ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ապրիլի 25-ին հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի փոխնախագահ Մուհամմադ Ալ-Աջլանիի գլխավորած պատվիրակությանը, որը մեր երկրում է՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԱԺ Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի անդամներ Կնյազ Հասանովը, Շիրակ Թորոսյանն ու Ռուստամ Բաքոյանը, պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը փաստել է, որ հայ-սիրիական հարաբերություններն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մեր երկրի համար. հայ ժողովրդի պատմության մեջ Սիրիան ունեցել է ճակատագրական նշանակություն:
«Մենք երախտագիտությամբ ենք հիշում Սիրիայի ժողովրդի գրկաբաց եւ ջերմ վերաբերմունքը, 20-րդ դարասկզբին Ցեղասպանությունից փրկված հայերին սիրիացի ժողովրդի կողմից ապաստանելը եւ հոգատար մոտեցումը»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը: Հայ-սիրիական ջերմ եւ գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդման հարցում ընդգծվել է սիրիահայ համայնքի կարեւոր դերակատարումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը մանրամասն անդրադարձել է տարածաշրջանային մարտահրավերներին ու անվտանգային խնդիրներին, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության բռնի տեղահանմանը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի նկրտումներին: Նա բարձրաձայնել է նաեւ Բաքվում անազատության մեջ պահվող հայ ռազմագերիների եւ ապօրինի պատանդառված քաղաքացիական անձանց խնդիրը:
Խոսելով դրական զարգացումների մասին՝ նշվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացի մեկնարկը՝ հիմնված Ալմա-Աթայի հռչակագրով ամրագրված նորմերի վրա: Հակոբ Արշակյանը վերահաստատել է, որ մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն այլընտրանք չկա, եւ Հայաստանը մշտապես հանդես է գալիս խաղաղության դիրքերից:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը: Այն ուղղված է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, ինչը եւս երկրների զարգացման եւ տարածաշրջանային խաղաղության հաստատման գրավական է:
ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Սիրիայի աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը՝ վերահաստատելով Սիրիայի տարածքային ամբողջականության եւ բոլոր կոնֆլիկտները ներքին ուժերով հաղթահարելու վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը:
Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի փոխնախագահն ընդգծել է, որ սիրիական կողմն աջակցում է Հայաստանի՝ խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին եւ համոզմունք հայտնել, որ խաղաղության ջատագով բոլոր ազգերը կլինեն հայ ժողովրդի կողքին: Մուհամմադ Ալ-Աջլանին աջակցություն է հայտնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը, ինչպես նաեւ տեղի ունեցող սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացին՝ նշելով, որ պետք է վերադարձվեն բոլոր այն տարածքները, որոնք պատկանում են Հայաստանին՝ միջազգային իրավունքի ուժով: Որպես հարաբերությունների կարգավորման հաղթահարման ուղենիշ՝ փոխնախագահը նշել է թշնամանքի լեզվով խոսելու բացառումը:
Կողմերը փոխշահավետ համագործակցության հիմքերի ամրապնդման գործում ընդգծել են միջխորհրդարանական փոխգործակցության առանձնահատուկ նշանակությունը:
Այս համատեքստում մեծապես կարեւորվել է պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը: Հայ խորհրդարանականները բարձր են գնահատել Սիրիայի իշխանությունների եւ ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքը սիրիահայության հանդեպ, որի դրսեւորումներից է Ժողովրդական ժողովում հայազգի պատգամավորների ներկայությունը:
Անդրադարձ է եղել երկկողմ փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարներին, հարաբերությունների խթանմանն ուղղված քայլերին:

25 апреля вице-спикер НС А.Аршакян встретился с делегацией, возглавляемой заместителем председателя Народного Собрания Сирийской Арабской Республики Мухаммадом аль-Аджлани, находящейся в РА для участия в мероприятиях, посвященных 109-й годовщине Геноцид армян.
Во встрече также приняли участие члены группы дружбы Армения-Сирия НС К.Гасанов, Ш.Торосян, Р.Бакоян, депутат А.Казарян,
Приветствуя гостей, вице-спикер НС отметил, что армяно-сирийские отношения имеют для нашей страны особое значение – Сирия имела судьбоносное значение в истории армянского народа.
“Мы с благодарностью вспоминаем радушный прием, теплое отношение и заботу сирийского народа к армянам, пережившим Геноцид в начале 20-го века, ”, - подчеркнул А.Аршакян. Особо выделена важная роль армянской общины Сирии в укреплении армяно-сирийских сердечных и партнерских отношений.
Вице-спикер НС подробно представил региональные вызовы и вопросы безопасности, насильственное переселение армянского населения Нагорного Карабаха, посягательства Азербайджана к суверенной территории Армении. Он также поднял вопрос незаконно удерживаемых в Баку армянских военнопленных и заложников.
Затронув позитивные сдвиги, отмечено начало процесса демаркации и делимитации между Арменией и Азербайджаном, основанного на нормах, установленных Алма-Атинской декларацией. А.Аршакян подтвердил, что альтернативы установлению мира в нашем регионе нет, и Армения всегда выступает за мир.
В этом контексте вице-спикер НС представил инициированный правительством Армении проект "Перекресток мира". Он направлен на разблокировку региональной инфраструктуры, что также является залогом развития стран и установления регионального мира.
Вице-спикер НС особо выделил важность поддержки Сирией суверенитету и территориальной целостности Армении, подтвердив позицию армянской стороны относительно территориальной целостности Сирии и преодоления всех конфликтов с внутренними силами.
Вице-спикер Народного Собрания Сирии подчеркнул, что сирийская сторона поддерживает усилия Армении по установлению мира, и выразил уверенность, что все страны, выступающие за мир, поддержат армянский народ. Мухаммад аль-Аджлани выразил поддержку территориальной целостности и суверенитета Армении, а также продолжающемуся процессу демаркации и делимитациии, отметив, что все территории, принадлежащие РА по международному праву, должны быть возвращены. В качестве ориентира для преодоления нормализации отношений вице-спикер назвал исключение разговоров на языке вражды.
Стороны подчеркнули особую важность межпарламентского взаимодействия в укреплении основ взаимовыгодного сотрудничества.
В этом контексте большое внимание уделено деятельности парламентских групп дружбы. Армянские парламентарии высоко оценили братское отношение сирийских властей и народа к армянам Сирии, одним из проявлений которого является присутствие армянских депутатов в Народном Собрании.