Առաջարկվող կարգավորումներն ուղղված են ճանապարհային ցանցի եւ թունելների անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, դրանց հնարավոր ռիսկերի նվազեցմանն ու ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ուղղությամբ կանխարգելող քաղաքականության իրականացմանը: Մայիսի 17-ին Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնելով ««Ավտոմոբիլային ճանապարհների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը՝ ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը:
«Ըստ էության՝ այս կարգավորումներով մենք ապահովում ենք ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով պահանջվող երկու հրահանգների (դիրեկտիվների) մոտարկումը մեր ներպետական ազգային օրենսդրության մեջ»,- նշել է հիմնական զեկուցողը՝ կարեւորելով ճանապարհային անվտանգության աուդիտի անցկացման պարտադիր պահանջի սահմանումը ճանապարհների կառուցման, վերակառուցման եւ հիմնանորոգման ժամանակ: Ճանապարհային անվտանգության աուդիտը նախատեսվում է  իրականացնել ճանապարհների նախագծման, շինարարության եւ ճանապարհը շահագործման հանձնելուց մեկ տարի հետո: Ընդ որում, ճանապարհային անվտանգության աուդիտորը չի կարող ներգրավված լինել ճանապարհային անվտանգության աուդիտի ենթակա ավտոմոբիլային ճանապարհի նախագծման, հեղինակային եւ տեխնիկական հսկողության, ինչպես նաեւ շինարարության իրականացման գործընթացներում: Ըստ Քրիստինե Ղալեչյանի՝ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում ներկայացված առաջարկությունները հիմնականում եղել են տեխնիկական եւ խմբագրական բնույթի, որոնք ընդունվել են:
Լրամշակված օրենսդրական նախաձեռնությունը ստացել է դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել նաեւ «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագծին:
Այն ներկայացրել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը: Փոխնախարարը հայտնել է, որ նախագծի նպատակը շահաբաժինների տեսքով ստացվող եկամուտներից վճարված եկամտային հարկի գումարների փոխհատուցման համակարգի վերանայման միջոցով հարկ վճարողների հարկային կարգապահության խթանումն է:
Նախագծի ընդունմամբ կապահովվի շահաբաժինների տեսքով ստացվող եկամուտներից վճարված եկամտային հարկի գումարների՝ շահաբաժին վճարող կազմակերպության հարկային կարգապահական չափորոշիչների բավարարման դեպքում փոխհատուցումը:

The proposing regulations are aimed at the rise of the implementation of the policy preventing the level road network and tunnel security, the decrease of their possible risks and road accidents. On May 17, at the sitting of the Standing Committee on Economic Affairs the Deputy Minister of the RA Territorial Administration and Infrastructure Kristine Ghalechyan said, presenting the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the RA law on Transport Road and on Making Addenda to the law on State Duty in the second reading.
“In fact, we ensure with these regulations the approximation of two directives being demanded by the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement in our inner-state national legislation,” the key rapporteur noted, emphasizing the definition of the compulsory demand of holding road safety audit during the building, reconstruction and hauling of roads. The road safety audit is planned to carry out one year after the road design, construction and operation. Accordingly, the road safety auditor cannot be involved in the transport road design subject to road safety audit, copyright and technical control, as well as in the implementation processes of construction. According to Kristine Ghalechyan, during the period from the first to the second reading the presented proposals were mainly of technical and editorial character, which were accepted.
The revised legislative initiative was endorsed.
The Committee debated in the second reading and also endorsed the revised draft of the law on Amending the RA Tax Code.
The Deputy Minister informed that the purpose of the draft is the boosting of the taxpayers’ tax discipline by reviewing the compensation system of the income tax sums paid from the incomes being received in the form of interest shares.
The compensation in case of meeting the tax disciplinary criteria of the interest paying organization will be ensured by the adoption of the draft.