2023 թվականին ընթացող աշխարհաքաղաքական զարգացումների եւ պահպանվող անորոշությունների պայմաններում համաշխարհային տնտեսական ակտիվությունը եւ պահանջարկը շարունակել են դանդաղել: Վերոնշյալ զարգացումների եւ մի շարք երկրներում իրականացվող զսպող դրամավարկային քաղաքականության պարագայում միջազգային ապրանքահումքային շուկաներում դիտվել է հատկապես պարենամթերքի եւ էներգակիրների գների էական նվազում, ինչպես նաեւ համաշխարհային տնտեսությունում գնաճային միջավայրը որոշակիորեն մեղմվել է: Այս պայմաններում արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա գնաճային ճնշումները 2023 թվականի առաջին կիսամյակում էականորեն թուլացել են, իսկ երկրորդ կիսամյակում արդեն դիտվել են գնանկումային ազդեցություններ: Այս մասին ասել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը` ներկայացնելով Կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը:
«2023 թվականի ընթացքում ՀՀ տնտեսությունում արձանագրվել է սպասվածից բարձր ակտիվություն` պայմանավորված ծառայությունների եւ շինարարության ոլորտներում արձանագրված բարձր աճով: Զուգահեռաբար բարձր մակարդակում է պահպանվել նաեւ համախառն պահանջարկը, որն առաջին կիսամյակում արտահայտվել է հատկապես ծառայությունների ոլորտում դրսեւորված արտաքին պահանջարկի էական ավելացմամբ: Դրան շարունակել է նպաստել միջազգային այցելուների, այդ թվում` զբոսաշրջիկների եւ ֆինանսական զգալի ներհոսքերը»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ հավելել, որ նշված գործոնների ազդեցությամբ ՀՀ արժութային շուկայում արձանագրվել է դրամի ոչ էական, բայց որոշակի արժեւորում: Նշվել է, որ դրական զարգացումներ են արձանագրվել նաեւ ՏՏ եւ մշակվող արդյունաբերության ճյուղերում, ինչն արտահայտվել է այդ ոլորտներում արտադրական ներուժի եւ արտահանման ավելացման միտումներով:
Մարտին Գալստյանի խոսքով տարվա երկրորդ կեսին դիտվել է արտաքին պահանջարկի թուլացում` կապված զբոսաշրջության աճի տեմպի դանդաղման հետ: Դրան զուգահեռ զգալիորեն աշխուժացել է ներքին պահանջարկը` պայմանավորված մասնավոր սպառման բարձր աճով, որին մեծամասամբ նպաստել են նախկինում կուտակված խնայողությունների ծախսումն ու եկամուտների շարունակական ավելացումը:
«2023 թվականի ընթացքում 12-ամսյա գնաճը նվազել է 8,9 տոկոսային կետով եւ տարեվերջին ձեւավորվել բացասական տիրույթում` կազմելով -0,6 տոկոս»,- ընդգծել է Մարտին Գալստյանը:
ԿԲ նախագահը ներկայացրել է նաեւ դրամավարկային քաղաքականության 2024 թվականի առաջին եռամսյակի զեկույցը եւ Կենտրոնական բանկի 2023 թվականի վարչական ծախսերի ու կապիտալ ներդրումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Զեկուցողը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականից ԿԲ-ն ներդրել է դրամավարկային քաղաքականության մշակման, իրականացման եւ հաղորդակցման նոր համակարգ, որը հիմնված է ռիսկերի խելամիտ կառավարման սկզբունքի վրա: Նշվել է, որ 2024 թվականի առաջին եռամսյակում համաշխարհային եւ Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում տնտեսական աճի դանդաղման ռիսկերը պահպանվել են: Համաշխարհային գնաճը շարունակում է դանդաղել, սակայն գործընկեր երկրներում կոշտ գներով բնութագրվող ապրանքների եւ ծառայությունների գները դեռեւս մնում են հարաբերականորեն բարձր: «2024 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանում պահպանվել է բարձր տնտեսական ակտիվություն, որին մեծապես նպաստել է առեւտրի եւ արդյունաբերության ճյուղերի զգալի աճը: Ներքին ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկը որոշակիորեն թուլանում է, իսկ ներքին պահանջարկին շարունակում է նպաստել մասնավոր ներդրումների բարձր աճը»,- ասել է ԿԲ ներկայացուցիչը:
Մարտին Գալստյանն անդրադարձել է նաեւ այս տարվա սկզբին ձեւավորված գնաճային միջավայրին եւ դրան համապատասխան ԿԲ վարած քաղաքականությանը:
Ըստ զեկուցողի` դրամավարկային քաղաքականության ծրագրում ներկայացվող սցենարների համաձայն` 2024 թվականի կարճաժամկետ հորիզոնում գնաճը կպահպանվի նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում` տարեվերջին այն կկազմի 1,3-1,5 տոկոս:
Մարտին Գալստյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են արտարժութային փոխարժեքի տատանումներին, վարկային պատմությունների համաներմանը եւ տոկոսադրույքների փոփոխմանը, կրիպտոակտիվների կարգավորման վերաբերյալ ԿԲ վարած քաղաքականությանը եւ այլն:
ԿԲ գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը քննարկվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 13-ի նիստում:
Մենք կարեւորում ենք Հայաստանի եւ Նեպալի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը: Երկու երկրներն էլ ունեն բավականին հետաքրքիր նմանություններ եւ առկա է տարբեր բնագավառներում երկկողմ ներուժն առավել ակտիվ իրացնելու անհրաժեշտություն.  ողջունելով Նեպալի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության պատվիրակութ...

In the conditions of geopolitical developments and preserving uncertainties going on in 2023, the world economic activeness and the demand continued to slow down. In case of the abovementioned developments and the restrictive monetary policy being implemented in a number of countries essential decrease of food and energy carriers was especially observed, as well as the inflationary environment in the world economy was clearly mitigated. In these conditions the external inflationary pressures on the economy of the Republic of Armenia in the first half of the year 2023 were essentially weakened, and in the second part of the year deflationary effects have already been observed. The Governor of the RA Central Bank (CB) Martin Galstyan said this, presenting the annual programme on the activity of the Central Bank.
“During the year 2023, non-expected high activeness was registered in the economy of the Republic of Armenia conditioned by the recorded high style in the spheres of services and construction. In parallel the aggregate demand was also maintained at high level, which in the first half of the year was expressed especially by the essential increase of the external demand manifested in the sphere of services. The considerable inflows of the international visitors, including the tourists and finances continued promoting it,” the rapporteur underlined and added that by the influence of the mentioned factors non-essential, but certain evaluation of the dram was recorded in the RA currency market. It was noted that positive developments were also recorded in the branches of the IT and the processing industry, which was expressed by the tendencies of the production potential and the export increase in those spheres.
According to Martin Galstyan, weakening of external demand was observed in the second half of the year connected with the slowing down of the tourism increase rate. In parallel with that the internal demand was considerably enlivened conditioned by the high growth of private
consumption, which greatly promoted the expenditure of the savings accumulated before and the continuous increase of incomes.
“During the year 2023, the 12-month inflation decreased by 8.9% and in the end of the year was formed in the negative space, making up – 0.6%,” Martic Galstyan underscored.
The CB Governor also presented the report of the first quarter of the monetary policy for 2024 and the information on the administrative expenditures and capital investments of the Central Bank for 2023.
The rapporteur informed that from 2024 the CB invested a new system of development of monetary policy, its implementation and communication, which is based on the principle of reasonable management of risks. It was noted that in the first quarter of 2024 in the world and in the main partner countries of Armenia the risks of slowing down of the economic growth were preserved. The world inflation continues slowing down, but in the partner countries the prices of the goods and services being characterized at hard prices still remain relatively high. “In the first quarter of the year 2024, high economic activeness was preserved in Armenia, and the considerable growth of the trade and industry branches greatly promoted it. The external demand towards the internal services clearly weakens, and the high growth of private investments continues boosting the internal demand,” the CB representative said.
Martin Galstyan also touched upon the inflation environment formed at the beginning of this year and the policy pursued by the CB corresponding to it.
According to the rapporteur, in accordance to the scenarios being presented in the monetary policy programme, the in the short-term horizon of 2024 the inflation will be preserved at the low level from the target indicator, at the end of the year it will be 1.3-1.5%.
Martin Galstyan answered the MPs’ questions, which related to the fluctuations of the exchange rate, the amnesty of credit histories and the change of interest rates, the policy implemented by the CB on the regulation of the crypto actives, etc.
The annual programme on the CB activity was debated at May 13 sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.