Պատգամավորների նախաձեռնությամբ ապրիլի 16-ին հրավիրված արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ԱԺ որոշմամբ այն կքննարկվի հատուկ ընթացակարգով. նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ կքննարկվի առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Հեղինակն առաջարկում է օրենքի 11-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ պարբերությամբ՝ «2014 թվականի Սինջարի եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր՝ նշվում է օգոստոսի 3-ին»:
«Ցեղասպանությունը հանցանք է մարդկության դեմ, ընդ որում՝ ամենամեծ հանցանքն է: Սա ոչ ճիշտ եւ ոչ պատշաճ դատապարտման ուղիղ արդյունք է եւ ուղիղ հետեւանք` 1915 թվականին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության: Հայերի եւ եզդիների ճակատագրերը բավականին նման են իրար, եւ մեր ճակատագրերը միշտ խաչվել են: Մենք պատմության տարբեր թատերաբեմերում միշտ հանդիպել եւ հայտնվել ենք նույն իրավիճակներում: Հայաստանի Հանրապետությունը, հավատարիմ մնալով ցեղասպանությունների կանխարգելման եւ դատապարտման  գործընթացում իր որդեգրած քաղաքականությանը եւ առաջնահերթությանը, 2014 թվականին ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից դատապարտեց Իրաքում եզդիների ցեղասպանությունը: 2015 թվականին եզդիների ցեղասպանությունն Իրաքում դատապարտեցին ՀՀ ԱԺ խմբակցությունները, իսկ 2018 թվականին՝ ՀՀ Ազգային ժողովը»,-ասել է Ռուստամ Բաքոյանը՝ հավելելով, որ սա առաջին դեպքն է, երբ որեւէ պետություն իր համապատասխան օրենքում ամրագրում է եզդիների ցեղասպանությունը որպես հիշատակի օր:
Ռուստամ Բաքոյանը հայտնել է, որ 21-րդ դարում` 2014 թվականին, աշխարհի աչքի առաջ տեղի ունեցավ ցեղասպանություն, որը դեռեւս շարունակվում է. ավելի քան 2600 կանայք եւ աղջիկներ գտնվում են իսլամիստների ձեռքում, եւ անհայտ է նրանց ճակատագիրը, հարյուր հազարավոր եզդիներ էլ դեռեւս գտնվում են ճամբարներում: «Այն, ինչ տեղի է ունենում 21-րդ դարում, մեր աչքի առաջ, անընդունելի է»,- շեշտել է նա:
Հարակից զեկույցում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
«Հաշվի առնելով հայ եւ եզդի ժողովուրդների եղբայրական հարաբերությունները, հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության հավատամքը ցեղասպանությունների կանխարգելման համամարդկային պայքարում՝ առաջարկում եմ կողմ քվեարկել նախագծին»,- ասել է նա:
Կառավարության դրական կարծիքը նախագծի վերաբերյալ ներկայացրել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը:
Փոխնախարարը, մասնավորապես, նշել է, որ ցեղասպանության, ինչպես նաեւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Նրա խոսքով Հայաստանը թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ համագործակցային հարթակներում ակտիվորեն աջակցում է հիշատակված հանցանքների կանխարգելմանն ու դատապարտմանն ուղղված միջոցառումներին, ցեղասպանությունների եւ այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման գործիքների եւ մեխանիզմների հետագա մշակման գործընթացներին:
«Բոլորովին վերջերս՝ ապրիլի 3-ին, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից կոնսենսուսով ընդունվեց Հայաստանի կողմից ներկայացված «Ցեղասպանության կանխարգելում» երկամյա բանաձեւը»,- տեղեկացրել է փոխնախարարը եւ հավելել, որ Հայաստանը տարիներ շարունակ միջազգային տարբեր ատյաններում բարձրաձայնել է եզդիների նկատմամբ իրականացված հանցանքների մասին, ընդունել ԱԺ հայտարարություն 2018 թվականին:
Ելույթներում պատգամավորները, անդրադառնալով 2014 թվականի օգոստոսի 3-ին Սինջարի եզդիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությանը, ընդգծել են ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործությունների կանխման ուղղությամբ պայքարելու Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հանձնառությունը: Նշվել է, որ Հայաստանի խորհրդարանը ճանաչել եւ ընդունել է 2014 թվականին Իրաքի տարածքում ահաբեկչական խմբավորումների կողմից եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը՝ դատապարտելով ժողովուրդների նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունները: 2015 թվականին Երեւանում բացվել է եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության հիշատակը հավերժացնող հուշարձան:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ համերաշխության եւ ապրումակցման մասին է այսօրվա   քննարկումը: «Մենք սիրո եւ հանդուրժողականության ուղերձ ենք հղում մեր այսօրվա որոշմամբ: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի աշխարհում ոչ ոք իր կրոնի, լեզվի, մաշկի գույնի, այլակարծության համար չհետապնդվի, առավել եւս՝ չցեղասպանվի: Մենք դատապարտման մեր խոսքն ենք ասում: ՀՀ-ն միջազգային տարբեր հարթակներում մշտապես հանդես է եկել որպես ցեղասպանությունների դատապարտման, կանխարգելման դրոշակակիր: Եվ մենք շարունակելու ենք այդպիսին լինել, որովհետեւ մենք ցանկանում ենք, որպեսզի աշխարհի ժողովուրդները երբեք չարժանանան հայ, եզդի, ասորի, հույն ժողովուրդների ճակատագրերին»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը:
Եզրափակիչ ելույթում Ռուստամ Բաքոյանը կարեւորել է նախաձեռնությունը՝ հույս հայտնելով, որ այն կկանխի իրականացվող ցեղասպանությունները: Ազգությամբ եզդի պատգամավորը նշել է, որ եզդիների մասնակցությունը պետականաշինության գործում այսօր էլ շարունակվում է:
Քվեարկությամբ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանի հեղինակած ««ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ:

16 апреля на внеочередном заседании, созванном по инициативе депутатов, обсужден в первом чтении проект о внесении дополнения в закон “О праздниках и памятных днях РА”, в авторстве депутата фракции НС "Гражданский договор" Р.Бакояна. По решению НС проект будет рассмотрен по особой процедуре – в течение 24-х часов после его принятия в первом чтении.
Автор предлагает дополнить ст.11 закона пунктом: “День памяти жертв геноцида езидов Синджара 2014 года отмечается 3 августа”.
“Геноцид – преступление против человечества, и это самое великое преступление. Это прямой результат и прямое следствие неправильного и неправомерного осуждения Геноцида армян 1915 года. Судьбы армян и езидов во многом схожи, и наши судьбы всегда пересекались. Мы всегда оказывались в одних и тех же ситуациях на разных этапах истории. Республика Армения, придерживаясь политики и приоритета, принятых ею в процессе предотвращения и осуждения геноцидов, в 2014 г. с высокой трибуны ООН осудила геноцид езидов в Ираке. В 2015 г. геноцид езидов в Ираке был осужден фракциями НС РА, а в 2018 г. – Национальным Собранием РА", - отметил Р.Бакоян, добавив, что это первый прецедент, когда какое-либо государство в своем соответствующем законе закрепляет геноцид езидов как день памяти.
Р.Бакоян заявил, что в XXI в., в 2014 г., на глазах всего мира совершен геноцид, продолжающийся поныне: более 2600 женщин и девочек находятся в руках исламистов, их судьба неизвестна, а сотни тысячи езидов все еще находятся в лагерях. "То, что происходит в XXI в. на наших глазах, недопустимо", - подчеркнул он.
В содокладе секретарь фракции "Гражданский договор" А.Ованнисян представил положительное заключение Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам.
"Учитывая братские отношения армянского и езидского народов, принимая во внимание веру Республики Армения во всеобщую борьбу за предотвращение геноцидов, предлагаю проголосовать за проект", - сказал он.
Заместитель министра иностранных дел П.Ованнисян представил положительное мнение правительства по проекту.
В частности, замминистра отметил, что предотвращение геноцида и преступлений против человечности является одним из приоритетов внешней политики Армении. По его словам, РА активно поддерживает меры по предупреждению и осуждению указанных преступлений, процессы дальнейшего развития инструментов и механизмов предотвращения геноцидов и других массовых преступлений, как на двусторонних, так и на многосторонних платформах сотрудничества.
"Недавно, 3 апреля, Совет ООН по правам человека принял консенсусом двухлетнюю резолюцию "Предотвращение геноцида", представленную Арменией", - сообщил замминистра и добавил, что РА высказывается о преступлениях, совершенных против езидов, в различных международных судах в течение многих лет, приняло также заявление НС в 2018 г.
В своих выступлениях, касаясь геноцида езидов Синджара 3 августа 2014 г., депутаты подчеркнули приверженность Армении и армянского народа борьбе за предотвращение геноцидов и других преступлений против человечности. Отмечено, что парламент РА признал и принял геноцид, совершенный против езидов террористическими группировками в Ираке в 2014 г., осудив преступления, совершенные против народа. В 2015 г. в Ереване был открыт памятник в память геноцида езидов.
Участники встречи почтили минутой молчания память всех народов, подвергшихся геноциду.
Вице-спикер НС А.Аршакян отметил, что сегодня речь о солидарности и сосуществовании. “Сегодняшнее решение – послание любви и терпимости. Мы хотим, чтобы никто в мире не преследовался за религию, язык, цвет кожи, инакомыслие и тем более не подвергался геноциду. Мы говорим наше слово осуждения. РА всегда выступала знаменосцем осуждения и предотвращения геноцидов на различных международных площадках. И мы продолжим быть такими, потому что хотим, чтобы народы мира никогда не постигли судьбы армянского, езидского, ассирийского и греческого народов", - подчеркнул зампредседателя НС.
В заключительном слове Р.Бакоян подчеркнул важность инициативы, выразив надежду, что она предотвратит продолжающиеся геноциды. Депутат-езид отметил, что участие езидов в государственном строительстве продолжается и сегодня.
Предложенный депутатом Р.Бакояном проект о внесении дополнения в закон РА "О праздниках и памятных днях РА" в первом чтении принят голосованием.