ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 18-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկին:
Դեսպանի այցի նպատակն էր փոխանցել Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի նամակը Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի, հաջողված փոխգործակցության եւ Հայաստան-Չեխիա, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հեռանկարների մասին:
«Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի պատվիրակության, ինչպես նաեւ իմ անունից ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետություն մեր պաշտոնական այցի ընթացքում ջերմ ընդունելության համար: Մեր փոխադարձ քննարկումները շատ ոգեշնչող էին ինձ համար, եւ ես խորապես հավատում եմ, որ դա մեր ավելի սերտ համագործակցության միայն սկիզբն է:
Ի նշան մեր աջակցության Հայաստանը ԵՄ-ին ավելի մոտեցնելու ձեր հավակնություններին` խնդրում եմ ընդունել նամակին կից եվրոպական դրոշը:
Ընդունե՛ք, խնդրեմ, Ձերդ գերազանցություն, խորին հարգանքներիս հավաստիքը»,- ասվում է նամակում:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել չեխ գործընկերներին Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ դինամիկ զարգացող հարաբերությունների եւ արգասաբեր այցի համար Հայաստան:
«Հայաստանը բարձր է գնահատում Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի այցը եւ Չեխիայի անվերապահ աջակցությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման, Հայաստան-Չեխիա եւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների սերտացման գործում: Հայաստանը պատրաստ է սերտացնել ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն այնքան, որքան դա թույլ կտա եվրոպական կողմը: Եվս մեկ անգամ շնորհակալ ենք արգասաբեր փոխգործակցության համար»,- ասել է խորհրդարանի նախագահը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաեւ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի եւ այլ թեմաների շուրջ:

On March 18, the RA NA President Alen Simonyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Republic Armenia Petr Pirunčík.
The purpose of the Ambassador’s visit was to convey the letter of the Speaker of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic Markéta Pekarová-Adamová about her official visit to Armenia, the successful cooperation and the perspectives of Armenia-Czech Republic, Armenia-EU cooperation.
“On behalf of the delegation of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic, as well as on my behalf, I would like to express my gratitude for the warm reception during our official visit to the Republic of Armenia. Our mutual discussions were very inspiring for me, and I deeply believe that it is only the beginning of our closer cooperation.
As a token of our support, your ambitions for making closer Armenia to the EU, please, accept the European flag enclosed to the letter.
Please, accept, Your Excellency, assurances of my highest consideration,” the letter says.
Alen Simonyan thanked his Czech colleagues for dynamically developing relations between Armenia and the Czech Republic and fruitful visit to Armenia.
“Armenia highly appreciates Markéta Pekarová-Adamová’s visit and the unreserved support of the Czech Republic for the establishment of peace in the region, and in the rapprochement of the Armenia-EU relations. Armenia is ready to strengthen the relations with the European Union as much, as the European side will allow. I once again thank you for fruitful cooperation,” the Speaker of Parliament said.
The sides exchanged ideas also on the establishment of peace in the South Caucasus, the return of the Armenian captives being held in Azerbaijan and other themes.