ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 27-ին քննարկել եւ ի գիտություն է ընդունել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցի համապատասխան հատվածները:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը հանձնաժողովին է ներկայացել տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման, ճանապարհաշինության  եւ  ջրային ոլորտներում 2023 թվականին իրականացված աշխատանքները: Նա անդրադարձել է վերոնշյալ  ոլորտներում իրականացված օրենսդրական բարեփոխումներին, որոնց արդյունքում ընթացիկ տարում էապես  ավելացել են ֆինանսական հատկացումները:
Սուբվենցիոն ծրագրերին անդրադառնալով՝ նախարարը նշել է, որ հաշվետու տարում իրականացվել է  446 ծրագիր, որոնց համար վճարվել է 58.2 մլրդ դրամ, Կառավարության մասնաբաժինը կազմել է 30.3 մլրդ դրամ: Ծրագրերում եղել են բազմաթիվ ենթածրագրեր: Այդպիսով, թիվը կարող է հասնել շուրջ 1000-ի: Մարզերում իրականացվել են 31 նաեւ տարբեր՝ հրատապ բնույթի  ծրագրեր, որոնց բյուջեն կազմել է 2.9 մլրդ դրամ: Աշխատանքներ են կատարվել աղբահանության ոլորտում:   Գույքագրված 220 աղբավայրերից մոտ 100-ը փակվել են կամ փակման փուլում են: Գնել Սանոսյանը տեղեկացրել է, որ ճանապարհաշինության մասով՝ 500 կմ-ի պլանն արդեն երկրորդ տարին գերակատարվում է:
Շրջակա միջավայրի նախարարության 2023 թվականի աշխատանքների կատարման վերաբերյալ զեկույցը ներկայացրել է նախարար Հակոբ Սիմիդյանը:
Նա անդրադարձել է հաշվետու տարում իրականացված օրենսդրական փոփոխություններին՝ ընդգծելով, որ «Էկոպարեկային ծառայության մասին» նոր օրենքի ընդունմամբ բնության հատուկ տարածքների պահպանությունը կիրականացվի 24/7 ռեժիմով. «Այս պահին մենք դա իրականացնում ենք 8-ժամյա ռեժիմով: Էկոպարեկային ծառայողին կտրվեն նոր հնարավորություններ ու լիազորություններ»:
Զեկուցողը խոսել է նաեւ «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» օրենքում իրականացված կարեւոր փոփոխությունների մասին: Նշվել է, որ համայնքի ավագանուն է վերապահվել համայնքի կողմից գործունեության տեսակի վերաբերյալ տրվող դրական կամ բացասական եզրակացությունը: Նախկին կարգավորմամբ դա համայնքապետի լիազորությունների շրջանակում էր: Հակոբ Սիմիդյանի խոսքով փոփոխությունը կնպաստի ուժեղացնել ավագանու ինստիտուտը:
Ջրային օրենսգրքում փոփոխությամբ էլ ջրախնայող համակարգում նախատեսվում է ունենալ առնվազն 40 տոկոս ջրախնայողություն: Զեկուցողը հիշեցրել է, որ 2024 թվականի հունվարի 1-ից բոլոր ջրօգտագործողները պետք է ունենան առցանց ջրահաշվիչ սարքեր: Դրանց բացակայության դեպքում սահմանված են վարչական տուգանքներ:
Գործադիրը հստակեցրել է նաեւ ջրօգտագործման թույլտվության տրամադրման գործընթացը: Քրեական պատասխանատվություն է սահմանվել ստորերկրյա ջրերի ապօրինի շահագործման համար:
Նշվել է, որ կլիմայի փոփոխությունների ռիսկերի կառավարման մասով ընդունվել է ջերմոցային գազերի ցածր արտանետումների զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարությունը: «Նպատակ ունենք մինչեւ 2050 թվականը նվազեցնել մեկ շնչի հաշվով CO2-ի արտանետումները մինչեւ 2,7 տոննա»,- ընդգծել է նախարարը:
Հակոբ Սիմիդյանը ներկայացրել է նաեւ Սեւանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Նրա տեղեկացմամբ խստացվել է սիգի ապօրինի որսի վարչական պատասխանատվությունը: Նշվել է, որ առաջին անգամ Կառավարությունը շուրջ 60 մլն դրամ է հատկացրել Սեւանի ջրի որակի մշտադիտարկում իրականացնելու համար:
Հակոբ Սիմիդյանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել է Սեւանա լճում խեցգետնի վերականգնմանը, ապօրինի անտառահատման դեմ տարվող պայքարի շրջանակում համապատասխան ծառայողների կարողությունների զարգացմանը, ջրային ռեսուսների արդյունավետ կառավարմանը եւ այլն:
Զեկույցի գյուղատնտեսության ոլորտին վերաբերող հատվածը ներկայացրել է Էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանը:
Ըստ զեկուցողի՝ 2023 թվականին գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը կազմել է շուրջ 948 մլրդ ՀՀ դրամ. նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ նվազել է 0,3 տոկոսով:
2023 թվականի պետական բյուջեով գյուղատնտեսության մասով տարեսկզբին հատկացվել է 38,1 մլրդ դրամ, փաստացի կատարողականը կազմել է 41,6 մլրդ դրամ, որից արտաքին աղբյուրներով ֆինանսավորվող միջոցառումների համար՝ 1,6 մլրդ դրամ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից իրականացվել է պետական աջակցության շուրջ 13 ծրագիր եւ մի շարք միջոցառումներ:
Ներկայացնելով հաշվետու տարում գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացված աշխատանքները՝ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ «Ինտենսիվ այգեգործության» ծրագրի շրջանակում հաստատվել է շուրջ 2350 հա այգեհիմնման հայտ: Գյուղատնտեսության ոլորտում ապահովագրական համակարգի ծրագրի շրջանակում 11,662 հեկտար հողատարածք ապահովագրելու համար կնքվել է շուրջ 10,192 ապահովագրական պայմանագիր: 2022 թվականի համեմատ ապահովագրված տարածքների մակերեսը գրեթե կրկնապատկվել է: Վճարվել է 3864 ապահովագրական հատուցում՝ շուրջ 2,7 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով:
Ըստ նախարարի՝ գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգի ծրագրի շրջանակում ձեռք է բերվել 719 միավոր գյուղատնտեսական տեխնիկա, այդ թվում՝ 213 միավոր տրակտոր եւ 5 միավոր կոմբայն:
Գյուղատնտեսական հումքի մթերումների ծրագրով հաշվետու տարում հաստատվել է 221 հայտ՝ շուրջ 15,5 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով, որի արդյունքում կնքվել է 9068 բերքի գնման պայմանագիր: Մթերվել է շուրջ 86,000 տոննա պտուղբանջարեղեն եւ շուրջ 160,000 տոննա խաղող:
Թռչնաբուծության, խոզաբուծության եւ տավարաբուծության ոլորտներում՝ 6 կազմակերպության հետ կնքվել են պայմանագրեր շուրջ 32 մլրդ ՀՀ դրամի ներդրումներ կատարելու նպատակով:
Ընդունվել են պարենային անվտանգության եւ սննդամթերքի անվտանգության ռազմավարությունները, «Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների մասին» օրենքը, լավարկվել են «Բույսերի սորտերի պահպանության մասին» եւ «Օրգանական գյուղատնտեսության մասին» օրենքների կարգավորումները:

On March 27, the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection debated and took note of the relevant parts of the report on the implementation process and the results of the RA Government Programme (2021-2026) for 2023.
The RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan presented to the Committee the work carried out in 2023 in the areas of territorial administration and local self-government, road construction and water. He touched upon the legislative reforms implemented in the above-mentioned areas, as a result of which the financial allocations have significantly increased in the current year.
Referring to the subsidy programmes, the Minister noted that 446 programmes were implemented in the reporting year, for which 58.2 billion AMD was paid, the Government's share was 30.3 billion AMD. The programmes contained many subprogrammes. Work has been carried out in the field of garbage collection. About 100 of the 220 listed landfills have been closed or are in the process of being closed. Gnel Sanosyan informed that in terms of road construction, the plan of 500 km has been over-executed for the second year.
The Minister Hakob Simidyan presented the report on the performance of the work of the Ministry of Environment in 2023.
He referred to the legislative amendments implemented in the reporting year, underlining that with the adoption of the new law on Eco-Patrol Service, the protection of special areas will be carried out 24/7.
The rapporteur also spoke about the important amendments implemented in the law on Environmental Impact Assessment and Expertise.
With the amendment to the Water Code, it is planned to have at least 40% water saving in the water saving system. The rapporteur reminded that from January 1, 2024, all the water users must have online water meters. In their absence, administrative fines are imposed.
The Executive also clarified the process of issuing water use permit. Criminal liability has been established for illegal use of groundwater.
It was mentioned that the long-term strategy for the development of low greenhouse gas emissions was adopted in terms of climate change risk management.
Hakob Simidyan also introduced the work being carried out in the direction of restoration of trout reserves in Lake Sevan. According to him, the administrative liability for illegal whitefish hunting has been tightened. It was noted that for the first time the Government had allocated around 60 million AMD to monitor the water quality of Sevan.
Hakob Simidyan, answering the deputies’ questions, addressed the recovery of crayfish in Lake Sevan, the development of the capacities of relevant officials in the framework of the fight against illegal deforestation, the effective management of water resources, etc.
The part of the report related to the field of agriculture was presented by the Minister of Economy Gevorg Papoyan.
According to the rapporteur, in 2023 the gross output of agriculture was about 948 billion AMD.
According to the 2023 state budget, 38.1 billion AMD was allocated for agriculture at the beginning of the year, the actual performance was 41.6 billion AMD, out of which 1.6 billion AMD was for the measures financed by external sources.
About 13 state support programmes and a number of measures were implemented by the RA Ministry of Economy.
Presenting the work carried out in the field of agriculture in the reporting year, Gevorg Papoyan noted that within the framework of the Intensive Gardening programme, an application for the establishment of around 2350 hectares of gardens was approved. About 10.192 insurance contracts were signed to insure 11.662 hectares of land within the framework of the insurance system programme in the field of agriculture. Compared to 2022, the area of insured territories has almost doubled. 3864 insurance compensations were paid, with a total volume of around 2.7 billion AMD.
In the reporting year, 221 applications with a total volume of around 15.5 billion AMD were approved under the agricultural raw material procurement program, as a result of which 9.068 crop purchase contracts were signed.
The strategies of food safety and food security, the law on Genetically Modified Organisms were adopted, the regulations of the laws on Protection of Plant Varieties and on Organic Agriculture were improved.