Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի փոխնախագահ Լուբոշ Բլահայի հրավերով ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով գտնվում է Բրատիսլավայում: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հասմիկ Հակոբյանն ու Թագուհի Ղազարյանը:
Մայիսի 13-ին պատվիրակությունը հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի փոխնախագահ Լուբոշ Բլահային: ԱԺ փոխխոսնակը երախտագիտություն է հայտնել հրավերի եւ հյուրընկալության համար, ընդգծել երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամական կապերը, իրար կապող մշակութային եւ հոգեւոր արժեքները:
Կարեւորվել է պետությունների շահագրգռվածությունը՝ ընդլայնելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային հարթակներում: Հատկապես կարեւորվել է խորհրդարանականների դերը երկխոսության զարգացման հարցում:
Հանդիպմանը ներկայացվել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը եւ տարածաշրջանային զարգացումները, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա իրականացվող սահմանազատման եւ սահմանագծման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Կողմերը քննարկել են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ որպես տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման կարեւոր բաղադրիչ:
«Մեր տարածաշրջանին անհրաժեշտ է երկարաժամկետ խաղաղություն: Խաղաղության օրակարգը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի. մենք որդեգրել ենք խաղաղության եւ ժողովրդավարության ուղին, հաստատակամ ենք մեր ընտրության մեջ եւ ակնկալում ենք միջազգային գործընկերների աջակցությունը:
Միջազգային իրավունքի, տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության սկզբունքների հարգումը կարեւոր հիմք են տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման համար»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Խոսելով տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության մասին` Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ ռազմական հավասարակշռությունը տարածաշրջանային խաղաղության կարեւորագույն բաղադրիչներից է:
Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահի տեղակալը եւս կարեւորել է երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները:
Խոսելով մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման անհրաժեշտության մասին` Լուբոշ Բլահան նշել է, որ Սլովակիան հարգում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:
Նա կարեւորել է Սլովակիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը` նշելով, որ հավելյալ ջանքեր կգործադրվեն առկա հարաբերությունների էլ ավելի զարգացման համար:

At the invitation of the Deputy Speaker of the National Council of the Slovak Republic Ľuboš Blaha, the delegation led by the RA NA Vice President Hakob Arshakyan is on a working visit to Bratislava. The RA NA deputies Hasmik Hakobyan and Taguhi Ghazaryan are in the delegation.
On May 13, the delegation met with the Deputy Speaker of the National Council of the Slovak Republic Ľuboš Blaha. The NA Vice President expressed his gratitude for the invitation and hospitality, emphasized the friendly ties between the two peoples, the cultural and spiritual values that connect each other.
The interest of the states to expand cooperation with Slovakia in all the areas of mutual interest both on bilateral and international platforms was highlighted. The role of parliamentarians in the development of dialogue was especially underlined.
At the meeting, the Armenia-Azerbaijan peace process and the regional developments were presented, as well as the agreements reached on delimitation and demarcation based on the Alma-Ata Declaration.
The parties discussed the Crossroads of Peace project as an important component of establishing long-term peace in the region.
Hakob Arshakyan noted. “Our region needs long-term peace. The peace agenda has no alternative in our region: We have adopted the path of peace and democracy, we are firm in our choice and expect the support of our international partners.
Respecting the principles of international law, territorial integrity and sovereignty are important bases for the establishment of long-term peace in the region,” the RA NA Vice President said.
Speaking about long-term peace in the region, Hakob Arshakyan mentioned that military balance is one of the most important components of regional peace.
The Deputy Speaker of the National Council of the Slovak Republic also highlighted the friendly relations between the two countries.
Speaking about the necessity to establish long-term peace in our region, Luboš Blaha noted that Slovakia respects Armenia’s territorial integrity and sovereignty.
He highlighted the development of the relations between Slovakia and Armenia, noting that additional efforts will be made to further develop the existing relations.