Ազգային ժողովի Պատվո մեդալ Արկադի Ղուկասյանին
Սեպտեմբերի 25-ին Ազգային ժողովում սկիզբ դրվեց նոր ավանդույթի` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, փոխնախագահներ Վահան Հովհաննիսյանը, Իշխան Զաքարյանը, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները հանդիպեցին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանի հետ:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության երկրորդ նախագահին` իր պաշտոնավարման տասը տարիների ընթացքում` Արցախում պետականության կայացման դժվարին շրջանում, ունեցած մեծ ձեռքբերումների համար` քաղաքական, տնտեսական առումով եւ, հատկապես, ժողովրդավարության հաստատման: Նշվեց, որ այդ տարիներին ԼՂՀ-ում տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման, խորհրդարանական ու նախագահական ընտրությունները համապատասխանել են միջազգային չափանիշներին, ընդունվել է երկրի Սահմանադրությունը: Պարոն Թորոսյանը կարեւորեց նախագահի պաշտոնում Արկադի Ղուկասյանի կուտակած փորձն ու հմտությունները` նշելով, որ թեեւ նա կարող էր առաջադրվել եւ երրորդ անգամ, բայց գերադասեց ընդունված սկզբունքներն ու չափանիշները հարգել`  եւս մեկ քայլով ամրապնդելով ժողովրդավարական գործընթացներն Արցախում: Պարոն Թորոսյանը հույս հայտնեց, որ նման հանդիպումները կլինեն պարբերական:
ԼՂՀ երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը հրավերն Ազգային ժողով մի քիչ անսպասելի համարելով` պատրաստակամություն հայտնեց ցանկացած կարգավիճակում համագործակցել Ազգային ժողովի եւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների, պատվիրակությունների անդամների հետ` իր փորձն ի սպաս դնելով Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչման գործընթացին: Կարեւորելով այս հանդիպումը` պարոն Ղուկասյանը հույս հայտնեց, որ նման հանդիպումները կլինեն ավանդական եւ կնպաստեն, որ երկրի ղեկավարներն ու պետական բարձր պաշտոնյաները պաշտոնը թողնելուց հետո նաեւ իրենց փորձն ու գիտելիքները փոխանցեն գործող պետական կառույցներին: Արկադի Ղուկասյանը գտնում է, որ նախագահի պաշտոնից հեռանալուց հետո ինքը պետք է մնա Լեռնային Ղարաբաղում, քանի որ դադարելով նախագահ լինել` չի դադարել պատասխանատվություն ու պարտականություններ ունենալ իր երկրի ու ժողովրդի առաջ:
ԱԺ  փոխնախագահներն ու մշտական հանձնաժողովների նախագահները եւս իրենց խոսքում կարեւորեցին  ԼՂՀ երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանի ներդրումը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ձեւավորման եւ կայացման գործում, նրա փորձի ու գիտելիքների օգտագործումը:
Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների եւ Լեռնային Ղարաբաղի կայացման գործում ունեցած ակնառու հաջողությունների համար ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ԼՂՀ երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանին հանձնեց Ազգային ժողովի Պատվո մեդալ` այն որակելով որպես ներկա եւ ապագա հաջողությունների գնահատական, վերաբերմունք նրա գործունեության եւ ԼՂՀ-ին  նվիրվածության համար:

Почетная медаль Национального Собрания Аркадию Гукасяну
25 сентября в Национальном Собрании было положено начало новой традиции: Председатель НС Тигран Торосян, вице-спикеры Ваан Ованнисян и Ишхан Закарян, председатели постоянных комиссий НС встретились со вторым президентом Нагорно-Карабахской РеспубликиАркадием Гукасяном.
Председатель НС Тигран Торосян поблагодарил второго президента НКР за крупные достижения в политическом, экономическом аспекте и, особенно, за становление демократии за десять лет его пребывания на посту в тяжелейший период создания государственности в Арцахе. Отмечено было, что в эти годы выборы в органы местного самоуправления, парламентские и президентские выборы, прошедшие в НКР, соответствовали международным критериям, принята Конституция страны. Г-н Торосян подчеркнул важность накопленного опыта и мастерства А.Гукасяна на посту президента, отметив, что хотя он мог баллотироваться и в третий раз, однако предпочел уважать принятые принципы и критерии, сделав еще один шаг к укреплению демократических процессов в Арцахе. Г-н Торосян выразил надежду, что подобные встречи станут регулярными.
Второй президент НКР, считая приглашение в Национальное Собрание несколько неожиданным, выразил готовность в любом статусе сотрудничать с членами НС, постоянных комиссий и делегаций НС, используя свой опыт на благо процесса международного признания Нагорного Карабаха. Понимая важность этой встречи, г-н Гукасян выразил надежду, что такие встречи станут традиционными и будут способствовать тому, чтобы руководители и высокопоставленные должностные лица страны после отставки также могли передавать свой опыт и знания действующим госструктурам. Аркадий Гукасян считает, что, покинув пост президента, он должен оставаться в Нагорном Карабахе, поскольку, перестав быть президентом, не перестал осознавать ответственность и обязанности перед своей страной и народом.
Заместители Председателя НС и председатели постоянных комиссий в своем слове также подчеркнули важность вклада второго президента НКР А.Гукасяна в формировании и становлении НКР, использование его опыта и знаний.
За заслуги перед Родиной и выдающиеся успехи в деле становления Нагорного Карабаха Председатель НСРА Тигран Торосян вручил второму президенту НКР Аркадию Гукасяну Почетную медаль Национального Собрания, охарактеризовав ее как оценку настоящих и грядущих успехов, отношение к его деятельности и преданности НКР.