Ազգային ժողովի քառօրյա նիստը
Ազգային ժողովի` փետրվարի 26-ի նիստն սկսվեց քառօրյա նիստերի օրակարգի քննարկմամբ: Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ առավոտյան տեղի են ունեցել հանձնաժողովների նիստեր եւ դրական եզրակացությամբ օրակարգի առաջին բաժնում ընդգրկվել է «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ առաջարկող օրինագիծը:«Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենքում փոփոխություն առաջարկող մեկ այլ նախագիծ ընդգրկվել է երրորդ` օրակարգում պարտադիր եւ ըստ անհրաժեշտության քննարկվող հարցերի բաժնում:
ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ հաստատեցին քառօրյա նիստերի օրակարգը, հավանություն տվեցին Ազգային ժողով վերադարձված, 2007 թվականի փետրվարի 7-ի նիստում ընդունված «Վարչականիրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը կրկին քննարկելու մասին ՀՀ նախագահի առաջարկին: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 327-րդ հոդվածը չունի 1-ին եւ 2-րդ կետեր` ՀՀ նախագահն առաջարկում է հանել ներկայացված օրենքի 1-ին հոդվածը` համապատասխանաբար փոխելով օրենքի հոդվածների համարակալումը: Ելույթ ունեցողների գնահատմամբ` օրենքը պաշտոնական տեղեկագրում տպագրվելիս տեղի է ունեցել տեխնիկական վրիպակ, ինչը շտկման կարիք ունի:
ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նաեւ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում քննարկված 9 օրինագծեր:
«Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ դրան առնչվող այլ օրենքներում փոփոխություններ առաջարկող օրինագծերի փաթեթը քվեարկելուց առաջ հիմնական զեկուցողը` ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ փաթեթում կատարվել է մեկ փոփոխություն, որով երկքաղաքացուն թույլատրվում է մասնակցել ընտրություններին, եթե նա հաշվառված է Հայաստանի Հանրապետությունում: Օրինագիծն ընդունվեց 66 կողմ, 5 դեմ եւ 1 ձեռնպահ արդյունքով:
Ազգային ժողովը քննարկեց գյուղատնտեսությանն ու բնապահպանությանն առնչվող մի շարք օրինագծեր:
«Օրգանական գյուղատնտեսության մասին» օրինագիծը, ըստ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Լոքյանի, իրավական հիմքեր կստեղծի օրգանական գյուղատնտեսության հետագա զարգացման համար եւ կնպաստի այդ բնագավառում գործունեություն իրականացնող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց տնտեսվարման արդյունավետության բարձրացմանը, օրգանական կամ էկոլոգիական արտադրանքի արտահանման խթանմանը:
«ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծով առաջարկվում է խստացնել ապօրինի ծառահատումների համար սահմանված պատժի չափը:
«Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը, ըստ ՀՀ բնապահպանության փոխնախարար Սիմոն Պապյանի,նպատակ ունի բացառել շինարարական եւ այլ չհաշվառված փոշու արտանետումները` հստակեցնելով շինարարական կազմակերպության պարտավորությունները: ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոսյանը, արտահայտելով հանձնաժողովի դրական տեսակետը օրինագծի վերաբերյալ, առաջարկեց ընդարձակել օդն աղտոտող օբյեկտների ցանկը եւ կանոնակարգել նրանց պարտավորությունները:
«Որսի կենդանիների պահպանության, պաշտպանության, որսորդական տնտեսության եւ որսի վարման մասին» օրենքը կարգավորում է որսի կենդանիների պահպանությունը, կայուն օգտագործումը, որսորդական տնտեսության եւ որսի վարումը, որսի եւ որսօգտագործման մասնակիցների եւ օբյեկտների շրջանակը, ոլորտի պետական կառավարումը, սահմանում է ոլորտը կարգավորող մի շարք անհրաժեշտ իրավական ակտեր:
ԱԺ սոցիալական առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոսյանը, կարեւորելով օրինագիծը, տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովը մինչեւ երկրորդ ընթերցում կներկայացնի գրավոր առաջարկներ: Մասնավորապես` նա անհրաժեշտ համարեց օրինագծում ավելացնել որսորդի իրավունքների եւ պարտականությունների մասին նոր գլուխ:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ Մանուկ Վարդանյանը ներկայացրեց «Հողի օգտագործման եւ պահպանման նկատմամբ վերահսկողության մասին» եւ«ՀՀ ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերը, որոնցով սահմանվում են հողերի արդյունավետ օգտագործման եւ պահպանման վերահսկողության խնդիրները, ձեւերը, վերահսկողություն իրականացնող մարմինները, նրանց եւ ստուգվող անձանց իրավունքներն ու պարտականությունները, ստուգում իրականացնելու կարգերը:
ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին նաեւ «Գույքահարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Ապահովագրության եւ ապահովագրական գործունեության մասին», «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Բանկային գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին», «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Գործատուների միությունների մասին» օրինագծերը եւ 6 միջազգային պայմանագրեր:

Четырехдневное заседание Национального Собрания
Заседание Национального Собрания 26 февраля началось с обсуждения повестки дня четырехдневных заседаний. Председатель НС Тигран Торосян сообщил, что утром были проведены заседания комиссий и в первом разделе повестки дня с положительным заключением был включен законопроект, предлагающий изменения в Закон РА ,,О налоге на добавленную стоимость”. Другой проект, предлагающий изменения в Закон РА ,,Об административных правонарушениях”, был включен в третий раздел вопросов, рассматриваемых в обязательном порядке и по мере необходимости.
Депутаты НС голосованием утвердили повестку дня четырехдневных заседаний и проголосовали за предложение Президента РА вновь рассмотреть принятый Национальным Собранием на заседании 7 февраля 2007 года и возвращенный законопроект ,,О внесении изменения и дополнения в Кодекс РА об административных правонарушениях”.
Депутаты НС также приняли голосованием 9 законопроектов, обсужденных на внеочередном заседании НС.
До рассмотрения законопроекта ,,О внесении изменеий и дополнений в Закон РА ,,О гражданстве” и касающегося его пакета законопроектов, предлагаюших изменения в другие законы, основной докладчик министр юстиции РА Давид Арутюнян, сообщил, что в пакет боло внесено одно изменение, которым лицу, имеющему двойное гражданство, разрешается принимать участие в выборах, если оно стоит на учете в Республике Армения. Законопроект был принят 66 голосами ,,за”, 5 - ,,против” и 1 - ,,воздержавши мся”.
Национальное Собрание обсудило ряд законопроектов, касающихся сельского хозяйства и экологии.
Законопроект ,,Об органическом сельском хозяйстве”, по мнению министра РА Давида Локяна, создаст правовые основы для дальнейшего развития органического сельского хозяйства и будет способствовать повышению эффективности хозяйствования физичеких и юридических лиц, осуществляющих деятельность в этой сфере, и стимулированию экспорта органической или экологической продукции.
Законопроектом ,,О внесении изменений в Уголовный кодекс РА” предлагается ужесточить размер наказаний за незаконную вырубку деревьев.
Законопроект ,,О внесении дополнения в Закон РА ,,Об охране атмосферного воздуха”, по мнению министра охраны природы РА Симона Папяна, имеет целью исключить выбросы строительной и другой, не учтенной пыли, конкретизируя обязательства строительной организации. Председатель Постоянной комиссии НС по социальным вопросам, по вопросам здравоохранения и охраны природы Мнацакан Петросян, высказав позитивную точку зрения Комиссии по законопроекту, предложил расширить перечень загрязняющих воздух объектов и регламентировать их обязательства.
Закон РА ,,О защите и охране ловчих животных, ведении охотничьего хозяйства и охоты” регулирует защиту и стабильное использование ловчих животных, ведение охотничьего хозяйства и охоты, круг участников и объектов охоты, государственное управление сферы, а также ряд необходимых правовых актов, регулирующих сферу.
Председатель Постоянной комиссии НС по социальным вопросам, по вопросам здравоохранения и охраны природы Мнацакан Петросян, придав важность законопроекту, сообщил, что Комиссия предствит письменные предложения в период до второго чтения .
Председатель Государственного комитета кадастра недвижимости при Правительстве РА Манук Варданян предствил законопроекты ,,О контроле за использованием и защитой земель” и ,,О внесении дополнения в Закон РА ,,Об организации и проведении проверок”, которыми устанавливаются задачи, формы контроля за эффективным использованием и защитой земель, права и обязанности органов, осуществляющих контроль, и проверяемых лиц, а также порядок осуществления проверок.
Депутаты НС также обсудили законопроекты ,,О внесении дополнения в Закон РА ,,О налоге на имущество”, ,,О внесении изменения в Закон РА ,,О налоге на добавленную стоимость”, ,,О внесении изменения в Закон РА ,,Об административных правонарушениях”, ,,О страховании и страховой деятельности”, ,,О внесении изменений и дополнений в Закон РА ,,О торговле и услугах”, ,,О внесении изменений и дополнений в Закон РА ,,О банковской тайне”, ,,О внесении дополнения и изменения в Закон РА ,,Об управлении многоквартийным домом”, ,,О внесении изменения в Уголовно-процессуальный кодекс РА”, ,, О внесении изменения в Трудовой кодекс РА”, ,,О союзах работодателей” и 6 международных договора.