Ազգային ժողովի խորհուրդն ապրիլի 29-ին գումարել է նիստ, որը վարել է խորհրդարանի նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի պարտականությունները ժամանակավոր կատարող Ռուբեն Ռուբինյանը:
Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման յոթերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ ապրիլի 30-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Խորհրդի որոշմամբ սահմանվել է նաեւ հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը:
Ապրիլի 30-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել է 18 հարց:
Խորհրդի որոշմամբ Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կազմում Գեւորգ Պապոյանին կփոխարինի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը: Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կազմում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից Հայկ Ցիրունյանն էլ կփոխարինի Վիգեն Խաչատրյանին:
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովում Վիգեն Խաչատրյանին կփոխարինի պատգամավոր Միքայել Թումասյանը՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից:
Խորհրդի որոշմամբ չի ընդունվել ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Մելքոնյանին Լեւոն Քոչարյանով փոխարինելու առաջարկը: «Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման բարեկամական խմբերի կազմերը հաստատելու մասին» որոշման մեջ կատարվել են մի շարք փոփոխություններ:

On April 29, the Council of the National Assembly convened a sitting, which presided over the Deputy Speaker of Parliament, the NA Acting President Ruben Rubinyan.
The drafts on making addenda to the agenda of the seventh session of the eighth convocation of the National Assembly and on the agenda of the regular sittings to be convened on April 30 were debated and approved.
18 items were included in the draft agenda of the regular sittings to be convened on April 30.
By the decision of the Council the deputy of the Civil Contract Faction Arsen Torosyan will replace Gevorg Papoyan in the RA NA delegation to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC). Hayk Tsirunyan from the Civil Contract Faction will replace Vigen Khachatryan in the RA NA delegation to the Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy.
The deputy Mikayel Tumasyan from the Civil Contract Faction will replace Vigen Khachatryan in the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the House of Representatives of the Republic of Cyprus.
By the decision of the Council the proposal to replace the deputy of the Armenia Faction Mher Melkonyan by Levon Kocharyan in the Inter-Parliamentary Committee between the RA National Assembly and the RF Federal Assembly was not accepted. A number of amendments were made in the decision on Approving the Friendship Groups of the Eighth Convocation of the National Assembly.