«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրինագիծն ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը նշել է, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է իրավակիրառ պրակտիկայում հանդիպած խնդիրների կանոնակարգմամբ:
Գործող կարգավորումներով, եթե կուտակային կենսաթոշակի մասնակիցն ունենում է Կառավարության որոշմամբ սահմանված ցանկով նախատեսված հիվանդություն, ապա վերջինս մինչեւ կենսաթոշակային տարիքին հասնելն իր կենսաթոշակային հաշվում առկա միջոցներն ամբողջությամբ ստանալու հնարավորություն է ունենում: Եթե անձի առողջությունը բարելավվում է, դառնում է աշխատունակ, կարողանում է շարունակել կուտակումներ իրականացնել, ապա ներկա կարգավորումները դա թույլ չեն տալիս: «Եթե անձը մեկ անգամ կանխիկացրեց այդ գումարը, ապա կենսաթոշակային համակարգ վերադառնալու հնարավորություն այլեւս նախատեսված չէ, հաշիվը փակվում է»,- տեղեկացրել է փոխնախարարն ու հավելել, որ իրավակիրառ պրակտիկայում եղել է դեպք, երբ անձը գումարը ստացել է, բուժվել արտերկրում, վերադարձել, աշխատում է եւ կրկին ցանկանում է դառնալ կենսաթոշակային համակարգի մասնակից: Օրենքի նախագծով առաջարկվում է,որ  եթե անձը նախքան կենսաթոշակային տարիքը լրանալը, իր կենսաթոշակային հաշվում առկա միջոցներն ամբողջությամբ ստանալու պահանջ ներկայացնելուց, իր կենսաթոշակային հաշվում առկա փայերը մարվելուց, եւ համապատասխան միջոցները սահմանված կարգով վճարվելուց հետո կամավորության սկզբունքով կրկին ցանկանում է կատարել սոցիալական վճար, ապա նրա` սոցիալական վճար կատարելու պարտականությունը վերսկսվում է դիմումի հիման վրա`  առանց քանակային սահմանափակման:
Հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը պարզաբանել է, որ նախկինում կատարված փոփոխությամբ մեխանիզմը փոխվել էր: Կառավարության որոշմամբ սահմանված ցանկով հիվանդություն ունենալու դեպքում անձը կարող էր կանխիկացնել իր հաշվի գումարը: Փոխվել էր մեխանիզմը, այդ հնարավորությունը տրվել էր Միասնական սոցիալական ծառայությանը` Առողջապահության նախարարության համապատասխան եզրակացությամբ: Նշվել է, որ այս փոփոխությունը վերաբերում է այդ հնարավորությունից բազմակի օգտվելուն, այլ ոչ թե մեխանիզմին: Պատգամավորը հետաքրքրվել է համակարգ մուտք գործելու հնարավորության քանակական սահմանափակմամբ: Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ համակարգ մուտք գործելու հարցում սահմանափակում չի նախատեսվում:

At the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs the bill stipulating amendments and addenda to the law on Accumulative Pensions was debated in the first reading. The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Davit Khachatryan noted that the adoption of the draft is conditioned by the regulation of the problems encountered in the legal practice.
With the current regulations, if the participant of accumulative pension has disease designed by the established list of the Government decision, then the latter has an opportunity of completely receiving the financial means existing in the pension account before reaching the retirement age. If the person’s health is improved, the person becomes able to work, continues accumulating, then the current regulations don’t allow that. “If the persons once cashed that amount, then an opportunity of returning to the pension system is not designed, the account is closed.” The Deputy Minister informed and added that in the legal practice there has been a case, when the person has received the sum, has had treatment abroad, has returned, works and again wants to become a participant of pension system. It is proposed by the draft law that if the person, before turning to the retirement age, after submitting a demand of completely receiving the financial means existing in his/her retirement account, covering the shares existing in his/her pension account, paying the relevant means by the established order on a voluntary basis, again wants to make a social payment, then his/her duty of making social payment starts again on the basis of application without quantity restriction.
The Committee Chair Heriknaz Tigranyan clarified that the mechanism amended before was changed. In case of having disease with the list established by the decision of the Government could cash out his/her account sum. The mechanism was changed, that opportunity was given to the Integrated Social Service with the relevant conclusion of the Ministry of Health. It was noted that this amendment refers to making use of that opportunity many times, but not the mechanism. The MP was interested in qualitative restriction of the opportunity of entering a system. The Deputy Minister clarified that restriction is not designed in entering the system.