Ստրասբուրգում գումարվել է ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանը, որի աշխատանքներին մասնակցում է նաեւ ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը: Նստաշրջանի բացման նիստում ելույթ է ունեցել հայկական պատվիրակության անդամ, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանը:
«Մեծարգո՛ նախագահ,
Ես ցանկանում եմ խոսել իմ երկրի համար շատ կարեւոր իրադարձության մասին, որը տեղի ունեցավ ապրիլի 5-ին՝ Բրյուսելում:
Այդ իրադարձությունը եռակողմ հանդիպումն է ՀՀ վարչապետի, ԵՄ հանձնաժողովի նախագահի եւ Բարձր ներկայացուցչի ու ԱՄՆ պետքարտուղարի միջեւ: Հանդիպման օրակարգը եւ նպատակը ուրվագծվել են անցյալ տարի Գրանադայում ՀՀ վարչապետի եւ ԵՄ հանձնաժողովի նախագահի հանդիպման ժամանակ Եվրոպական քաղաքական համայնքի միջոցառման շրջանակում: Հայտարարվել է Հայաստանի տնտեսական դիմակայունությանը, առեւտրային գործընկերությունների բազմազանեցմանն ու հզորացմանը ԵՄ-ԱՄՆ համատեղ աջակցության մասին: Սակայն, դրանից առավել, իրադարձությունն ինքնին աննախադեպ էր իր ձեւաչափով եւ քաղաքական ուղերձի իմաստով:
«Մենք կարծում ենք, որ ավելի ուժեղ եւ ավելի կայուն Հայաստան նշանակում է ավելի ուժեղ եւ կայուն Հարավային Կովկաս», - սրանք Բարձր ներկայացուցիչ Յոզեպ Բորելի խոսքերն են:
«Մենք կիսում ենք Հայաստանի ժողովրդի ապագայի տեսլականը, ցանկանում ենք, որ Հայաստանը՝ որպես ուժեղ, անկախ պետություն, իր տեղը զբաղեցնի հարեւանների հետ խաղաղության մեջ՝ կապված տարածաշրջանի եւ աշխարհի հետ», - հայտարարել է պետքարտուղար Բլինքենը:
Այս բանաձեւումները լավագույնս արտացոլում են Հայաստանի, ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի տեսլականների զուգահեռումը մեր տարածաշրջանում, որտեղ Հայաստանը դիտվում է որպես ժողովրդավարական գործընկեր, եւ վերջինիս ինքնիշխանությանն ու դիմակայունությանն աջակցելն օրակարգային է:
Մեզ համար առանցքային է Հայաստանի կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանն աջակցությունը, որի նպատակն է խթանել կապն ու երկխոսությունը մեր հարեւան երկրների, ինչպես նաեւ ավելի լայն տարածաշրջանի հետ: Մենք ձգտում ենք ինտեգրել մեր նախաձեռնությունը ԵՄ Գլոբալ դարպասների ռազմավարությանը: ԵՄ հանձնաժողովի նախագահը հանձնառություն ստանձնեց առ այն, որ ԵՄ-ն կհետազոտի միջսահմանային տրանսպորտը, իսկ ԱՄՆ պետքարտուղարը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է գաղափարներին, որոնք Հայաստանի կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության էությունն են:
Վերոհիշյալն առանձնահատուկ նշանակություն ունի Հայաստանի եւ մեր տարածաշրջանի համար, հատկապես այս շրջանում, երբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը շարունակվում է: Պետք է փաստեմ, սակայն, որ բանակցություններն ընթանում են դանդաղ Ադրբեջանի կողմից քաղաքական կամքի բացակայության պատճառով: Այստեղ հարկ է նշել նաեւ, որ Ադրբեջանը խիստ քննադատության է ենթարկում ապրիլի 5-ի բրյուսելյան հանդիպումը՝ այն անվանելով «ոչ ներառական»: Իրականությունն այն է, որ եթե այս պատմության մեջ կա մի կողմ, որը նպաստել է ոչ ներառականությանը, ապա դա Ադրբեջանն է, որը հրաժարվեց մասնակցել անցյալ տարվա հոկտեմբերին Գրանադայում հնգակողմ բանակցություններին, մերժեց ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելությունն Ադրբեջան նախագահական ընտրություններին եւ այդպես շարունակ:
Հայաստանը շարունակում է ամուր կանգնած մնալ խաղաղության օրակարգը խթանելու եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու դիրքերում:
«Բարգավաճ, ինքնիշխան եւ ժողովրդավարական Հայաստանը, որը զարգացնում է գործընկերային հարաբերությունները եւ ազատորեն գծում է սեփական ուղին, կնպաստի տարածաշրջանային կայունությանը»,- ասվում է բրյուսելյան հանդիպման ամփոփիչ հայտարարության մեջ:
Հայաստանի ժողովրդավարությանն անհրաժեշտ է, որ Եվրոպան, ԵՄ-ն ուս ուսի կանգնած լինեն մեր կողքին: Եկեք առաջնորդենք մեր համագործակցությունը դեպի նոր հորիզոններ»,- նշել է Հռիփսիմե Գրիգորյանը:

Р.Григорян: “Армения продолжает твердо стоять на позициях продвижения мирной повестки и урегулирования отношений с Азербайджаном”
В Страсбурге прошла весенняя сессия ПАСЕ, в которой принимает участие также делегация НС РА. На открытии сессии выступила член армянской делегации, член фракции "Гражданский договор" Р.Григорян:
“Многоуважаемый Председатель,
хотелось бы затронуть крайне важное для моей страны событие, состоявшееся 5 апреля в Брюсселе.
Этим событием является трехсторонняя встреча Премьер-министра РА, Председателя Еврокомиссии и Верховного представителя ЕС, Госсекретаря США. Повестка дня и цель встречи были намечены в прошлом году в Гранаде во время встречи Премьер-министра Армении и Председателя Комиссии ЕС в рамках мероприятия Европейского политического сообщества. Объявлено о совместной поддержке ЕС и США экономической устойчивости Армении, диверсификации и укрепления торгового партнерства. Более того, само мероприятие было беспрецедентным по формату и политическому посылу.
"Мы считаем, что более сильная и стабильная Армения означает более сильный и более стабильный Южный Кавказ", - это слова Верховного представителя Жозепа Бореля.
"Мы разделяем видение будущего народа Армении, хотим, чтобы Армения как сильное, независимое государство заняла свое место в мире со своими соседями, связанное с регионом и миром", - заявил Госсекретарь Блинкен.
Эти формулировки наилучшим образом отражают параллелизм взглядов Армении, ЕС и США в нашем регионе, где Армения рассматривается как демократический партнер, а поддержка суверенитета и устойчивости последнего – в повестке дня.
Для нас крайне важно содействие представленной Арменией инициативе “Перекресток мира”, которая призвана стимулировать связь и диалог с нашими соседними странами, а также более широко со всем регионом. Мы стремимся интегрировать нашу инициативу с стратегией ЕС “Глобальные ворота”. Председатель Комиссии ЕС пообещала, что ЕС будет изучать трансграничные перевозки, а Госсекретарь США отметил, что Штаты поддерживают идеи, составляющие суть представленной Арменией инициативы “Перекресток мира”.
Вышеупомянутое имеет особое значение для РА и нашего региона, особенно в этот период, когда продолжается процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Однако должна отметить, что переговоры продвигаются медленно из-за отсутствия политической воли с азербайджанской стороны. Здесь также следует отметить, что Азербайджан резко критикует встречу 5 апреля в Брюсселе, называя ее “не инклюзивной”. Реальность такова, что если в этой истории и есть сторона, которая содействовала неинклюзивности, то это именно Азербайджан, отказавшийся участвовать в пятисторонних переговорах в Гранаде в октябре прошлого года, отверг миссию наблюдателей ПАСЕ на президентских выборах в Азербайджане и т.д.
Армения продолжает твердо стоять на позициях продвижения мирной повестки и урегулирования отношений с Азербайджаном.
"Процветающая, суверенная и демократическая Армения, развивающая партнерские отношения и свободно идущая своим путем, будет содействовать региональной стабильности", - говорится в итоговом заявлении брюссельской встречи.
Демократия Армении нуждается в том, чтобы Европа, ЕС стояли с нами плечом к плечу. Давайте выведем наше сотрудничество на новые горизонты .