Առաջարկվող կարգավորումներն ուղղված են ճանապարհային ցանցի եւ թունելների անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, դրանց հնարավոր ռիսկերի նվազեցմանն ու ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ուղղությամբ կանխարգելող քաղաքականության իրականացմանը: Մայիսի 17-ին Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնելով ««Ավտոմոբիլային ճանապարհների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը՝ ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը:
«Ըստ էության՝ այս կարգավորումներով մենք ապահովում ենք ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով պահանջվող երկու հրահանգների (դիրեկտիվների) մոտարկումը մեր ներպետական ազգային օրենսդրության մեջ»,- նշել է հիմնական զեկուցողը՝ կարեւորելով ճանապարհային անվտանգության աուդիտի անցկացման պարտադիր պահանջի սահմանումը ճանապարհների կառուցման, վերակառուցման եւ հիմնանորոգման ժամանակ: Ճանապարհային անվտանգության աուդիտը նախատեսվում է  իրականացնել ճանապարհների նախագծման, շինարարության եւ ճանապարհը շահագործման հանձնելուց մեկ տարի հետո: Ընդ որում, ճանապարհային անվտանգության աուդիտորը չի կարող ներգրավված լինել ճանապարհային անվտանգության աուդիտի ենթակա ավտոմոբիլային ճանապարհի նախագծման, հեղինակային եւ տեխնիկական հսկողության, ինչպես նաեւ շինարարության իրականացման գործընթացներում: Ըստ Քրիստինե Ղալեչյանի՝ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում ներկայացված առաջարկությունները հիմնականում եղել են տեխնիկական եւ խմբագրական բնույթի, որոնք ընդունվել են:
Լրամշակված օրենսդրական նախաձեռնությունը ստացել է դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել նաեւ «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագծին:
Այն ներկայացրել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը: Փոխնախարարը հայտնել է, որ նախագծի նպատակը շահաբաժինների տեսքով ստացվող եկամուտներից վճարված եկամտային հարկի գումարների փոխհատուցման համակարգի վերանայման միջոցով հարկ վճարողների հարկային կարգապահության խթանումն է:
Նախագծի ընդունմամբ կապահովվի շահաբաժինների տեսքով ստացվող եկամուտներից վճարված եկամտային հարկի գումարների՝ շահաբաժին վճարող կազմակերպության հարկային կարգապահական չափորոշիչների բավարարման դեպքում փոխհատուցումը:

Предлагаемые положения направлены на повышение уровня безопасности дорожной сети и тоннелей, снижение их потенциальных рисков и реализацию превентивной политики в отношении дорожно-транспортных происшествий. 17 мая на заседании Постоянной комиссии по экономическим вопросам, представляя во втором чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон "Об автомобильных дорогах" и “О государственной пошлине" об этом сообщила заместитель министра территориального управления и инфраструктур К.Галечян.
"По существу этими регламентами мы обеспечиваем сближение двух инструкций (директив), предусмотренных Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС в нашем внутригосударственном национальном законодательстве", - отметила основной докладчик, подчеркнув определение обязательного требования к проведению аудита безопасности дорожного движения при строительстве, реконструкции и капитальном ремонте дорог. Аудит безопасности дорожного движения намечается провести через год после проектирования, строительства и ввода дороги в эксплуатацию. При этом аудитор безопасности дорожного движения не может участвовать в проектировании, авторском и техническом контроле, а также процессах реализации строительства дороги, подлежащей аудиту безопасности дорожного движения. По словам К.Галечян, предложения в период с первого по второе чтения носили в основном редакционно-технический характер и были приняты.
Доработанная законодательная инициатива получила положительное заключение.
Комиссия также обсудила во втором чтении и дала положительное заключение по доработанному проекту закона о внесении поправок в Налоговый кодекс РА.
Его представил заместитель министра финансов А.Погосян, подчеркнув, что цель проекта – повышение налоговой дисциплины налогоплательщиков посредством пересмотра системы компенсации подоходного налога, уплаченного с доходов, полученных в виде дивидендов.
Принятием проекта обеспечивается компенсация уплаченного подоходного налога из доходов, полученных в виде дивидендов, при соблюдении норм налоговой дисциплины организации, выплачивающей дивиденды.