2023 թվականին ընթացող աշխարհաքաղաքական զարգացումների եւ պահպանվող անորոշությունների պայմաններում համաշխարհային տնտեսական ակտիվությունը եւ պահանջարկը շարունակել են դանդաղել: Վերոնշյալ զարգացումների եւ մի շարք երկրներում իրականացվող զսպող դրամավարկային քաղաքականության պարագայում միջազգային ապրանքահումքային շուկաներում դիտվել է հատկապես պարենամթերքի եւ էներգակիրների գների էական նվազում, ինչպես նաեւ համաշխարհային տնտեսությունում գնաճային միջավայրը որոշակիորեն մեղմվել է: Այս պայմաններում արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա գնաճային ճնշումները 2023 թվականի առաջին կիսամյակում էականորեն թուլացել են, իսկ երկրորդ կիսամյակում արդեն դիտվել են գնանկումային ազդեցություններ: Այս մասին ասել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը` ներկայացնելով Կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը:
«2023 թվականի ընթացքում ՀՀ տնտեսությունում արձանագրվել է սպասվածից բարձր ակտիվություն` պայմանավորված ծառայությունների եւ շինարարության ոլորտներում արձանագրված բարձր աճով: Զուգահեռաբար բարձր մակարդակում է պահպանվել նաեւ համախառն պահանջարկը, որն առաջին կիսամյակում արտահայտվել է հատկապես ծառայությունների ոլորտում դրսեւորված արտաքին պահանջարկի էական ավելացմամբ: Դրան շարունակել է նպաստել միջազգային այցելուների, այդ թվում` զբոսաշրջիկների եւ ֆինանսական զգալի ներհոսքերը»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ հավելել, որ նշված գործոնների ազդեցությամբ ՀՀ արժութային շուկայում արձանագրվել է դրամի ոչ էական, բայց որոշակի արժեւորում: Նշվել է, որ դրական զարգացումներ են արձանագրվել նաեւ ՏՏ եւ մշակվող արդյունաբերության ճյուղերում, ինչն արտահայտվել է այդ ոլորտներում արտադրական ներուժի եւ արտահանման ավելացման միտումներով:
Մարտին Գալստյանի խոսքով տարվա երկրորդ կեսին դիտվել է արտաքին պահանջարկի թուլացում` կապված զբոսաշրջության աճի տեմպի դանդաղման հետ: Դրան զուգահեռ զգալիորեն աշխուժացել է ներքին պահանջարկը` պայմանավորված մասնավոր սպառման բարձր աճով, որին մեծամասամբ նպաստել են նախկինում կուտակված խնայողությունների ծախսումն ու եկամուտների շարունակական ավելացումը:
«2023 թվականի ընթացքում 12-ամսյա գնաճը նվազել է 8,9 տոկոսային կետով եւ տարեվերջին ձեւավորվել բացասական տիրույթում` կազմելով -0,6 տոկոս»,- ընդգծել է Մարտին Գալստյանը:
ԿԲ նախագահը ներկայացրել է նաեւ դրամավարկային քաղաքականության 2024 թվականի առաջին եռամսյակի զեկույցը եւ Կենտրոնական բանկի 2023 թվականի վարչական ծախսերի ու կապիտալ ներդրումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Զեկուցողը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականից ԿԲ-ն ներդրել է դրամավարկային քաղաքականության մշակման, իրականացման եւ հաղորդակցման նոր համակարգ, որը հիմնված է ռիսկերի խելամիտ կառավարման սկզբունքի վրա: Նշվել է, որ 2024 թվականի առաջին եռամսյակում համաշխարհային եւ Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում տնտեսական աճի դանդաղման ռիսկերը պահպանվել են: Համաշխարհային գնաճը շարունակում է դանդաղել, սակայն գործընկեր երկրներում կոշտ գներով բնութագրվող ապրանքների եւ ծառայությունների գները դեռեւս մնում են հարաբերականորեն բարձր: «2024 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանում պահպանվել է բարձր տնտեսական ակտիվություն, որին մեծապես նպաստել է առեւտրի եւ արդյունաբերության ճյուղերի զգալի աճը: Ներքին ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկը որոշակիորեն թուլանում է, իսկ ներքին պահանջարկին շարունակում է նպաստել մասնավոր ներդրումների բարձր աճը»,- ասել է ԿԲ ներկայացուցիչը:
Մարտին Գալստյանն անդրադարձել է նաեւ այս տարվա սկզբին ձեւավորված գնաճային միջավայրին եւ դրան համապատասխան ԿԲ վարած քաղաքականությանը:
Ըստ զեկուցողի` դրամավարկային քաղաքականության ծրագրում ներկայացվող սցենարների համաձայն` 2024 թվականի կարճաժամկետ հորիզոնում գնաճը կպահպանվի նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում` տարեվերջին այն կկազմի 1,3-1,5 տոկոս:
Մարտին Գալստյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են արտարժութային փոխարժեքի տատանումներին, վարկային պատմությունների համաներմանը եւ տոկոսադրույքների փոփոխմանը, կրիպտոակտիվների կարգավորման վերաբերյալ ԿԲ վարած քաղաքականությանը եւ այլն:
ԿԲ գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը քննարկվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 13-ի նիստում:
Մենք կարեւորում ենք Հայաստանի եւ Նեպալի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը: Երկու երկրներն էլ ունեն բավականին հետաքրքիր նմանություններ եւ առկա է տարբեր բնագավառներում երկկողմ ներուժն առավել ակտիվ իրացնելու անհրաժեշտություն.  ողջունելով Նեպալի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության պատվիրակութ...

“В 2023 г. в условиях продолжающихся геополитических событий и сохраняющейся неопределенности глобальная экономическая активность и спрос продолжили замедляться. Вследствие вышеуказанных развитий и проводимой в ряде стран сдерживающей денежно-кредитной политики на международных товарных рынках наблюдалось значительное снижение цен на продовольствие и энергоносители, инфляционная обстановка в мировой экономике в определенной степени смягчилась. В этих условиях инфляционное давление на экономику РА со стороны внешнего сектора существенно ослабло в первой половине 2023 г., а дефляционные эффекты наблюдались уже во второй половине года”, - отметил председатель Центрального банка (ЦБ) РА М.Галстян, представляя ежегодное сообщение о деятельности ЦБ.
"В 2023 г. в экономике РА наблюдалась более высокая, чем ожидалось, активность из-за высоких темпов роста в сфере услуг и строительства. При этом совокупный спрос также сохранялся на высоком уровне, что выразилось в первом полугодии значительным ростом внешнего спроса, проявившимся особенно в секторе услуг. Этому продолжал содействовать ощутимый приток иностранных гостей, в том числе туристов, а также финансовые притоки", - подчеркнул докладчик, добавив, что под влиянием указанных факторов на валютном рынке РА зафиксировано незначительное, но определенное подорожание драма. Отмечено, что позитивные сдвиги отмечены также в сферах информационных технологий и обрабатывающей промышленности, что выражается в тенденциях увеличения производственного потенциала и экспорта в этих отраслях.
По Галстяну, во втором полугодии наблюдалось ослабление внешнего спроса из-за замедления темпов роста туризма. В то же время внутренний спрос значительно оживился благодаря высокому росту частного потребления, чему во многом содействовало расходование ранее накопленных сбережений и продолжающееся увеличение доходов.
"В течение 2023 г. 12-месячная инфляция снизилась на 8,9 процентных пункта и по итогам года находилась в отрицательном диапазоне, составив -0,6%", - пояснил М.Галстян.
Председатель ЦБ также представил отчет о денежно-кредитной политике за первый квартал 2024 г. и информацию об административных расходах и капвложениях ЦБ в 2023 г.
Докладчик сообщил, что с 2024 г. ЦБ ввел новую систему разработки, реализации и коммуникации денежно-кредитной политики, основанную на принципе разумного управления рисками. Отмечено, что в первом квартале 2024 г. сохраняются риски замедления экономического роста в мире и основных странах-партнерах РА. Глобальная инфляция продолжает замедляться, но цены на дорогостоящие товары и услуги в странах-партнерах по-прежнему остаются относительно высокими. "В первом квартале 2024 г. в Армении сохранилась высокая экономическая активность, чему во многом способствовал значительный рост сфер торговли и промышленности. Внешний спрос на внутренние услуги несколько ослабевает, а внутренний спрос продолжает поддерживаться высокими темпами роста частных инвестиций", - заметил представитель ЦБ.
М.Галстян коснулся также сформировавшейся в начале этого года инфляционной среды и проводимой ЦБ соответствующей политики.
По словам докладчика, согласно сценариям, представленным в программе монетарной политики, в краткосрочном горизонте 2024 г. инфляция останется ниже целевого уровня, по итогам года она составит 1,3-1,5%.
М.Галстян ответил на вопросы депутатов, связанные с колебаниями курса иностранной валюты, амнистией кредитных историй и изменением процентных ставок, политикой ЦБ по регулированию криптоактивов и т.д.
13 мая ежегодное сообщение о деятельности ЦБ обсуждалось на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
“Мы придаем важное значение развитию отношений между Арменией и Непалом. Обе страны имеют весьма интересное сходство и существует необходимость более активно реализовывать двусторонний потенциал в различных сферах”, - приветствуя членов делегации Федеративной Демократической Республики Непал (ФДРН) ...
Вот уже три года как по инициативе Федерального Собрания Российской Федерации и Национального Собрания Беларуси реализуется образовательно-культурная программа “Поезд памяти”, в которой Армения участвует во второй раз.Член фракции НС "Гражданский договор" А.Сандыков отметил, что в предыдущие годы в ...