Պետական կառույցները եւ հասարակական կազմակերպությունները` հանուն մարդու արժանապատվության եւ անվտանգության պաշտպանության
Հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ՌԴ Պետական Դումայի պատգամավոր, Մարդկային արժանապատվության եւ անվտանգության պաշտպանության միջազգային լիգայի նախագահ, բանակի գեներալ Վալենտին Վարեննիկովի գլխավորած պատվիրակությանը:  Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Խաչատրյանը եւ ՀՀ վարչապետի խորհրդական Ֆադեյ Սարգսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` պարոն Վարեննիկովը Աժ նախագահին փոխանցեց ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովի ողջույնները եւ ներկայացրեց իրենց առաքելության նպատակը,  այն է`  Հայաստանում եւս հիմնել Մարդկային արժանապատվության եւ անվտանգության պաշտպանության ազգային լիգա հասարակական կազմակերպություն, որի անհրաժեշտությունը հիմնավորվեց  պետական կառույցների հետ աշխատանքի անհրաժեշտությամբ` հասարակության համար հատկապես կարեւորվող հիմնահարցերի լուծումները գտնելու նպատակով: Պարոն Վարեննիկովը նշեց, որ նոյեմբերին մեկ տարին բոլորող լիգայում արդեն կան 12 երկրներ, եւս 20 երկրներ կանդամակցեն առաջիկայում: Լիգայի ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնն ուսումնասիրում է տարբեր երկրներում հակամարտությունների, տեխնոգեն աղետների հավանականության աստիճանը եւ համապատասխան նամակներ է ուղարկում այդ երկրների կառավարություններին` նախազգուշացնելով մարդկային արժանապատվության ու անվտանգության պաշտպանության անհրաժեշտության մասին, լիգան նաեւ քայլեր է ձեռնարկում հակամարտությունների ու աղետների հետեւանքների հաղթահարման համար:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ողջունեց Հայաստանում Մարդկային արժանապատվության եւ անվտանգության պաշտպանության ազգային լիգայի ստեղծումը` կարեւորելով մարդու արժանապատվության ու պաշտպանվածության իրավունքը եւ պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել թե ազգային լիգայի, թե միջազգային լիգայի գործունեությանը: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ, ցավոք, ժամանակակից աշխարհում ոչ միշտ է մարդու արժանապատվությունը բարձր գնահատվում, այնուհանդերձ ինքը լավատես է եւ պատրաստակամ նպաստել դժվարությունների հաղթահարմանը:

Госструктуры и общественные организации – во имя защиты достоинства и безопасности человека
24 октября Председатель НС РА Тигран Торосян принял делегацию, возглавляемую депутатом Государственной Думы РФ, председателем Международной лиги защиты достоинства и безопасности человека, генералом армии Валентином Варенниковым. Во встрече участвовали депутат НС Г.Хачатрян и советник премьер-министра РА Ф.Саркисян.
Поблагодарив за прием, г-н Варенников передал Председателю НС приветствия  Председателя Госдумы Б.Грызлова и представил цели своей миссии, а именно: в Армении также основать общественную организацию – Национальную лигу защиты достоинства и безопасности человека, необходимость в которой обосновывается  потребностью работы с госструктурами – для поиска решений осознаваемых обществом важных проблем. Г-н Варенников отметил, что  в лиге, в ноябре отмечающей свою первую годовщину, уже 12 стран, еще 20 стран вскоре станут ее членами. Центр стратегических исследований лиги изучает степень вероятности конфликтов, техногенных катастроф в различных странах и направляет соответствующие письма правительствам этих стран, предупреждая о необходимости защиты человеческого достоинства и безопасности; лига также предпринимает шаги для преодоления  конфликтов и последствий катастроф.
Председатель НС Тигран Торосян приветствовал создание в Армении Национальной лиги защиты достоинства и безопасности человека, отмечая важность права на защиту человеческого достоинства и безопасности, выразил готовность содействовать деятельности как национальной, так и международной лиги. Г-н Торосян отметил, что в современном мире человеческое достоинство, к сожалению, не всегда высоко цениться, тем не менее он оптимист и готов способствовать преодолению трудностей.