Մարզային այցերի ընթացքում համայնքների բնակիչները բարձրաձայնում են, մասնավորապես, ոռոգման ջրին եւ ջրաչափերին առնչվող հարցերը, այդ առնչությամբ հայտնում իրենց մտահոգությունները. նշել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը ոռոգման ջրի հիմնախնդիրներին, գյուղատնտեսության ոլորտի պետական օժանդակության ծրագրերին, ոռոգման ջրի չափման հարցերին եւ օրենսդրական բարեփոխումներին ուղղված աշխատանքային քննարկման ընթացքում: Քննարկումը կայացել է մարտի 13-ին:
Ռուստամ Բաքոյանը նշել է, որ բարձրացվող խնդիրները նոր չեն, ժամանակի ընթացքում տրվել են տարբեր լուծումներ, մասնավորապես, իրականացվել է ջրամբարաշինություն, կաթիլային ոռոգում, անձրեւացում: Սակայն դրանց արդյունավետության գնահատումը ոչ միանշանակ է ընկալվել ոլորտի մասնագետների, գյուղացիական տնտեսությունների կողմից: Պատգամավորը փաստում է, որ ոռոգման ջրի մասով գյուղացիական տնտեսությունների առջեւ ծառացած խնդիրները շարունակում են մնալ չլուծված: Դեռեւս լուծված չէ ոռոգման ջրի չափման հարցը, չեն գործում 2007 թվականին հաստատված կարգավորումները:
Քննարկմանը հրավիրված ՀՀ ՏԿԵՆ ջրային կոմիտեի նախագահ Վահագն Գեւորգյանի խոսքով խնդիրների լուծման նպատակով ամենօրյա աշխատանք է տարվում, համագործակցում են ոչ միայն պետական, այլ նաեւ տարբեր միջազգային կառույցների հետ:
Վահագն Գեւորգյանը տեղեկացրել է, որ ջրամբարաշինության ուղղությամբ իրականացվում են 15+4 ջրամբարների նախագծման եւ շինարարական ծրագրեր: Ընթանում են երկու ջրամբարի շինաշխատանքները: Կոմիտեի նախագահը նշել է, որ այս տարի կավարտվի Վեդիի ջրամբարի շինարարությունը, մեկնարկել է Կապսի ջրամբարի շինարարությունը, 15 ջրամբարներից 6-ի նախագծման, նախահաշվարկային աշխատանքներն ավարտված են. կմեկնարկեն երեք ջրամբարի շինարարության համար հայտարարված մրցույթները:
Համայնքների ներկայացուցիչները խոսել են գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացման հետ կապված առկա խնդիրների մասին, ընդգծել ջրամատակարարման համակարգերի բարելավման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ ներկայացրել են առաջարկներ: Նշվել է, որ խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ են համապատասխան օրենսդրական կարգավորումներ:
Քննարկման մասնակիցները կարեւորել են խնդիրները համատեղ քննարկելու եւ լուծումներ գտնելու հարցը եւ հույս հայտնել, որ բարձրացված խնդիրները կստանան իրենց լուծումները:

During the regional visits, the residents of the communities raise, in particular, the issues regarding irrigation water and water meters, and express their concerns in this regard: The deputy of the RA NA Civil Contract Faction Rustam Bakoyan said during the work discussion on irrigation water problems, state aid programmes in the agricultural sector, irrigation water measurement issues, and legislative reforms. The discussion was held on March 13.
Rustam Bakoyan noted that the problems raised are not new, various solutions have been given over time. However, the assessment of their effectiveness was ambiguously perceived by specialists in the field and by farmers. The deputy stated that the problems faced by the agricultural farms regarding irrigation water remain unresolved. The issue of irrigation water measurement has not yet been resolved, the regulations approved in 2007 are not valid.
According to the Chairman of the Water Committee of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Vahagn Gevorgyan, who was invited to the discussion, daily work is being done to solve the problems, they cooperate not only with the state, but also with various international structures.
Vahagn Gevorgyan informed that design and construction projects of 15+4 reservoirs are being implemented in the direction of reservoir construction. The construction works of two reservoirs are in progress.
The representatives of the communities spoke about the existing problems related to the implementation of agricultural works, underscored the necessity to improve the water supply systems, as well as presented proposals. It was mentioned that appropriate legislative regulations are needed to solve the problems.
The participants of the discussion highlighted the issue of jointly discussing the problems and finding solutions and expressed hope that the raised problems will get their solutions.