Մարիամ Պողոսյանն այցելել է Արմավիրի մարզի Ջանֆիդա գյուղ
ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  պատգամավոր Մարիամ Պողոսյանը մայիսի 14-ին hամայնքային հերթական այցի շրջանակում այցելել է Արմավիրի մարզի Ջանֆիդա գյուղ: Պատգամավորը  հանդիպել է  Էդվարդ Դաշտոյանի անվան միջնակարգ դպրոցի եւ Վազգեն Սարգսյանի անվան մանկապարտեզի անձնակազմերի, ինչպես նաեւ մի խումբ աշակերտների հետ:
Մանկապարտեզը եւ դպրոցի մարզադահլիճն ու հանդիսությունների սրահը հիմնանորոգվել են Պետություն-համայնք համաֆինանսավորման սուբվենցիոն ծրագրով: Մի շարք առարկաների համար նախատեսված դասասենյակներ վերազինվել են ժամանակակից հարմարություններով եւ այժմ ծառայում են որպես դինամիկ կրթական փորձի խթանման կատալիզատորներ:
Ուսուցչական անձնակազմի հետ քննարկվել են կրթական վերջին բարեփոխումները, դրանց բերած նոր հնարավորությունները եւ առաջացրած բարդությունները: Ուսումնական ծրագրերի բարելավմանը եւ ենթակառուցվածքային զարգացումներին վերաբերող մտքերի փոխանակության ֆոնին ուշադրության կենտրոնում էին, մասնավորապես, «Դպրոցական սնունդ» ծրագրին, ուսուցիչների կամավոր ատեստավորմանը, գնահատման նոր համակարգին առնչվող հարցերը:
Աշակերտները պատգամավորի հետ զրուցել են իրենց հուզող թեմաներից՝ նոր դասագրքերից մինչեւ դպրոցի գրադարանը ժամանակակից արտասահմանյան գրականության թարգմանություններով վերազինելու անհրաժեշտություն: Նրանք նաեւ հանդես են եկել առաջարկներով, թե ինչպես կարելի է ստեղծել էլ ավելի նպաստավոր ուսումնական միջավայր:
Այցն ավարտվել է մանկապարտեզի անձնակազմի հետ հանդիպմամբ, որի ժամանակ որպես հրատապ խնդիր առանձնացվել է շենքի ջեռուցման հարցը:
Հանդիպումների ընթացքում բարձրացված խնդիրներն արձանագրվել են: Պատգամավորը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել դրանց լուծմանը:

М.Погосян посетила село Джанфида Армавирской области
14 мая член Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам, депутат фракции "Гражданский договор" М.Погосян в рамках очередного общинного визита посетила село Джанфида Армавирской области. Депутат встретилась с коллективом средней школы имени Э.Даштояна и детского сада имени В.Саргсяна, а также с группой учащихся.
Детсад, спортивный зал и актовый зал школы капитально отремонтированы в рамках субвенционной программы софинансирования государство-община. Классы по ряду предметов оснащены современным оборудованием и теперь служат катализатором для продвижения динамичного образовательного процесса.
С педагогическим составом обсуждены последние образовательные реформы, привносимые ими новые возможности, а также вызванные сложности. На фоне обмена мнениями по совершенствованию образовательных программ и инфраструктурным развитиям, в центре внимания, в частности, оказались вопросы, связанные с программой “Школьное питание”, добровольной аттестацией учителей, новой системой оценивания.
Учащиеся подняли в беседе с депутатом волнующие их темы – от новых учебников до необходимости оснащения школьной библиотеки переводами современной зарубежной литературы. Они также внесли предложения по созданию более благоприятной среды обучения.
Визит завершился встречей с коллективом детсада, в ходе которой в качестве неотложной отмечена проблема отопления здания.
Вопросы, поднятые в ходе встреч, запротоколированы. Депутат выразила готовность содействовать их решению.