Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 22-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ նախատեսող օրենքի նախագիծը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը նշել է, որ օրենքի նախագծով սահմանվում է քաղաքացիների պատշաճ ծանուցման կարգը: Նա տեղեկացրել է, որ սահմանվում է քաղաքացուն ծանուցելու 4 տարբեր եղանակ: Առաջինը քաղաքացու պաշտոնական էլեկտրոնային փոստն է, երկրորդ տարբերակը քաղաքացուն առձեռն հանձնելու միջոցով տարբերակն է, երրորդ տարբերակը փոստային առաքումն է:  Եթե առաջին երեք տարբերակներով պետությունը չի կարողանում քաղաքացուն ծանուցել, չորրորդ տարբերակով Ազդարար համակարգում տեղադրում է ծանուցման քաղվածք, որը տեղադրելուց հետո 10-րդ օրը քաղաքացին համարվում է պատշաճ ծանուցված:
Փոխնախարարը հորդորել է քաղաքացիներին՝ հետագայում խնդիրներից խուսափելու նպատակով, հաշվառվել իրենց փաստացի բնակվելու վայրում, քանի որ փոստային ծանուցումն իրականացվելու է քաղաքացու հաշվառված հասցեով:
Նշվել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախագծի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն եղել:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանը կոչ է արել կողմ քվեարկել օրենսդրական փոփոխություններին:

22 мая на внеочередном заседании Постоянная комиссия по вопросам обороны и безопасности обсудила во втором чтении проект о внесении дополнений и изменений в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего".
Заместитель министра обороны РА Г.Саргсян отметил, что законопроект определяет порядок   надлежащего   уведомления   (оповещения)   граждан. Он сообщил, что определены 4 различных способа оповещения гражданина. Первый – официальный адрес электронной почты гражданина; второй – вариант вручения гражданину на руки; третий вариант – почтовая доставка.   Если государство не имеет возможности уведомить гражданина первыми тремя вариантами, при четвертом варианте оно размещает выписку из уведомления в Системе оповещения, и гражданин считается уведомленным надлежащим образом на 10-й день после публикации.
Заместитель министра призвал граждан зарегистрироваться по фактическому месту жительства во избежание проблем в будущем, так как почтовое извещение будет отправлено на зарегистрированный адрес гражданина.