Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 22-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ նախատեսող օրենքի նախագիծը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը նշել է, որ օրենքի նախագծով սահմանվում է քաղաքացիների պատշաճ ծանուցման կարգը: Նա տեղեկացրել է, որ սահմանվում է քաղաքացուն ծանուցելու 4 տարբեր եղանակ: Առաջինը քաղաքացու պաշտոնական էլեկտրոնային փոստն է, երկրորդ տարբերակը քաղաքացուն առձեռն հանձնելու միջոցով տարբերակն է, երրորդ տարբերակը փոստային առաքումն է:  Եթե առաջին երեք տարբերակներով պետությունը չի կարողանում քաղաքացուն ծանուցել, չորրորդ տարբերակով Ազդարար համակարգում տեղադրում է ծանուցման քաղվածք, որը տեղադրելուց հետո 10-րդ օրը քաղաքացին համարվում է պատշաճ ծանուցված:
Փոխնախարարը հորդորել է քաղաքացիներին՝ հետագայում խնդիրներից խուսափելու նպատակով, հաշվառվել իրենց փաստացի բնակվելու վայրում, քանի որ փոստային ծանուցումն իրականացվելու է քաղաքացու հաշվառված հասցեով:
Նշվել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախագծի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն եղել:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանը կոչ է արել կողմ քվեարկել օրենսդրական փոփոխություններին:

At the extraordinary sitting of May 22, the Standing Committee on Defense and Security debated the draft law providing for addenda and amendments to the law on Military Service and the Status of Servicemen in the second reading.
The RA Deputy Minister of Defense Hrachya Sargsyan noted that the draft law defines the procedure for proper notification of the citizens. He informed that 4 different ways of notifying the citizens are defined. The first is the official e-mail of the citizen, the second option is by hand delivery to the citizen, the third option is postal delivery. If the state is not able to notify the citizens with the first three options, with the fourth option, it posts an extract of the notification in the Notification (Azdarar) System, and the citizen is considered duly notified on the 10th day after posting.
The Deputy Minister urged the citizens to register at their actual place of residence in order to avoid future problems, as the postal notification will be sent to the registered address of the citizen.
It was mentioned that there were no proposals on the draft during the period from the first to the second reading.
The co-rapporteur, the Committee member Vahagn Aleksanyan called on his colleagues to vote for the legislative amendments.