Պատգամավորների նախաձեռնությամբ ապրիլի 16-ին հրավիրված արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ԱԺ որոշմամբ այն կքննարկվի հատուկ ընթացակարգով. նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ կքննարկվի առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Հեղինակն առաջարկում է օրենքի 11-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ պարբերությամբ՝ «2014 թվականի Սինջարի եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր՝ նշվում է օգոստոսի 3-ին»:
«Ցեղասպանությունը հանցանք է մարդկության դեմ, ընդ որում՝ ամենամեծ հանցանքն է: Սա ոչ ճիշտ եւ ոչ պատշաճ դատապարտման ուղիղ արդյունք է եւ ուղիղ հետեւանք` 1915 թվականին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության: Հայերի եւ եզդիների ճակատագրերը բավականին նման են իրար, եւ մեր ճակատագրերը միշտ խաչվել են: Մենք պատմության տարբեր թատերաբեմերում միշտ հանդիպել եւ հայտնվել ենք նույն իրավիճակներում: Հայաստանի Հանրապետությունը, հավատարիմ մնալով ցեղասպանությունների կանխարգելման եւ դատապարտման  գործընթացում իր որդեգրած քաղաքականությանը եւ առաջնահերթությանը, 2014 թվականին ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից դատապարտեց Իրաքում եզդիների ցեղասպանությունը: 2015 թվականին եզդիների ցեղասպանությունն Իրաքում դատապարտեցին ՀՀ ԱԺ խմբակցությունները, իսկ 2018 թվականին՝ ՀՀ Ազգային ժողովը»,-ասել է Ռուստամ Բաքոյանը՝ հավելելով, որ սա առաջին դեպքն է, երբ որեւէ պետություն իր համապատասխան օրենքում ամրագրում է եզդիների ցեղասպանությունը որպես հիշատակի օր:
Ռուստամ Բաքոյանը հայտնել է, որ 21-րդ դարում` 2014 թվականին, աշխարհի աչքի առաջ տեղի ունեցավ ցեղասպանություն, որը դեռեւս շարունակվում է. ավելի քան 2600 կանայք եւ աղջիկներ գտնվում են իսլամիստների ձեռքում, եւ անհայտ է նրանց ճակատագիրը, հարյուր հազարավոր եզդիներ էլ դեռեւս գտնվում են ճամբարներում: «Այն, ինչ տեղի է ունենում 21-րդ դարում, մեր աչքի առաջ, անընդունելի է»,- շեշտել է նա:
Հարակից զեկույցում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
«Հաշվի առնելով հայ եւ եզդի ժողովուրդների եղբայրական հարաբերությունները, հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության հավատամքը ցեղասպանությունների կանխարգելման համամարդկային պայքարում՝ առաջարկում եմ կողմ քվեարկել նախագծին»,- ասել է նա:
Կառավարության դրական կարծիքը նախագծի վերաբերյալ ներկայացրել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը:
Փոխնախարարը, մասնավորապես, նշել է, որ ցեղասպանության, ինչպես նաեւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Նրա խոսքով Հայաստանը թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ համագործակցային հարթակներում ակտիվորեն աջակցում է հիշատակված հանցանքների կանխարգելմանն ու դատապարտմանն ուղղված միջոցառումներին, ցեղասպանությունների եւ այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման գործիքների եւ մեխանիզմների հետագա մշակման գործընթացներին:
«Բոլորովին վերջերս՝ ապրիլի 3-ին, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից կոնսենսուսով ընդունվեց Հայաստանի կողմից ներկայացված «Ցեղասպանության կանխարգելում» երկամյա բանաձեւը»,- տեղեկացրել է փոխնախարարը եւ հավելել, որ Հայաստանը տարիներ շարունակ միջազգային տարբեր ատյաններում բարձրաձայնել է եզդիների նկատմամբ իրականացված հանցանքների մասին, ընդունել ԱԺ հայտարարություն 2018 թվականին:
Ելույթներում պատգամավորները, անդրադառնալով 2014 թվականի օգոստոսի 3-ին Սինջարի եզդիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությանը, ընդգծել են ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործությունների կանխման ուղղությամբ պայքարելու Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հանձնառությունը: Նշվել է, որ Հայաստանի խորհրդարանը ճանաչել եւ ընդունել է 2014 թվականին Իրաքի տարածքում ահաբեկչական խմբավորումների կողմից եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը՝ դատապարտելով ժողովուրդների նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունները: 2015 թվականին Երեւանում բացվել է եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության հիշատակը հավերժացնող հուշարձան:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ համերաշխության եւ ապրումակցման մասին է այսօրվա   քննարկումը: «Մենք սիրո եւ հանդուրժողականության ուղերձ ենք հղում մեր այսօրվա որոշմամբ: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի աշխարհում ոչ ոք իր կրոնի, լեզվի, մաշկի գույնի, այլակարծության համար չհետապնդվի, առավել եւս՝ չցեղասպանվի: Մենք դատապարտման մեր խոսքն ենք ասում: ՀՀ-ն միջազգային տարբեր հարթակներում մշտապես հանդես է եկել որպես ցեղասպանությունների դատապարտման, կանխարգելման դրոշակակիր: Եվ մենք շարունակելու ենք այդպիսին լինել, որովհետեւ մենք ցանկանում ենք, որպեսզի աշխարհի ժողովուրդները երբեք չարժանանան հայ, եզդի, ասորի, հույն ժողովուրդների ճակատագրերին»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը:
Եզրափակիչ ելույթում Ռուստամ Բաքոյանը կարեւորել է նախաձեռնությունը՝ հույս հայտնելով, որ այն կկանխի իրականացվող ցեղասպանությունները: Ազգությամբ եզդի պատգամավորը նշել է, որ եզդիների մասնակցությունը պետականաշինության գործում այսօր էլ շարունակվում է:
Քվեարկությամբ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանի հեղինակած ««ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ:

At April 16 extraordinary sitting convened on the deputies’ initiative the draft law on Making addendum to the law on Holidays and Memorial Days of the Republic of Armenia authored by the deputy of the NA Civil Contract Faction Rustam Bakoyan was debated in the first reading. It will be debated in the special procedure by the NA decision – the draft will be debated in the second reading after adopting it in the first reading, within twenty-four hours.
The author proposed to complete the Article 11 with the following paragraph: “August 3 is marked as a Memorial Day of the Sinjar Yazidis genocide victims in 2014.
“The genocide is a crime against humanity, accordingly, the greatest crime. This is a direct result of not right and inappropriate condemnation and is a direct consequence of the Armenian genocide happened in 1915. The destinies of the Armenians and Yazidis are rather like each other, and our destinies were always crossed. We have met each other and appeared in the situations on different stages of history. The Republic of Armenia, being faithful to the its adopted policy and priority of the prevention and condemnation process of the genocides, in 2014 condemned the Yazidis’ genocide in Iraq from the UN high tribune. In 2015, the RA NA factions condemned the Yazidi genocide in Iraq, and in 2018 – the RA National Assembly,” Rustam Bakoyan said, adding that this is the first case, when any state in its relevant law fixes the Yazidi genocide as a Memorial Day.
Rustam Bakoyan informed that in the 21st century, genocide took place before the world, which still continues: more than 2600 women and girls are in the Islamists’ hands, and their destiny is unknown, hundreds of thousands Yazidis are still in the camps. “What happens in the 21st century before our eyes, is unacceptable,” he stressed.
In his co-report the Secretary of the Civil Contract Faction Artur Hovhannisyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs.
The Deputy Minister of Foreign Affairs Paruyr Hovhannisyan presented the opinion of the Government on the draft.
In particular, the Deputy Minister noted that the prevention of genocide and crimes against humanity is one of the priorities of Armenia’s foreign policy. According to him, Armenia actively supports the measures aimed at the prevention and condemnation of the mentioned crimes, the processes of further development of toolkits and mechanisms for the prevention of genocides and other mass crimes, both on bilateral and multilateral cooperation platforms.
“Recently, on April 3, the UN Human Rights Council adopted by consensus the two-year Resolution Prevention of Genocide submitted by Armenia,” the Deputy Minister informed and added that Armenia had been speaking out about the crimes committed against the Yazidis in various international courts for years, adopted the NA statement in 2018.
In their speeches, referring to the genocide committed against the Yazidis of Sinjar on August 3, 2014, the deputies underlined the commitment of Armenia and the Armenian people to fight for the prevention of genocides and other crimes against humanity. It was mentioned that the Armenian Parliament recognized and accepted the genocide committed against the Yazidi people by terrorist groups in Iraq in 2014, condemning the crimes committed against the peoples. In 2015, a monument commemorating the genocide against the Yazidi people was opened in Yerevan.
The participants of the sitting honored the memory of all the peoples subjected to genocide with a minute’s silence.
The RA NA Vice President Hakob Arshakyan pointed out that today’s debate is about solidarity and empathy. “We are sending a message of love and tolerance with our decision today. We want no one in the world to be persecuted for their religion, language, skin color, and even more so, not to be massacred. We speak our word of condemnation. The Republic of Armenia has always acted as a flag bearer of condemnation and prevention of genocides on various international platforms. And we will continue to be like that, because we want the peoples of the world to never suffer the fate of the Armenian, Yazidi, Assyrian, and Greek peoples,” Hakob Arshakyan said.
In his final speech, Rustam Bakoyan emphasized the importance of the initiative, expressing hope that it will prevent the ongoing genocides. The Yazidi deputy noted that the participation of the Yazidis in state building continues today.
The draft law on Making Addendum to the Law on the RA Holidays and Memorial Days authored by the RA NA deputy Rustam Bakoyan was adopted in the first reading by voting