Խորհրդարանը մայիսի 21-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է օրենսդրական նախաձեռնություններ:
«Հանրային ծառայության մասին», «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» եւ «Պետական տուրքի մասին» օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը:
Նախաձեռնությամբ ամրագրվում է, որ հավատարմագրային կառավարիչ կարող են լինել անհատ ձեռնարկատերերը կամ առեւտրային կազմակերպությունները:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն ներկայացվել:
Պատգամավորները քննարկել են նաեւ Արուսյակ Մանավազյանի, Նարեկ Գրիգորյանի եւ Էդգար Հակոբյանի հեղինակած ««Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրենսդրական նախագծերի փաթեթը:
Նախաձեռնության նպատակն է բարձրացնել հանրային ֆինանսների եւ սեփականության ոլորտում օրինականության ու արդյունավետության սկզբունքների վերաբերյալ հանրությանն ու Ազգային ժողովին ներկայացվող տեղեկատվության որակը, հստակեցնել Հաշվեքննիչ պալատի իրավական կարգավիճակը, գործունեության նպատակները եւ երաշխիքները, բարելավել պալատի գործունեության կազմակերպումը, ընդլայնել ու որոշակիացնել կառույցի մանդատը:
Արուսյակ Մանավազյանի խոսքով առաջին ընթերցումից հետո ներկայացվել է 4 առաջարկ: Նախատեսվում է հնարավորություն տալ մասնավոր հատվածին ՀՀ-ում գործող միջազգային խմբի անդամ հանդիսացող եւ միջազգային ճանաչում ունեցող աուդիտորներին ներգրավվել հաշվեքննությանը: Հաջորդ փոփոխությամբ սահմանվում է, որ իրավաբանական անձանց ստուգման` Հաշվեքննիչ պալատի գործառույթը չի տարածվելու ՀՀ օրենքով անորոշ թվով հասցեատերերի համար սահմանված հարկային արտոնությունների վրա:
Սահմանվում է նաեւ, որ Հաշվեքննիչ պալատը յուրաքանչյուր տարի պետք է կազմի եւ Կառավարությանը ներկայացնի առաջիկա տարվա իր բյուջետային ֆինանսավորման հայտը, նախահաշվի նախագիծը` «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքով սահմանված կարգով:

At May 21 sitting, the parliament debated legislative initiatives in the second reading.
The RA Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan presented the legislative package stipulating amendments to the laws on Public Service, on Notice of Activity Implementation and on State Duty.
It is fixed by the initiative that accrediting governors can be the individual entrepreneurs or commercial organizations.
As the rapporteur informed, proposals were not presented after the first reading.
The MPs also debated the draft law on Making Amendments and Addenda to the law on Audit Chamber and the package of the enclosed legislative drafts.
The purpose of the initiative is to raise the quality of the information being presented to the public and the National Assembly on the legality in the sphere of finances and property and the principles of efficiency, to specify the legal status of the Audit Chamber, the goals and guarantees of the activity, to improve the organization of the activity, to expand and to determine the mandate of the structure.
According to Arusyak Manavazyan, after the first reading 4 proposals were presented, It is designed to give an opportunity to the private sector, to engage the auditors being a member of an International Group and having international recognition working in the Republic of Armenia. The next amendment defines that the function of the Audit Chamber, the legal persons’ supervision will not be spread on tax privileges established for an indefinite number of addressees by the RA law.
It is also established that the Audit Chamber should draw up every year and submit to the Government its budgetary financing application of the coming year, the draft estimate by the order established by the law on RA Budgetary System.