Պետական կառույցները եւ հասարակական կազմակերպությունները` հանուն մարդու արժանապատվության եւ անվտանգության պաշտպանության
Հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ՌԴ Պետական Դումայի պատգամավոր, Մարդկային արժանապատվության եւ անվտանգության պաշտպանության միջազգային լիգայի նախագահ, բանակի գեներալ Վալենտին Վարեննիկովի գլխավորած պատվիրակությանը:  Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Խաչատրյանը եւ ՀՀ վարչապետի խորհրդական Ֆադեյ Սարգսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` պարոն Վարեննիկովը Աժ նախագահին փոխանցեց ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովի ողջույնները եւ ներկայացրեց իրենց առաքելության նպատակը,  այն է`  Հայաստանում եւս հիմնել Մարդկային արժանապատվության եւ անվտանգության պաշտպանության ազգային լիգա հասարակական կազմակերպություն, որի անհրաժեշտությունը հիմնավորվեց  պետական կառույցների հետ աշխատանքի անհրաժեշտությամբ` հասարակության համար հատկապես կարեւորվող հիմնահարցերի լուծումները գտնելու նպատակով: Պարոն Վարեննիկովը նշեց, որ նոյեմբերին մեկ տարին բոլորող լիգայում արդեն կան 12 երկրներ, եւս 20 երկրներ կանդամակցեն առաջիկայում: Լիգայի ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնն ուսումնասիրում է տարբեր երկրներում հակամարտությունների, տեխնոգեն աղետների հավանականության աստիճանը եւ համապատասխան նամակներ է ուղարկում այդ երկրների կառավարություններին` նախազգուշացնելով մարդկային արժանապատվության ու անվտանգության պաշտպանության անհրաժեշտության մասին, լիգան նաեւ քայլեր է ձեռնարկում հակամարտությունների ու աղետների հետեւանքների հաղթահարման համար:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ողջունեց Հայաստանում Մարդկային արժանապատվության եւ անվտանգության պաշտպանության ազգային լիգայի ստեղծումը` կարեւորելով մարդու արժանապատվության ու պաշտպանվածության իրավունքը եւ պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել թե ազգային լիգայի, թե միջազգային լիգայի գործունեությանը: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ, ցավոք, ժամանակակից աշխարհում ոչ միշտ է մարդու արժանապատվությունը բարձր գնահատվում, այնուհանդերձ ինքը լավատես է եւ պատրաստակամ նպաստել դժվարությունների հաղթահարմանը:

State Structures and NGOs For the Sake of Human Dignity and Security Defence
On October 24 Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, received the delegation headed by Mr. Valentin Varennikov, deputy of the State Duma, President of the International League for the Defence of Human Dignity and Security, General of the Army. The MP Mr. Hrant Khachatryan and Mr. Fadey Sargsyan, Adviser to the Prime Minister of the Republic of Armenia, participated in this meeting.
Expressing thanks for the reception Mr. Varennikov conveyed best regards of Mr. Boris Grizlov, Speaker of the State Duma of the Russian Federation and presented the objective of their mission, which is to establish the NGO - International League for the Defence of Human Dignity and Security also in Armenia. Its necessity was substantiated with the necessity to work with the state structures, for finding the solutions of the issues, which are especially of great importance for the society. Mr. Varennikov noted that there are already 12 countries in the League, which will become a year old in November, and also 20 countries will join in near future. The Center of the Strategic Research of the League studies the level of the conflicts, the probability of the technogenic catastrophes in different countries and sends relevant letters to the governments of those countries, warning about necessity of defence of human dignity and security. The League also takes measures on preventing the consequences of the conflicts and catastrophes.
Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, welcomed the establishment of the National League for the Defence of Human Dignity and Security in Armenia, highlighting the right of dignity and protection of a person and expressed readiness to assist in the activity of the National League as well as the International League.
Mr. Tigran Torosyan noted that, unfortunately, the human dignity is not always highly evaluated in the modern world, however he is optimistic and ready to promote in overcoming the difficulties.