ՉԺՀ դեսպանն Ազգային ժողովում
Հունիսի 26-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ  դեսպան Խուն Ցզիուինին:
Պարոն Ցզիուինը ՉԺՀ խորհրդարանի նախագահ Ու Բանգոյի շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները  փոխանցեց ԱԺ նախագահին` պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ` նշելով, որ այդ կարեւոր ու պատասխանատու պաշտոնում նրա աշխատանքը կլինի հանուն պետության եւժողովրդի բարեկեցության: Դեսպանը վերահաստատեց անցյալ տարի տեխնիկական պատճառներով չկայացած պաշտոնական այցի հրավերը ՉԺՀ` նշելով, որ այցը մեծապես կնպաստի երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը: Առաջին անգամ լինելով Հայաստանում` երկու շաբաթում դեսպանն արդեն հասցրել է որոշ տեղեկություններ ձեռքբերել եւ մեծապես տպավորված է Հայաստանի տնտեսական աճից ու շինարարական տեմպերից:Նա շեշտեց, որ իր երկիրը մեծ կարեւորություն է տալիս Հայաստանի հետ հարաբերությունների համակողմանի զարգացմանը բոլոր ոլորտներում եւ վստահեցրեց, որ իր առաքելությունն է լինելու հնարավորինս նպաստել չին-հայկական հարաբերությունների զարգացմանը: Դեսպանը կարեւորեց Հայաստանի կայուն դիրքը Թայվանի հարցում: Անդրադառնալով միջխորհրդարանական հարաբերություններին` պարոն Ցզիուինը ընդգծեց դրանց կարեւոր նշանակությունը միջպետական հարաբերությունների համապատկերում եւ վստահեցրեց, որ իր ուշադրության կենտրոնում են լինելու միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման խնդիրները:
ԱԺ  նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին` շնորհավորանքների ու բարեմաղթանքների  համար եւ նշեց, որ տեխնիկական պատճառներով չկայացած պաշտոնական այցի ժամկետները դիվանագիտական ճանապարհով կորոշարկվեն: ԱԺ  նախագահը, կարեւորելով հայ-չինական հարաբերությունների հետագա զարգացումը, նշեց, որ միջխորհրդարանական կապերը մշտապես բարձր մակարդակի վրա են եղել եւ վստահություն հայտնեց, որ բարեկամության ու համագործակցության ավանդույթները կշարունակվեն: Նրա գնահատմամբ` հայ-չինական կապերը զարգացման մեծ ներուժ ունեն, որն անպայման պետք է օգտագործել, եւ դա փոխշահավետ կլինի երկու երկրների համար: Թայվանի հարցի առնչությամբ պարոն Թորոսյանը նշեց, որ Հայաստանը միշտ կայուն դիրքորոշում ունի, որովհետեւ իր փորձով լավ գիտի` ինչ է նշանակում նույն ժողովրդին երկու հատվածի բաժանելը: Նա պատրաստակամության հայտնեց աջակցել նորանշանակ դեսպանին`  իր առաքելության կատարման մեջ եւ խնդրեց բարեմաղթանքները փոխանցել ՉԺՀ խորհրդարանի նախագահ Ու Բանգոյին:

Посол КНР в Национальном Собрании
26 июня Председатель НС РА Тигран Торосян принял новоназначенного посла Китайской Народной Республики Хун Цзиуна.
Г-н Цзиун передал Председателю НС поздравления и добрые пожелания председателя парламента КНР У Банго в связи с переизбранием на должность, отметив, что его работа на этом важном и ответственном посту послужит на благо государства и народа. Посол подтвердил приглашение к официальному визиту в КНР, не состоявшемуся в прошлом году по техническим причинам, отметив, что он будет весьма содействовать развитию дружественных отношений между двумя странами. Будучи в Армении впервые, посол уже успел за две недели получить определенные сведения и весьма впечатлен экономическим ростом и строительными темпами Армении. Он подчеркнул, что его страна придает большую важность всестороннему развитию отношений  с Арменией во всех сферах и заверил, что его будущая миссия – по возможности содействовать развитию китайско-армянских отношений. Посол отметил важность позиции Армении по вопросу Тайваня. Обращаясь к межпарламентским  отношениям, г-н Цзиун подчеркнул их важную роль в панораме межгосударственных отношений и заверил, что проблемы развития межпарламентских отношений будут в центре его внимания.
Председатель НС Тигран Торосян поблагодарил посла за поздравления и добрые пожелания и отметил, что сроки не состоявшегося по техническим причинам официального визита будут уточнены по дипломатическим каналам. Председатель НС, подчеркнув важность дальнейшего развития армяно-китайских отношений, отметил, что межпарламентские связи всегда были на высоком уровне, и выразил уверенность в том, что  традиции дружбы и сотрудничества будут продолжены. В его оценке, армяно-китайские связи имеют большой потенциал развития, который следует непременно использовать, и это будет взаимовыгодно для двух стран. В связи с тайваньским вопросом  г-н Торосян отметил, что Армения всегда имеет стабильную позицию, так как по своему опыту хорошо знает, что значит разделить народ на две части. Он выразил готовность содействовать новоназначенному послу в исполнении его миссии и попросил передать добрые пожелания председателю парламента КНР У Банго.