Մարզեր պարբերաբար կատարած մեր այցերի ընթացքում անասնապահները բարձրաձայնում են կաթի մթերմանն առնչվող խնդիրների եւ, մասնավորապես, գնի նվազեցման փաստի մասին. այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը` մայիսի 27-ին «Տնտեսական գործունեության ազատությունը եւ տնտեսական մրցակցության երաշխավորումը կաթի մթերման ոլորտում առկա խնդիրների համատեքստում» թեմայով իր նախաձեռնած աշխատանքային քննարկման ընթացքում:
Պատգամավորի խոսքով Կառավարությունը խթանում է գյուղատնտեսության այս ճյուղը եւ Էկոնոմիկայի նախարարության միջոցով ավելացնում է դրա զարգացմանն ուղղված պետական ֆինանսավորումը:
Խնդիրը քննարկվել է պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների, ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող կազմակերպությունների տնօրենների, ՀՀ միջազգային գործընկերների, ֆերմերների հետ:
Էկոնոմիկայի նախարարության ագրովերամշակման վարչության պետ Գեւորգ Ղազարյանը ներկայացրել է կաթի շուկայում առկա իրավիճակը: Նա նշել է, որ 2023 թվականին արտադրվել է 590,9 հազար տոննա կաթ. նախորդ տարվա համեմատ կաթի արտադրությունը նվազել է 5,2 տոկոսով: Միտումը պահպանվել է նաեւ 2024 թվականին: Առաջին եռամսյակում արտադրվել է 123,1 հազար տոննա կաթ` նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համամետ նվազելով 3,5 տոկոսով:
Զեկուցողն անդրադարձել է նաեւ կաթի փոշու ներմուծման ծավալներին` ընդգծելով, որ շարունակվել են ներմուծման ծավալների նվազման միտումները: Գերատեսչության ներկայացուցչի խոսքով կտրուկ նվազել է ներմուծվող կաթի փոշու գինը, ինչն ազդել է նաեւ մթերվող կաթի գնի վրա:
Ֆերմերները դժգոհել են` ընդգծելով, որ վարկեր են վերցրել, թանկ անասնակեր գնել, այլ ծախսեր կատարել, բայց եկամուտ չեն կարողանում ստանալ, քանի որ տարվա այս եղանակին իրենց ապրանքն արժեզրկվում է: Նշվել է, որ այս պահին 1 լիտր կաթը գյուղացին կարողանում է վաճառել ընդամենը 130-140 դրամով` նախորդ տարիների 200 դրամի փոխարեն: Մտահոգություն է հնչել, որ որոշ համայնքներում խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը պակասել է մոտ 50 տոկոսով:
Քննարկման մասնակիցներն ընդգծել են, որ խնդիրը նոր չէ, այն վերջին տարիներին արդիական է դառնում հատկապես կաթի սեզոնայնության (մայիսից օգոստոս) ընթացքում:
Ելույթ ունեցողներն առաջարկել են խանութներում տարբերակված եւ մակնշված դարակաշարերով ներկայացնել անարատ կաթով եւ բուսական յուղով արտադրված թթվասերները: Այս մասով Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ներկայացուցիչը փաստել է, որ պետական վերահսկողության շրջանակում հիմնականում արձանագրվում են մակնշման հետ կապված խախտումներ:
Ֆերմերների կարծիքով ոլորտը խոցելի վիճակում է, եւ Կառավարությունը պետք է համապատասխան լուծումներ գտնի: Առաջարկ է եղել նվազեցնել ներմուծվող կաթի փոշու ծավալները, ձեւավորել կաթ արտադրողների ասոցիացիա, որը կզբաղվի ոլորտի խնդիրների լուծմամբ:
Ամփոփելով քննարկումը` Ռուստամ Բաքոյանը նշել է, որ գյուղացու շահերը պետք է պաշտպանված լինեն բոլոր մակարդակներով: Պատգամավորը, կարեւորելով խնդրի լուծումը, հավաստիացրել է, որ առաջիկայում Կառավարության գործընկերների հետ կձեռնարկեն հստակ քայլեր:

During our regular visits to the provinces, the cattle breeders speak about problems regarding milk procurement and, in particular, the price reduction. This was stated by the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Rustam Bakoyan, during the work debate he initiated on May 27 on the topic Freedom of economic activity and guaranteeing economic competition in the context of the existing problems in the field of milk procurement.
According to the MP, the Government promotes this branch of agriculture and through the Ministry of Economy increases the state financing aimed at its development.
The issue was debated with the representatives of the state departments, the directors of the organizations engaged in business activities, the RA international partners and the farmers.
The Head of the Department of Agr օ -Processing of the Ministry of Economy Gevorg Ghazaryan presented the current situation in the milk market.
The rapporteur also touched upon the volumes of milk powder imports, stressing that the decreasing trends in the volumes of imports continued. According to the representative of the Ministry, the price of the imported milk powder has decreased sharply.
The farmers complained, underscoring that they took loans, bought expensive fodder, and made other expenses, but they are not able to get income, because their products depreciate at this time of the year.
The participants of the debate underlined that the problem is not new, it has become relevant in recent years, especially during the milk seasonality (from May to August).
The speakers proposed to present the sour creams produced with pure milk and vegetable oil in the stores with differentiated and marked shelves.
Summarizing the debate, Rustam Bakoyan mentioned that the interests of the villagers should be protected at all levels. The MP, highlighting the solution of the problem, assured that in the near future, they will take clear steps with their colleagues of the Government.