ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանն առաջարկում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 181-րդ հոդվածը լրացնել 8.1 մասով. «Բացառիկ դեպքերում քրեական վարույթի պատշաճ եւ համակողմանի քննությունն ապահովելու նպատակով գլխավոր դատախազն իրավասու է նաեւ իր որոշմամբ փոխել քրեական վարույթի` սույն օրենսգրքով նախատեսված քննչական ենթակայության կանոնները, եթե քրեական վարույթը փաստական հանգամանքներով կապված է նախաքննության մեկ այլ մարմնի վարույթում քննվող քրեական վարույթի հետ կամ քրեական վարույթը նախաձեռնվել է նախաքննական մեկ մարմնի քննիչի կողմից իրականացվող նախաքննության ընթացքում հայտնաբերված ենթադրյալ՝ այլ քննչական մարմնին ենթակա հանցագործության հատկանիշներով, սակայն փաստական հանգամանքներով կապված է վարույթը նախաձեռնած քննիչին ենթակա վարույթի հետ կամ նույն հիմքով միացված է այդ վարույթին»:
Հեղինակի խոսքով վերոնշյալ ձեւակերպումը Կառավարության գործընկերների հետ համատեղ քննարկումների եւ դրանց ընթացքում   նրանց ներկայացրած առաջարկի արդյունք է:
Արփինե Դավոյանը խոսել է օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու անհրաժեշտությունից: Ըստ նրա՝ դեպքեր են լինում, երբ տեւական ժամանակ ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող բազմադրվագ հանցավոր, տարբեր սխեմաներ ներառող քրեական վարույթում կարող են բացահայտվել նաեւ կոռուպցիոն հանցանքներ, ինչի կապակցությամբ նախաձեռնվելու է նոր քրեական վարույթ: «Նման իրավիճակում, ըստ առկա կարգավորումների, կարող է լինել երկու տարբերակ: Առաջինը՝ նախաձեռնված նոր վարույթը, ըստ քննչական ենթակայության, կարող է ուղարկվել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե եւ քննվել այնտեղ կամ նշված վարույթները կարող են միացվել մեկ վարույթում եւ հետագա նախաքննությունը կատարելու համար հիշյալ վարույթը պետք է ուղարկվի Հակակոռուպցիոն կոմիտե: Մինչդեռ, ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ բացահայտված կոռուպցիոն հանցագործությունը հիմքում ունի արդեն նախորդող հանցագործություն, որով արդեն Քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իրականացվել են բազմաթիվ աշխատանքներ»: Այս համատեքստում Արփինե Դավոյանն ընդգծել է, որ քրեադատավարական կարգավորումների պարագայում վարույթներ միացնելու դեպքում միացված քրեական վարույթը հետագա նախաքննություն իրականացնելու համար տեղափոխել այլ քննչական մարմին կարող է չբխել քննության շահերից:
Զեկուցողը նշել է, որ փոփոխության արդյունքում ՀՀ գլխավոր դատախազը, հանդիսանալով մինչդատական վարույթի օրինականության համար պատասխանատվություն կրող անձ, պետք է օժտված լինի բավարար գործիքակազմով:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Տրդատ Սարգսյանը հորդորել է դրական եզրակացություն տալ նախաձեռնությանը:
Կառավարության դրական դիրքորոշումը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը:
Նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 17-ի նիստում, ստացել դրական եզրակացություն:
Հեղինակի առաջարկով մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթի քննարկումը:

The deputy of the NA Civil Contract faction Arpine Davoyan proposes to complete the Article 181 of the RA Criminal Procedure Code by 8.1: “In exceptional cases to ensure the perfect and comprehensive examination of the criminal procedure the Prosecutor General is authorized to change the rules of the investigative subordination of the criminal procedure prescribed by this Code by his/her decision, if the criminal procedure is connected by factual circumstances of the criminal procedure with the criminal procedure being investigated in the procedure of another body of the pre-examination or the procedure was initiated with the features of the crime subject to the supposed investigative body disclosed during the pre-examination being carried out nu pre-examination one body investigator, however with the factual circumstances is connected with the procedure subject to the investigator initiated the procedure or it is joined to that procedure on the same basis.”
According to the author, the abovementioned wording is a result of the joint debates with the colleagues of the Government and the proposal presented by them during that period.
Arpine Davoyan spoke about the necessity of amending the Code. According to her, there are cases, when for a long time in a multi-part criminal proceeding involving various schemes being examined in the RA Investigative Committee corruption crimes can also be disclosed, related to which new criminal proceeding will be initiated. “In such situation, according to existing regulations, two versions can be. The first, the initiated new proceeding, according to investigative subordination, can be sent to the RA Anti-Corruption Committee and be investigated there or the mentioned proceedings can be joined in one proceeding and the abovementioned proceeding should be sent to the Anti-Corruption Committee for carrying out further pre-examination. Meanwhile, in the created situation it is necessary to take into consideration the fact that the disclosed corruption crime has already preceding crime is in the basis, by which criminal proceeding was initiated already in the Investigative Committee, a lot of work done.” In this context Arpine Davoyan underscored that in the case of criminal proceedings, in combining proceedings more the combined criminal proceeding to other investigative body for carrying out further pre-examination cannot stem from the interests of the examination.
The rapporteur noted that as a result amendment, the RA Prosecutor General, being a person bearing responsibility for the legality of the pre-trial proceedings, should be with sufficient toolkit.
The co-rapporteur, the deputy Trdat Sargsyan urged his colleagues to endorse the initiative.
The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan presented the positive position of the Government.
The initiative was debated in the first reading at May 17 sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs and was endorsed.
The debate of the package of bills on Making Addenda and Amendments to the law on State Duty and on Making Addend and Amendments to the Civil Procedure Code of the Republic of Armenia was postponed up to two-month term by the author’s proposal.