Հունիսի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Արիստոմեն Վարուդակիսին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Համաշխարհային բանկի եւ Ազգային ժողովի համագործակցության խնդիրները: Նշելով, որ 2000 թ., երբ ՀԲ գրասենյակի տնօրենը Հայաստանում Օուեյս Սաադաթն էր եւ մեծ թվով չվավերացված համաձայնագրեր կային, ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հիշեցրեց, որ կարճ ժամանակում այդ խնդիրը լուծվեց եւ համագործակցության լավ հիմքեր դրվեցին, որը եւ հետագայում հաջողությամբ շարունակվեց: Չորրորդ գումարման Ազգային ժողովը եւս պատրաստ է խորացնել համագործակցությունը, որն առաջին հայացքից միայն նեղ շրջանակներ ունի` համաձայնագրերի վավերացում, իրականում ընդգրկելով նաեւ տնտեսական զարգացման հարցերի քննարկումը:
Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Արիստոմեն Վարուդակիսը շնորհավորեց ԱԺ նախագահին` այդ պաշտոնում ընտրության եւ լավագույն խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ` նշելով, որ Համաշխարհային բանկն այժմ ձեռնամուխ է եղել երկրի օժանդակության ռազմավարության մշակմանը 2009-2014 թվականների համար, որովհետեւ 2008-ին ավարտվում է գործող ծրագիրը: Նախկինում եւս ՀԲ-ն ծավալուն աշխատանք է կատարել տնտեսական աճի, աղքատության նվազեցման, սոցիալական ապահովության, աշխատատեղերի ստեղծման, կրթության ոլորտներում: 2009-2014 թթ. ծրագրի մշակման համար ակտիվ քննարկումներ են լինելու ԱԺ-ի, կառավարության, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, փոխվելու է ՀԲ-ի քաղաքականությունը` քանի որ վերջին տարիներին Հայաստանն ապահովում է կայուն տնտեսական աճ, Զարգացման եւ վերակառուցման եվրոպական բանկից լրացուցիչ վարկեր ստանալու հնարավորություն կունենա, բայց կնվազի արտոնյալ վարկերի ստացման հնարավորությունը: Պարոն Վարուդակիսի գնահատմամբ` ՀԲ-ի եւ կառավարության խնդիրն է լինելու որոշարկել այն ոլորտները, ուր կուղղվեն արտոնյալ վարկերը: Երկրի օժանդակության ռազմավարության 2009-2014 թթ. ծրագրի մշակման աշխատանքներում պարոն Վարուդակիսը կարեւորեց ԱԺ  նախագահի եւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների հետ համագործակցությունը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, նշելով, որ Ազգային ժողովի հետ համագործակցության արդյունքում տարիների ընթացքում հասարակության մեջ դրական փոփոխություններ է կրել նաեւ Համաշխարհային բանկի իմիջը`  իբրեւ Հայաստանի տնտեսական զարգացմանն աջակցող կառույցի, համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց` կարեւորելով ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում քննարկումները` նախքան ծրագրի վերջնական մշակումը: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ  2005-ի սահմանադրական բարեփոխմամբ մեծացել են եւ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությամբ ուժի մեջ են մտել քաղաքական փոփոխությունները, եւ երկրի քաղաքական կյանքում մեծացել է Ազգային ժողովի դերակատարությունը: Անկախացումից հետո պետության ձեռնարկած քայլերը նպատակուղղված էին պետական համակարգերի կայացմանը եւ սոցիալական խնդիրները երկրորդ պլան էին մղվել, այժմ` ամրագրված նաեւ երկրի տնտեսական հաջողություններով ու քաղաքական բարեփոխումներով, հնարավորություն է ստեղծվել սոցիալական խնդիրների լուծման համար` ապահովելով ժողովրդի կենսամակարդակի բարձրացումը: Այս համապատկերում` երբ Հայաստանը թեւակոխել է զարգացման նոր փուլ, կարելի է հանգիստ վերաբերվել արտոնյալ վարկերի ծավալների մեծացմանը:
Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Արիստոմեն Վարուդակիսը կարեւորեց բարեփոխումների երկրորդ փուլի հաջողությունը` նշելով, որ «Աղքատության հաղթահարման ռազմավարության» ծրագրով տրվող չորրորդ վարկի շրջանակներում քայլեր են ձեռնարկվում բարեփոխելու հարկային եւ մաքսային վարչարարությունը: Այս ոլորտում եւս կարեւորվեց ԱԺ-ի հետ համագործակցությունը: «Աղքատության հաղթահարման ռազմավարության» շրջանակներում ծավալուն աջակցություն է տրամադրվում սոցիալական աջակցությանը` կենսաթոշակների բարձրացման նպատակով: Բացի այդ` Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ ՀԲ-ն աշխատում է հարկային նոր օրենսգրքի մշակման վրա, որը թույլ կտա բարելավել հարկային հավաքագրումները: ՀԲ-ն նաեւ օժանդակում է Կենտրոնական բանկին` կապիտալի շուկայի զարգացման կայուն հիմքերի ստեղծման համար: Ներդրումային ծրագրեր են գործում կապի եւ տրանսպորտի նախարարության հետ` Երեւանի երթուղային ծրագրի մշակման, նաեւ` երկաթուղու ենթակառուցվածքների բարելավման համար: Տարեվերջին կրթության եւ գիտության նախարարության հետ նախատեսվում է կրթության նոր ծրագրի մշակումը: Իսկ առողջապահության եւ դատաիրավական համակարգերի բարեփոխումների ծրագրերը ԱԺ-ն արդեն հաստատել է եւ առաջիկայում պարոն Վարուդակիսը նախատեսում է արդյունքները ներկայացնել ԱԺ:
Գոհունակություն հայտնելով երկրի տնտեսական զարգացմանը ՀԲ-ի աջակցությունից` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ այդ ոլորտները բնականաբար Ազգային ժողովի ուշադրության կենտրոնում են եւ ՀԲ-ի ուսումնասիրությունների արդյունքները միշտ հետաքրքիր ու օգտակար են` ընդհանրապես ՀԲ-ի հետ համագործակցության լայն դաշտ է ուրվագծվում եւ համատեղ քննարկումներն առավել կկոնկրետացնեն համագործակցության մեխանիզմները: Պարոն Վարուդակիսը, համաձայնելով ԱԺ նախագահի հետ, կարեւորեց ծրագրերի նախագծման փուլում ԱԺ մշտական հանձնաժողովների հետ աշխատանքը` ակնկալելով պարբերական հանդիպումներ:

Директор Армянского офиса Всемирного банка в Национальном Собрании
25 июня Председатель НС РА Тигран Торосян принял директора Армянского офиса Всемирного банка Аристомена Варудакиса.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества между Всемирным банком и Национальным Собранием. Отметив, что в 2000 году, когда директором ВБ в Армении являлся Оуэйс Саадат, и имелось большое количество нератифицированных соглашений, Председатель НС Тигран Торосян напомнил, что за короткие сроки эта проблема была разрешена и была поставлена хорошая основа для сотрудничества, которое удачно продолжилось в дальнейшем. Национальное Собрание четвертого созыва также готово углубить сотрудничество, которое как может показаться с первого взгляда, имеет ограниченные рамки, а именно – ратификация соглашений, в действительности включает также обсуждение вопросов экономического развития.
Директор Армянского офиса Всемирного банка Аристомен Варудакис поздравил Председателя НС в связи с избранием его на эту должность и проведением парламентских выборов на высоком уровне, отметив, что Всемирный банк в настоящее время приступил к разработке стратегической программы помощи стране на 2009-2014 годы, поскольку действующая программа завершается в 2008 году. Всемирный банк и прежде проводил значительную работу в сферах экономического роста, сокращения бедности, социального обеспечения, создания рабочих мест, образования. Для разработки программы на 2009-2014 гг. будут проводиться активные обсуждения с НС РА, Правительством РА, представителями гражданского общества, будет изменена политика ВБ, так как за последние годы Армения обеспечивает стабильный экономический рост, она будет иметь возможность получить дополнительные кредиты из Европейского банка развития и реконструкции, но уменьшится возможность получения льготных кредитов. По оценке г-на Варудакиса, задача ВБ и Правительства РА состоит в том, чтобы наметить сферы, в которые будут направлены льготные кредиты. В работе по разработке программы стратегической помощи стране на 2009-2014 гг. г-н Варудакис подчеркнул важность сотрудничества с Председателем НС и постоянными комиссиями НС.
Председатель НС Тигран Торосян, отметив, что в результате сотрудничества с Национальным Собранием с течением лет претерпел позитивное изменение и имидж Всемирного банка, как структуры, содействующей экономическому развитию Армении, выразил готовность к сотрудничеству, придавая важность обсуждениям в постоянных комиссиях НС до окончательной разработки программы. Г-н Торосян отметил, что вследствие конституционных изменений 2005 года увеличены и после выборов Национального Собрания четвертого созыва вступили в силу политические изменения и возросла роль Национального Собрания в политической жизни страны. Предпринимаемые государством после установления независимости шаги были направлены на становление государственной системы и социальные проблемы были отодвинуты на второй план, а в настоящее время, в результате зафиксированных экономических успехов и политических преобразований, представилась возможность для разрешения социальных проблем, обеспечивая при этом повышение жизненного уровня народа. На этом фоне, когда Армения вступила в новую стадию развития, можно спокойно относиться к увеличению объема льготных кредитов.
Директор Армянского офиса Всемирного банка Аристомен Варудакис придал важность успеху во второй фазе реформ, отметив, что в рамках четвертого кредита, предоставляемого Стратегичской программой по преодолению бедности, реализуются шаги по улучшению налогового и таможенного администрирования. В этой сфере также была подчеркнута важность сотрудничаства с НС. В рамках Стратегической программы по пореодолению бедности широкое содействие предостваляется социальной поддержке с целью повышения пенсий. Кроме того, Всемирный банк совместно с Международным валютным фондом работает над разработкой нового Налогового кодекса, который позволит улучшить механизм налоговых сборов. Всемирный банк также поддерживает Центральный банк РА в создании стабильной основы развития рынка капитала. Инвестиционные программы осуществляются также и с Министерством связи и транспорта РА для разработки ереванской маршрутной программы и улучшения железнодорожной инфраструктуры. В конце года намечается разработка новой программы образования совместно с Министерством образования и науки РА программы реформ систем здравоохраниния и судебно-правовой НС уже утвердило и в ближайшее время г-н Варудакис планирует представить результаты в НС.
Выразив удовлетворение содействием ВБ экономическому развитию страны, Председатель НС Тигран Торосян отметил, что эти сферы, естественно, находятся в центре внимания Национального Собрания, и результаты исследований ВБ всегда интересны и полезны: вообще, намечается широкое поле сотрудничества с ВБ, и совместные обсуждения сделают более конкретными механизмы сотрудничества. Г-н Варудакис, согласившись с Председателем НС, подчеркнул важность работы с постоянными комиссиями НС на этапе разработки программ, подразумевая периодические встречи.