2023 թվականի հունիսի 1-ից գրասենյակը Երեւանում բացել է Հայրենադարձության եւ ինտեգրման առաջին կենտրոնը՝ «Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի»  հետ համագործակցությամբ: Կենտրոնը հայրենադարձներին տրամադրում է անհատական ծառայությունների լայն շրջանակ՝ իրականացնելով հայրենադարձների ինտեգրմանն ուղղված միջոցառումներ: Մանրամասն ներկայացնելով 2023 թվականին կատարված աշխատանքները` ասել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
«ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մարտի 22-ի արտահերթ նիստում:
Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ 2023 թվականի օգոստոսի 1-3-ը Երեւանում կազմակերպվել է Ազգային երիտասարդական համաժողով, որին մասնակցել է 600-ից ավելի երիտասարդ աշխարհի 50 երկրից եւ 100-ից ավելի բանախոս` 15 երկրից: Համաժողովի մասնակիցները տարբեր ձեւաչափերով քննարկել են հայրենադարձությանը, ազգային անվտանգությանը, կրթությանը, հայկական շահերի պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր:
Հիմնական զեկուցողը կարեւորել է հոկտեմբերի 27-29-ը կայացած Հայ իրավաբանների համագումարը, որին մասնակցել է 250 հայ իրավաբան 30-ից ավելի երկրից: Քննարկվել են Սփյուռքի իրավաբանական համայնքի դերը ՀՀ օրենսդրական բարեփոխումներին աջակցելու գործում հարցը, ԼՂ հիմնախնդիրը եւ հետպատերազմյան իրավական գործընթացները, հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման իրավական մեխանիզմները եւ հայ իրավաբանների համահայկական ցանցի ստեղծման հեռանկարները:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի ներկայացմամբ  Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեն 2023 թվականի օգոստոսի 5-19-ը Հայաստանում կազմակերպել է Համահայկական 8-րդ խաղերը, որոնց մասնակցել է 41 երկրի 181 քաղաքի 7.161 մարզիկ:
Խոսելով ««իԳործ» սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավում ՀՀ պետական կառավարման համակարգում» ծրագրի մասին՝ բանախոսը նշել է, որ միջոցառման շրջանակում 2022-2023 թվականներին 50 սփյուռքահայ մասնագետ ներգրավվել է ՀՀ պետական կառավարման համակարգի 23 կառույցում: Միջոցառման մասնակիցների մոտ 70 տոկոսը մնացել է Հայաստանում՝ մշտական աշխատանքի անցնելով պետական կառույցներում եւ մասնավոր հատվածում: Իսկ «Քայլ դեպի տուն» ծրագրով նախատեսված միջոցառումների շրջանակում հունիս-օգոստոս ամիսներին կազմակերպվել է 13-18 տարեկան սփյուռքահայ պատանիների համար նախատեսված ուսումնաճանաչողական ծրագիր, որը ներառել է 13-օրյա ճամբարային ծրագիր, հայոց լեզվի դասընթացներ, հայրենագիտության դասեր, մշակութային միջոցառումներ եւ այցեր: Ճամբարային ծրագիրն իրականացվել է Բյուրականում, որին 6 փուլով մասնակցել է 600 երեխա՝ 25 երկրից:
Զարեհ Սինանյանն անդրադարձել է նաեւ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան», «ԴիասՊրո» մասնագիտական կամավորական, Վրաստանի հայալեզու լրատվամիջոցների ամենամյա ծրագրերը՝ ներկայացնելով կատարված աշխատանքները:
Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ 2021 թվականին «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունների արդյունքում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն օտարերկրյա պետություններում կարող է ունենալ Սփյուռքի գործերի հանձնակատարներ՝ հասարակական հիմունքներով նշանակված խորհրդականի կարգավիճակով: Պատրաստվել է պոտենցիալ թեկնածուների ցանկ` ըստ աշխարհագրական սփռվածության, որի հիման վրա 2024 թվականին նախատեսվում են մի քանի տասնյակ նշանակումներ: Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի ինստիտուտի ներդրմամբ կընդլայնվեն գրասենյակի ցանցային կարողությունները:
Մշակվել են «Հայրենադարձության մասին» օրենքի եւ «Հայաստան-Սփյուռք գործակցության 2024-2030 թվականների ռազմավարության» նախագծերը:
Հաշվետու տարում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն այցելել է 13 երկրի՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Սիրիայի, Լիբանանի, Ռուսաստանի, Կիպրոսի, Լեհաստանի, Իսպանիայի, Գերմանիայի, Բելգիայի, Նիդերլանդների, Մեծ Բրիտանիայի եւ Ուկրաինայի 39 տարբեր քաղաքների հայ համայնքներ: Այցերի շրջանակում իրականացվել է ավելի քան 178 միջոցառում:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ անդրադառնալով  արեւմտահայերենի պահպանմանը՝ որպես մշակույթի, ինքնության անբաժան մաս:

From June 1, 2023, the office opened the first Repatriation and Integration Center in Yerevan in cooperation with H. Hovnanyan Family Foundation. The center provides a wide range of individual services to repatriates, implementing measures aimed at the integration of repatriates. Presenting in detail the work done in 2023, the High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan said.
The report on the process and the results of the implementation of the RA Government programme (2021-2026) in 2023 was debated at the extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport on March 22.
Zareh Sinanyan noted that on August 1-3, 2023, a National Youth Forum was organized in Yerevan, in which more than 600 young people from 50 countries of the world and more than 100 speakers from 15 countries participated. The participants of the forum discussed issues regarding repatriation, national security, education, protection of Armenian interests in different formats.
The key rapporteur highlighted the Assembly of Armenian lawyers held on October 27-29, which was attended by 250 Armenian lawyers from more than 30 countries.
According to the High Commissioner for Diaspora Affairs, on August 5-19, 2023, the World Committee of the Pan-Armenian Games organized the 8th Pan-Armenian Games in Armenia, in which 7.161 athletes from 181 cities of 41 countries took part.
Speaking about the iGorts programme involving Diaspora Armenian specialists in the RA state administration system, the speaker mentioned that within the framework of the programme, 50 Diaspora Armenian specialists were involved in 23 structures of the RA state administration system in 2022-2023. About 70% of the participants of the programme stayed in Armenia, taking permanent jobs in state institutions and in the private sector.
According to the key rapporteur, in 2021, as a result of the amendments made to the law on Public Service, the High Commissioner for Diaspora Affairs can have Commissioners for Diaspora Affairs in foreign countries with the status of advisers appointed on a public basis. A list of potential candidates has been prepared according to geographical distribution, based on which several dozen appointments are planned in 2024. The establishment of the Institute of the Commissioner for Diaspora Affairs will expand the office's networking capacities.
The drafts of the law on Repatriation and the 2024-2030 strategy of Armenia-Diaspora cooperation were elaborated.
In the reporting year, the RA High Commissioner for Diaspora Affairs visited Armenian communities in 39 different cities of 13 countries: USA, France, Syria, Lebanon, Russia, Cyprus, Poland, Spain, Germany, Belgium, Netherlands, Great Britain and Ukraine. More than 178 events were carried out during the visits.
The High Commissioner for Diaspora Affairs answered the deputies’ questions, referring to the preservation of the Western Armenian language as an inseparable part of culture and identity.