Մենք կարեւորում ենք Հայաստանի եւ Նեպալի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը: Երկու երկրներն էլ ունեն բավականին հետաքրքիր նմանություններ եւ առկա է տարբեր բնագավառներում երկկողմ ներուժն առավել ակտիվ իրացնելու անհրաժեշտություն.  ողջունելով Նեպալի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում՝ ասել է Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Բաբայանը:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսի 13-ին: Պատվիրակության անդամների կազմում եղել են Նեպալի խորհրդարանի, ազգային ռազմավարական հանձնաժողովի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, վիճակագրական կոմիտեի, ինչպես նաեւ մասնավոր հատվածի եւ քաղհասարակության ներկայացուցիչներ:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Միքայել Թումասյանը կարեւորել է դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրներին առնչվող օրակարգային հարցերում համագործակցությունը:
Նարեկ Բաբայանը, խոսելով Կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրով կրթական եւ գիտության ոլորտում իրականացված բարեփոխումների մասին, ներկայացրել է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագիրը՝ նշելով, որ այն հանդիսանալու է ժամանակակից հետազոտական եւ նորարարական գործունեությունը երաշխավորող միջավայր:
Անդրադարձ է կատարվել հանրակրթական ոլորտում իրականացված փոփոխություններին, կրթական նոր չափորոշիչներին, կրեդիտավորման համակարգին, նոր դասագրքերի տպագրությանը, ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման գործընթացին, դպրոցի տնօրենի ընտրության կարգում իրականացված փոփոխություններին, վերջին տարիներին գիտության ոլորտում պետական ֆինանսավորման աճին:
Նեպալի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության Ազգային ժողովի զարգացման, տնտեսական հարցերի եւ արդյունավետ կառավարման կոմիտեի քարտուղար Ռոջ Նաթ Պանդեն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության եւ համապարփակ տեղեկատվություն ներկայացնելու համար, խոսել է Նեպալի խորհրդարանի կառուցվածքի եւ գործունեության մասին:
Երկուստեք ընդգծվել է խորհրդարանական բարեկամական խումբ ձեւավորելու անհրաժեշտությունը:
Միքայել Թումասյանը ներկայացրել է համայնքների խոշորացման գործընթացը՝ շեշտելով առավելություններն ու ձեռքբերումները: Նա անդրադարձել է գյուղատնտեսության բնագավառում իրականացվող պետական ծրագրերին, խոսել իրավական բարեփոխումների, միջպետական, միջհամայնքային  ճանապարհաշինության մասին:
Պատվիրակության անդամների խնդրանքով Նարեկ Բաբայանը պարզաբանումներ է ներկայացրել նախադպրոցական կրթության, կրթության՝ մասնավոր եւ պետական համակարգի տարբերությունների, բժշկական կրթության, բժշկական կադրերի պատրաստման համակարգի վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել մի շարք բնագավառներում համագործակցության վերաբերյալ:
2023 թվականին ընթացող աշխարհաքաղաքական զարգացումների եւ պահպանվող անորոշությունների պայմաններում համաշխարհային տնտեսական ակտիվությունը եւ պահանջարկը շարունակել են դանդաղել: Վերոնշյալ զարգացումների եւ մի շարք երկրներում իրականացվող զսպող դրամավարկային քաղաքականության պարագայում միջազգային ապրանքահում...

“Мы придаем важное значение развитию отношений между Арменией и Непалом. Обе страны имеют весьма интересное сходство и существует необходимость более активно реализовывать двусторонний потенциал в различных сферах”, - приветствуя членов делегации Федеративной Демократической Республики Непал (ФДРН) в парламенте, сказал член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Н.Бабаян.
Встреча состоялась 13 мая. В составе делегации – представители парламента Непала, Национальной стратегической комиссии, органов местного самоуправления, Статистического комитета, а также представители частного сектора и гражданского общества.
Член Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды М.Тумасян подчеркнул важность сотрудничества по повесточным вопросам, касающимся развивающихся стран, не имеющих выхода к морю.
Н.Бабаян, говоря о реформах, реализуемых в области образования и науки в рамках программы правительства на 2021-2026 гг., представил программу “Академгородок”, отметив, что эта среда гарантирует современные исследования и инновационную деятельность.
Отмечены перемены в сфере общего образования, новые образовательные стандарты, система кредитования, издание новых учебников, процесс добровольной аттестации учителей, изменения в процедуре отбора директора школы, повышение государственного финансирования в области науки в последние годы.
Секретарь Комитета НС по развитию, экономике и эффективному управлению   ФДРН Родж Нат Панде, поблагодарив за теплый прием и исчерпывающую информацию, представил структуры и деятельности парламента Непала.
Обоюдно подчеркнута необходимость формирования парламентской группы дружбы.
М.Тумасян представил процесс укрупнения общин, подчеркнув преимущества и достижения. Он коснулся государственных программ в сфере сельского хозяйства, законодательных реформ, строительства межгосударственных, межобщинных дорог.
По просьбе членов делегации Н.Бабаян представил пояснения по дошкольному образованию, различия между частным и государственным образованием, медицинскому образованию, системе подготовки медицинских кадров.
Достигнуты договоренности о сотрудничестве в ряде сфер.
Вот уже три года как по инициативе Федерального Собрания Российской Федерации и Национального Собрания Беларуси реализуется образовательно-культурная программа “Поезд памяти”, в которой Армения участвует во второй раз.Член фракции НС "Гражданский договор" А.Сандыков отметил, что в предыдущие годы в ...