Մարիամ Պողոսյանն այցելել է Արմավիրի մարզի Ջանֆիդա գյուղ
ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  պատգամավոր Մարիամ Պողոսյանը մայիսի 14-ին hամայնքային հերթական այցի շրջանակում այցելել է Արմավիրի մարզի Ջանֆիդա գյուղ: Պատգամավորը  հանդիպել է  Էդվարդ Դաշտոյանի անվան միջնակարգ դպրոցի եւ Վազգեն Սարգսյանի անվան մանկապարտեզի անձնակազմերի, ինչպես նաեւ մի խումբ աշակերտների հետ:
Մանկապարտեզը եւ դպրոցի մարզադահլիճն ու հանդիսությունների սրահը հիմնանորոգվել են Պետություն-համայնք համաֆինանսավորման սուբվենցիոն ծրագրով: Մի շարք առարկաների համար նախատեսված դասասենյակներ վերազինվել են ժամանակակից հարմարություններով եւ այժմ ծառայում են որպես դինամիկ կրթական փորձի խթանման կատալիզատորներ:
Ուսուցչական անձնակազմի հետ քննարկվել են կրթական վերջին բարեփոխումները, դրանց բերած նոր հնարավորությունները եւ առաջացրած բարդությունները: Ուսումնական ծրագրերի բարելավմանը եւ ենթակառուցվածքային զարգացումներին վերաբերող մտքերի փոխանակության ֆոնին ուշադրության կենտրոնում էին, մասնավորապես, «Դպրոցական սնունդ» ծրագրին, ուսուցիչների կամավոր ատեստավորմանը, գնահատման նոր համակարգին առնչվող հարցերը:
Աշակերտները պատգամավորի հետ զրուցել են իրենց հուզող թեմաներից՝ նոր դասագրքերից մինչեւ դպրոցի գրադարանը ժամանակակից արտասահմանյան գրականության թարգմանություններով վերազինելու անհրաժեշտություն: Նրանք նաեւ հանդես են եկել առաջարկներով, թե ինչպես կարելի է ստեղծել էլ ավելի նպաստավոր ուսումնական միջավայր:
Այցն ավարտվել է մանկապարտեզի անձնակազմի հետ հանդիպմամբ, որի ժամանակ որպես հրատապ խնդիր առանձնացվել է շենքի ջեռուցման հարցը:
Հանդիպումների ընթացքում բարձրացված խնդիրներն արձանագրվել են: Պատգամավորը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել դրանց լուծմանը:

On May 14, the member of the RA NA Standing Committee on Labor and Social Affairs, the deputy of the Civil Contract Faction Mariam Poghosyan visited Janfida village of Armavir Marz within the framework of the regular visit to the community. The MP met with the staff members of Edvard Dashtoyan Secondary School and Vazgen Sargsyan kindergarten, as well as a group of pupils.
The kindergarten and the school sport hall and the banquet hall were overhauled by the State-community co-financing subvention programme. Classes designed for a number of subjects were upgraded with modern facilities, and now they serve as catalysts for dynamic educational experience.
The recent educational reforms, the new opportunities brought from them and the caused complications were discussed with the teachers. The issues on improving the educational programmes and the infrastructural developments were at the centre of attention on the background of exchange of ideas, particularly the School food project, the teachers’ voluntary attestation and the new rating system.
The pupils talked with the MP about the themes concerning them – necessity of getting new textbooks and translated modern foreign literature the school library. They also made proposals how to create more favourable educational environment.
The visit ended with the meeting of the kindergarten staff, where as an urgent problem the issue of the building heating was singled out.
During the meetings the raised problems were recorded. The MP expressed readiness to support their solution.