Ազգային ժողովի քառօրյա նիստը
Ազգային ժողովի` փետրվարի 26-ի նիստն սկսվեց քառօրյա նիստերի օրակարգի քննարկմամբ: Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ առավոտյան տեղի են ունեցել հանձնաժողովների նիստեր եւ դրական եզրակացությամբ օրակարգի առաջին բաժնում ընդգրկվել է «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ առաջարկող օրինագիծը:«Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենքում փոփոխություն առաջարկող մեկ այլ նախագիծ ընդգրկվել է երրորդ` օրակարգում պարտադիր եւ ըստ անհրաժեշտության քննարկվող հարցերի բաժնում:
ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ հաստատեցին քառօրյա նիստերի օրակարգը, հավանություն տվեցին Ազգային ժողով վերադարձված, 2007 թվականի փետրվարի 7-ի նիստում ընդունված «Վարչականիրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը կրկին քննարկելու մասին ՀՀ նախագահի առաջարկին: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 327-րդ հոդվածը չունի 1-ին եւ 2-րդ կետեր` ՀՀ նախագահն առաջարկում է հանել ներկայացված օրենքի 1-ին հոդվածը` համապատասխանաբար փոխելով օրենքի հոդվածների համարակալումը: Ելույթ ունեցողների գնահատմամբ` օրենքը պաշտոնական տեղեկագրում տպագրվելիս տեղի է ունեցել տեխնիկական վրիպակ, ինչը շտկման կարիք ունի:
ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նաեւ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում քննարկված 9 օրինագծեր:
«Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ դրան առնչվող այլ օրենքներում փոփոխություններ առաջարկող օրինագծերի փաթեթը քվեարկելուց առաջ հիմնական զեկուցողը` ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ փաթեթում կատարվել է մեկ փոփոխություն, որով երկքաղաքացուն թույլատրվում է մասնակցել ընտրություններին, եթե նա հաշվառված է Հայաստանի Հանրապետությունում: Օրինագիծն ընդունվեց 66 կողմ, 5 դեմ եւ 1 ձեռնպահ արդյունքով:
Ազգային ժողովը քննարկեց գյուղատնտեսությանն ու բնապահպանությանն առնչվող մի շարք օրինագծեր:
«Օրգանական գյուղատնտեսության մասին» օրինագիծը, ըստ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Լոքյանի, իրավական հիմքեր կստեղծի օրգանական գյուղատնտեսության հետագա զարգացման համար եւ կնպաստի այդ բնագավառում գործունեություն իրականացնող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց տնտեսվարման արդյունավետության բարձրացմանը, օրգանական կամ էկոլոգիական արտադրանքի արտահանման խթանմանը:
«ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծով առաջարկվում է խստացնել ապօրինի ծառահատումների համար սահմանված պատժի չափը:
«Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը, ըստ ՀՀ բնապահպանության փոխնախարար Սիմոն Պապյանի,նպատակ ունի բացառել շինարարական եւ այլ չհաշվառված փոշու արտանետումները` հստակեցնելով շինարարական կազմակերպության պարտավորությունները: ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոսյանը, արտահայտելով հանձնաժողովի դրական տեսակետը օրինագծի վերաբերյալ, առաջարկեց ընդարձակել օդն աղտոտող օբյեկտների ցանկը եւ կանոնակարգել նրանց պարտավորությունները:
«Որսի կենդանիների պահպանության, պաշտպանության, որսորդական տնտեսության եւ որսի վարման մասին» օրենքը կարգավորում է որսի կենդանիների պահպանությունը, կայուն օգտագործումը, որսորդական տնտեսության եւ որսի վարումը, որսի եւ որսօգտագործման մասնակիցների եւ օբյեկտների շրջանակը, ոլորտի պետական կառավարումը, սահմանում է ոլորտը կարգավորող մի շարք անհրաժեշտ իրավական ակտեր:
ԱԺ սոցիալական առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոսյանը, կարեւորելով օրինագիծը, տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովը մինչեւ երկրորդ ընթերցում կներկայացնի գրավոր առաջարկներ: Մասնավորապես` նա անհրաժեշտ համարեց օրինագծում ավելացնել որսորդի իրավունքների եւ պարտականությունների մասին նոր գլուխ:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ Մանուկ Վարդանյանը ներկայացրեց «Հողի օգտագործման եւ պահպանման նկատմամբ վերահսկողության մասին» եւ«ՀՀ ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերը, որոնցով սահմանվում են հողերի արդյունավետ օգտագործման եւ պահպանման վերահսկողության խնդիրները, ձեւերը, վերահսկողություն իրականացնող մարմինները, նրանց եւ ստուգվող անձանց իրավունքներն ու պարտականությունները, ստուգում իրականացնելու կարգերը:
ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին նաեւ «Գույքահարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Ապահովագրության եւ ապահովագրական գործունեության մասին», «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Բանկային գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին», «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Գործատուների միությունների մասին» օրինագծերը եւ 6 միջազգային պայմանագրեր:

Four-day Sittings of the National Assembly
The sitting of February 26 of the National Assembly began with a discussion of the four-day session agenda. Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly informed that in the morning committee sessions were held and with a positive conclusion the draft law suggesting amendments in the law on Value Added Tax was included in the first section of the agenda. Another draft law suggesting amendments in the law on Administrative Offences was placed in the third, obligatory on the agenda and if necessary, in the section of the discussed issues.
The MPs of the National Assembly confirmed by voting the agenda of the four-day sittings and approved the suggestion of the President of the Republic of Armenia, to discuss again the draft law, returned to the National Assembly, on making amendments and addenda in the RA Code on Administrative Offences, adopted on February 7, 2007.
The MPs also adopted by voting 9 draft laws discussed during the special session of the National Assembly.
The main speaker Mr. David Harutyunyan, Minister of Justice, before discussing the package of draft laws suggesting amendments in the laws on making amendments and addenda in the law of the Republic of Armenia on Citizenship, informed that one amendment in the package has been made, by which the dual citizen is permitted to participate in the elections, if he is registered in the Republic of Armenia. The draft law was adopted with 66 for, 5 against and 1 abstained.
The National Assembly discussed a number of draft laws concerning agriculture and environmental protection.
According to Mr. David Lokyan, Minister of Agriculture, the draft law on Organic Agriculture will create legal grounds for further development of organic agriculture and will support the rise of effective management of natural and legal entities in that sphere and promotion of export of organic and ecological products.
With the draft law of making amendments in the Criminal Code of the Republic of Armenia, was suggested making stricter the size, penalty for illegal cutting down of the trees.
According to Mr. Simon Papyan, Deputy Minister of Environmental Protection, the draft law of making addenda in the law of the Republic of Armenia on Protection of Atmospheric Air aims to exclude the construction and other not counted dustexhaustion, clarifying the responsibilities of a construction organization. Mr. Mnatsakan Petrosyan, Chairman of the Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment of the National Assembly, expressing the committee’s positive viewpoint on the draft law, suggested enlarging the list of air pollutants and regulating their responsibilities.
The law on Preservation, Protection of Game Animals, Game Husbandry and Organization of Hunting regulates the preservation and stable use of game animals, game husbandry and organization of hunting, the circle of hunting and hunt-using participants and entities, the state management of the sphere and establishes a number of necessary legal acts regulating the field.
Highlighting the draft law Mr. Mnatsakan Petrosyan, Chairman of the Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment of the National Assembly, informed that the committee will introduce written suggestions before the third reading.
Mr. Manuk Vardanyan, Chairman of the State Committee of the Real Estate Cadastre, adjunct to the Government of the Republic of Armenia, introduced the draft laws on making addenda in the law of the Republic of Armenia on the Control and Protection of the Soil Use and on the Organization and Realization of the Audits of the Republic of Armenia, by which the issues and forms of the control of the effective use and protection of soil, the bodies implementing the control, their duties and rights and the rights and duties of the controlled persons and the orders ofthe control realization are defined.
The MPs also discussed the draft laws on making addenda in the law of the Republic of Armenia on Property Tax, on making amendments in the law of the Republic of Armenia on Value Added Tax, on making amendments in the law of the Republic of Armenia on Administrative Offences, on Insurance and Insurance activities, on making amendments and addenda in the law of the Republic of Armenia on Market and Services, on making amendments and addenda in the law of the Republic of Armenia on Bank Secrecy, on making amendments and addenda in the law of the Republic of Armenia on Control of the Apartments House, on making amendments in the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia, on making amendments in Labor Code, on Employee Unions and 6 international treaties.