Հանձնաժողովի նիստի արդյունքները գնահատվեցին գոհացուցիչ
Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հանդիպեց ՀՀ Ազգային ժողով-ՌԴ Դաշնային ժողով համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 13-րդ նիստի մասնակիցներին:
Հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովը ԱԺ նախագահին իրազեկեց, որ շնորհիվ նախապատրաստական լավ աշխատանքի` 13-րդ նիստը արդյունավետ ընթացք է ունեցել եւ իրենք գոհ են նիստի արդյունքներից: Անդրադառնալով ԴԺ տնտեսական քաղաքականության, գործարարության եւ սեփականության հարցերով կոմիտեի նախագահ, հանձնաժողովի անդամ Հովհաննես Օհանյանի զեկույցին` պարոն Ռիժկովը կարեւորեց այդ զեկույցից այն դրույթների առանձնացումը, որոնք առնչվում են օրենսդրական խնդիրներին: Պարոն Ռիժկովը կարեւորեց նաեւ 1988 թ. երկրաշարժի 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագրի հաջող իրականացումը` նշելով, որ այդ մասին խոսել է նաեւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպման ժամանակ եւ ստացել է նրա հավանությունը:
ԱԺ  նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, վստահություն հայտնելով, որ հանձնաժողովի նիստը արդյունավետ է եղել, կարեւորեց ընդունված որոշումների հետագա ընթացքը. նա նշեց, որ Հովհաննես Օհանյանի զեկույցում առաջադրված ու օրենսդրական լրամշակման կարիք ունեցող հարցերը կուսումնասիրվեն ու կլուծվեն: ԱԺ նախագահը հաջողություններ մաղթեց ռուս գործընկերներին առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում` վստահություն հայտնելով, որ հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցությունն արդյունավետ կզարգանա:
ՌԴ Պետական Դումայի պատգամավոր Իգոր Չեռնիշենկոյի խնդրանքով ԱԺ նախագահն անդրադարձավ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի առաջիկա այցին Հայաստան եւ հայ-իրանական հարաբերություններին: Նշվեց, որ Հայաստանն ու Իրանն ունեն ընդհանուր շահեր ու համատեղ տնտեսական ծրագրեր (գազամուղի շինարարությունը, երկաթուղային հաղորդակցությունը): Անկախության վերահաստատումից հետո Հայաստանը միշտ էլ լավ հարաբերություններ է ունեցել իր հարավային հարեւանի հետ, մշտապես եղել են փոխայցեր` երկու երկրների նախագահների, Ազգային ժողովում հյուրընկալվել է ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահը եւ ԻԻՀ նախագահի առաջիկա այցն էլ կնպաստի փոխհարաբերությունների զարգացմանը:
19.10.2007
Ֆրանսիայի Սենատի փոխնախագահն Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Սենատի փոխնախագահ, Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը եւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Սերժ Սմեսովը:Պարոն Գոդ...

Итоги заседания комиссии оценены удовлетворительно
19 октября Председатель НС РА Тигран Торосян встретился с участниками 13-го заседания  Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Национального Собрания РА и Федерального Собрания РФ.
Сопредседатель комиссии Н.Рыжков информировал Председателя НС, что благодаря хорошей подготовительной работе 13-е заседание было эффективным и они довольны итогами заседания. Обращаясь к докладу председателя Комитета ФС по экономической политике, предпринимательству и собственности, члена комиссии О.Оганяна, г-н Рыжков подчеркнул важность выделения из этого доклада положений, касающихся законодательных проблем. Г-н Рыжков подчеркнул также необходимость успешной реализации мероприятий, посвященных 20-летию землетрясению 1988 года, отметив, что об этом говорил также во время встречи  с Президентом РА Р.Кочаряном и получил его одобрение.
Председатель НС РА Тигран Торосян, будучи убежденным в эффективности заседания комиссии, подчеркнул важность дальнейшего хода принятых решений: он отметил, что вопросы, выдвинутые в докладе Ов.Оганяна и нуждающиеся в законодательной доработке, будут изучены и разрешены. Председатель НС пожелал успехов российским коллегам на предстоящих парламентских выборах, выразив уверенность, что армяно-российское межпарламентское сотрудничество будет эффективно развиваться.
По просьбе депутата Госдумы РФ И.Черниченко, Председатель НС обратился к предстоящему визиту в Армению Президента Исламской Республики Иран (ИРИ) и к армяно-иранским отношениям. Отмечено было, что Армения и Иран имеют общие интересы и совместные экономические программы (строительство газопровода, железнодорожное сообщение). После восстановления независимости Армения всегда имела добрые отношения со своим южным соседом, состоялись взаимные визиты – президентов двух стран, в Национальном Собрании гостил   председатель парламента ИРИ – и   предстоящий визит Президента ИРИ также будет способствовать развитию взаимоотношений.
19.10.2007
Заместитель Председателя Сената Франции в Национальном Собрании
19 октября Председатель НС РА Тигран Торосян принял делегацию во главе с Заместителем Председателя Сената Франции, мэром Марселя Жаном-Клодом Годеном. Во встрече участвовали руководитель депутатской группы дружбы Армения-Франция Ара Баблоян и Посол Франции в Армении Серж Смесов. Г-н Годен находится ...