Մարտի 14-ին Ազգային ժողով են այցելել «Կատարինե» կանանց քաղաքական առաջնորդության ծրագրի շրջանավարտները: Նրանց հետ հանդիպել եւ հասարակական-քաղաքական կյանքում կանանց ներգրավվածության հարցերի մասին զրուցել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արուսյակ Ջուլհակյանը, Սոնա Ղազարյանը, Ծովինար Վարդանյանը, Ալխաս Ղազարյանն ու Մարիամ Պողոսյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հատկանշական է համարել այն հանգամանքը, որ հանդիպումը կայանում է Կանանց միամսյակի շրջանակում: Անդրադառնալով «Կատարինե» կանանց քաղաքական առաջնորդության ծրագրի արդյունավետությանը՝ Հակոբ Արշակյանը համոզմունք է հայտնել, որ նախաձեռնությունը համախմբում է տարբեր ոլորտներում նախաձեռնող, փորձառու եւ ուժեղ կանանց՝ զարգացնելու հաջողակ քաղաքական կարիերայի եւ առաջնորդության համար անհրաժեշտ հմտություններ: Այս համատեքստում նա ընդգծել է ծրագրում հատկապես մարզերի կանանց մասնակցությունը:
ԱԺ փոխնախագահը խոսել է անհատի կայանալու ճանապարհին կանանց վճռորոշ դերակատարության մասին եւ հավելել՝ կանայք առաջնորդության հարցում կարող են լինել լավագույնը եւ չպետք է թերագնահատել նրանց դերը: Հակոբ Արշակյանի համոզմամբ կանանց առաջնորդության համար ավելի մեծ հնարավորություններ պետք է ստեղծվեն:
Հարցուպատասխանի ընթացքում պատգամավորներն ու քննարկման մասնակիցներն անդրադարձել են քաղաքական կյանքում կանանց ներկայացվածությանը, կանանց իրավունքների իրացմանը մի շարք բնագավառներում: Կարեւորվել է կանանց մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացներում, հատկապես տեղական մակարդակում: Նշվել է, որ գործող քվոտան ներուժ ունեցող կանանց ներգրավվելու հնարավորություն է տալիս, սակայն համայնքներում առկա են բազմաթիվ կարծրատիպեր: Ընդգծվել է որոշումներ ընդունող մարմիններում կանանց մասնակցությունը բարելավող մեխանիզմների անհրաժեշտությունը: Խոսվել է կանանց զբաղվածությունը խթանող ծրագրերի մասին:
«Կատարինե» կանանց քաղաքական առաջնորդության ծրագիրը ոգեշնչված է Կատարինե Զալյան Մանուկյանի կերպարով, որը 1919 թվականին եղել է առաջին հայ կին պատգամավորներից մեկը: Ծրագիրն իրականացվում է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (ԱԺԻ/NDI) կողմից` ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ:

14 марта НС посетили выпускники программы женского политического лидерства “Катаринэ”. С ними встретился вице-спикер НС А.Аршакян, который обсудил вопросы участия женщин в общественно-политической жизни. Во встрече участвовали депутаты фракции “Гражданский договор” А.Джулакян, С.Казарян, Ц.Варданян, А.Казарян и М.Погосян.
Приветствуя гостей, заместитель председателя НС счел знаменательным факт встречи в рамках Женского месячника. Касаясь эффективности программы женского политического лидерства “Катаринэ”, А.Аршакян выразил уверенность, что инициатива объединяет инициативных, опытных и сильных женщин в различных сферах – с целью развития необходимых навыков для успешной политической карьеры и лидерства. В этом контексте он особо подчеркнул участие в программе женщин из общин.
Вице-спикер НС коснулся решающей роли женщин в развитии личности и добавил, что женщины могут быть лучшими в плане лидерства и их роль нельзя недооценивать. По Аршакяну, должно быть создано больше возможностей для женского лидерства.
В ходе сессии вопросов-ответов депутаты и участники дебатов обсудили представительство женщин в политической жизни, реализацию прав женщин в ряде сфер. Участие женщин в процессах принятия решений стало важным, особенно на местном уровне. Отмечено, что действующая квота позволяет привлечь к участию женщин с потенциалом, однако в общинах существует множество стереотипов. Подчеркнута необходимость создания механизмов для расширения участия женщин в директивных органах. Обсуждены программы содействия занятости женщин.
Программа женского политического лидерства “Катаринэ” вдохновлена образом Катарины Залян Манукян, которая в 1919 г. была одной из первых армянских женщин-депутатов. Программа реализуется NDI при финансировании USAID.