Եվրանեսթ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը ելույթ է ունեցել Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նստաշրջանում:
«Տիկի՛ն նախագահ, հարգելի՛ գործընկերներ,
Թույլ տվեք շնորհավորել մեր ուկրաինացի եւ մոլդովացի գործընկերներին` ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցություններ սկսելու որոշման, ինչպես նաեւ մեր վրացի գործընկերներին` ԵՄ անդամի թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու կապակցությամբ: Վերջին որոշումը, անկասկած, մոտեցնում է Եվրոպական միությունը մեր տարածաշրջանին՝ ներկայացնելով նոր իրականություն եւ բազմաթիվ հնարավորություններ:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերությունները զգալիորեն բարելավվել են ինչպես որակապես, այնպես էլ տեմպի առումով: Իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Եվրոպական խորհրդարանի մեր գործընկերներին` այս առումով Հայաստանի կառավարության ջանքերն ու ձգտումները գնահատելու, ինչպես նաեւ մեր ժողովրդավարությանն ու անկախությանն անսասան աջակցելու համար:
Եվրոպական երկարաժամկետ քաղաքացիական մոնիտորինգի առաքելության տեղակայումը Հայաստանում ոչ միայն ամրապնդում է Հայաստանի անվտանգային ճարտարապետությունը, այլեւ ընդլայնում է անվտանգության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները: Ես լավատես եմ, որ շուտով որոշում կկայացվի նաեւ Եվրոպական խաղաղության գործիքի հասանելիության վերաբերյալ:
Մենք նաեւ ձգտում ենք հնարավորինս շուտ սկսել վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը եւ հավատարիմ ենք մնում CEPA-ի շրջանակում աշխատանքի մեր մասի իրականացմանը, ինչպես նաեւ հաղորդակցության, էներգետիկ եւ այլ ոլորտներում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Հայաստանը նաեւ ակնկալում է Եվրոպական միության շարունակական եւ առավել ակտիվ մասնակցությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում: Այս կապակցությամբ ես իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում այս խորհրդարանի կողմից մարտի 13-ին ընդունված բանաձեւի համար, որը վերաբերում է ԵՄ-Հայաստան ավելի սերտ կապերին եւ Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտությանը: Այս բանաձեւը ճշգրտորեն արտացոլում է Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերությունների զարգացող դինամիկան եւ դրական տեղաշարժերը, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ գործընթացի ու բանակցությունների սկզբունքները:
Այս բանաձեւի 16-րդ հոդվածը հստակ ձեւակերպում է այն սկզբունքները, որոնք պետք է դրվեն կարգավորման եւ ապագա խաղաղության համաձայնագրի հիմքում:
Իմ գործընկերն արդեն խոսել է այդ սկզբունքների մասին: Ես պարզապես ուզում եմ ավելացնել, որ այդ սկզբունքները համաձայնեցվել եւ հաստատվել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից վերջին երկու տարիների բանակցությունների ընթացքում: Հայաստանն ամենաբարձր մակարդակով վերահաստատել է իր հանձնառությունները հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորման այս հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ: Ցավոք, Ադրբեջանը շարունակում է լրացուցիչ պահանջներ ներկայացնել Հայաստանին եւ խոչընդոտել խաղաղ գործընթացի առաջընթացին:
Չափազանց կարեւոր է ընդգծել, որ Ալմաթիի հռչակագրում ամրագրված սկզբունքներին հավատարմությունն առարկայական է ոչ միայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների համատեքստում, այլեւ հիմնարար նշանակություն ունի Ուկրաինայի, Վրաստանի եւ Մոլդովայի տարածքային ամբողջականությունը հարգելու համար»,- ասել է Սարգիս Խանդանյանը:

На пленарной сессии ПА Евронест выступил член делегации НС в ПА Евронест, председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян:
“Г-жа Председатель, уважаемые коллеги!
Позвольте поздравить наших украинских и молдавских партнеров с решением начать переговоры о членстве в ЕС, а также наших грузинских коллег с получением статуса кандидата в члены ЕС. Последнее решение, несомненно, приближает Европейский Союз к нашему региону, открывая новую реальность и множество возможностей.
За последние два года отношения между Арменией и Евросоюзом существенно улучшились как качественно, так и по темпам. Выражаю свою признательность нашим коллегам в Европарламенте за оценку усилий и стремлений правительства Армении в этом плане, а также за их твердую поддержку нашей демократии и независимости.
Развертывание европейской долгосрочной гражданской наблюдательной миссии в Армении не только укрепляет архитектуру безопасности РА, но и расширяет возможности сотрудничества в сфере безопасности. Я оптимистичен, что вскоре будет принято решение о доступе к европейскому инструменту мира.
Мы также стремимся как можно скорее начать диалог по визовой либерализации и сохраняем приверженность реализации нашей части работы в рамках CEPA, а также проведению совместных инициатив в сферах коммуникации, энергетики и др.
Армения также ожидает последовательного и более активного участия Евросоюза в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. В этой связи выражаю признательность за принятую этим парламентом 13 марта резолюцию, касающуюся более тесных связей ЕС-Армения и необходимости мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией. Эта резолюция скрупулезно отражает развивающуюся динамику и позитивные подвижки в отношениях между Арменией и Евросоюзом, а также принципы мирного процесса и переговоров между Арменией и Азербайджаном.
16-я статья   этой резолюции четко формулирует принципы, которые должны лечь в основу урегулирования и будущего мирного соглашения.
Мой коллега уже говорил об этих принципах. Я лишь хочу добавить, что эти принципы были согласованы и одобрены руководителями Армении и Азербайджана в ходе переговоров последних двух лет. На самом высоком уровне Армения подтвердила свои обязательства по этим основополагающим принципам скорейшего урегулирования отношений. К сожалению, Азербайджан продолжает предъявлять Армении дополнительные требования и препятствовать прогрессу мирного процесса.
Крайне важно подчеркнуть, что соблюдение принципов, заложенных в Алма-Атинской декларации, предметно не только в контексте отношений между Арменией и Азербайджаном, но и имеет основополагающее значение для уважения территориальной целостности Украины, Грузии и Молдовы", - отметил С.Ханданян.