Մարզային այցերի ընթացքում համայնքների բնակիչները բարձրաձայնում են, մասնավորապես, ոռոգման ջրին եւ ջրաչափերին առնչվող հարցերը, այդ առնչությամբ հայտնում իրենց մտահոգությունները. նշել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը ոռոգման ջրի հիմնախնդիրներին, գյուղատնտեսության ոլորտի պետական օժանդակության ծրագրերին, ոռոգման ջրի չափման հարցերին եւ օրենսդրական բարեփոխումներին ուղղված աշխատանքային քննարկման ընթացքում: Քննարկումը կայացել է մարտի 13-ին:
Ռուստամ Բաքոյանը նշել է, որ բարձրացվող խնդիրները նոր չեն, ժամանակի ընթացքում տրվել են տարբեր լուծումներ, մասնավորապես, իրականացվել է ջրամբարաշինություն, կաթիլային ոռոգում, անձրեւացում: Սակայն դրանց արդյունավետության գնահատումը ոչ միանշանակ է ընկալվել ոլորտի մասնագետների, գյուղացիական տնտեսությունների կողմից: Պատգամավորը փաստում է, որ ոռոգման ջրի մասով գյուղացիական տնտեսությունների առջեւ ծառացած խնդիրները շարունակում են մնալ չլուծված: Դեռեւս լուծված չէ ոռոգման ջրի չափման հարցը, չեն գործում 2007 թվականին հաստատված կարգավորումները:
Քննարկմանը հրավիրված ՀՀ ՏԿԵՆ ջրային կոմիտեի նախագահ Վահագն Գեւորգյանի խոսքով խնդիրների լուծման նպատակով ամենօրյա աշխատանք է տարվում, համագործակցում են ոչ միայն պետական, այլ նաեւ տարբեր միջազգային կառույցների հետ:
Վահագն Գեւորգյանը տեղեկացրել է, որ ջրամբարաշինության ուղղությամբ իրականացվում են 15+4 ջրամբարների նախագծման եւ շինարարական ծրագրեր: Ընթանում են երկու ջրամբարի շինաշխատանքները: Կոմիտեի նախագահը նշել է, որ այս տարի կավարտվի Վեդիի ջրամբարի շինարարությունը, մեկնարկել է Կապսի ջրամբարի շինարարությունը, 15 ջրամբարներից 6-ի նախագծման, նախահաշվարկային աշխատանքներն ավարտված են. կմեկնարկեն երեք ջրամբարի շինարարության համար հայտարարված մրցույթները:
Համայնքների ներկայացուցիչները խոսել են գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացման հետ կապված առկա խնդիրների մասին, ընդգծել ջրամատակարարման համակարգերի բարելավման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ ներկայացրել են առաջարկներ: Նշվել է, որ խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ են համապատասխան օրենսդրական կարգավորումներ:
Քննարկման մասնակիցները կարեւորել են խնդիրները համատեղ քննարկելու եւ լուծումներ գտնելու հարցը եւ հույս հայտնել, որ բարձրացված խնդիրները կստանան իրենց լուծումները:

“В ходе региональных визитов жители общин поднимают, в частности, вопросы, связанные с оросительной водой и счетчиками воды, выражают обеспокоенность по этому поводу”, - отметил депутат фракции НС "Гражданский договор" Р.Бакоян в ходе рабочего обсуждения вопросов оросительной воды, программ государственной помощи аграрному сектору, вопросов замеров оросительной воды и законодательных реформ. Обсуждение состоялось 13 марта.
Р.Бакоян отметил, что поднятые проблемы не новы, с течением времени были предложены различные решения, в частности, реализовано строительство водохранилищ, капельное и дождевое орошения. Однако оценка их эффективности неоднозначно воспринята специалистами сферы и фермерами. Депутат утверждает, что проблемы с поливной водой, с которыми сталкиваются агрохозяйства, остаются нерешенными. Вопрос учета оросительной воды до сих пор не решен, утвержденные в 2007 г. нормативы не действуют.
По словам приглашенного на обсуждение председателя Водного комитета Министерства территориального управления и инфраструктур РА В.Геворгяна, для решения проблем ведется ежедневная работа, сотрудничают не только с государством, но и с различными международными структурами.
В.Геворгян обстоятельно и аргументированно представил реализованные и текущие работы.
Представители общин коснулись существующих проблем с выполнением сельскохозяйственных работ, подчеркнули необходимость улучшения систем водоснабжения, а также представили предложения. Отмечено, что для решения проблем необходимо соответствующее законодательное регулирование.
Участники обсуждения подчеркнули важность совместного обсуждения проблем и поиска решений, выразив надежду, что поднятые проблемы найдут свое решение.