Քննարկվել է «ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության կարգավիճակի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին հարցը
ԵՄ խորհուրդը դեռեւս 2022 թվականին հայկական կողմի հայցի հիման վրա կայացրեց աննախադեպ հրատապ որոշում` երկու ամիս ժամկետով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջպետական սահմանին ԵՄ մշտադիտարկման կարողությունների քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու վերաբերյալ: Վերջինս տեղակայվեց Հայաստանի արեւելյան սահմանի երկայնքով 2022 թվականի հոկտեմբերի 20-ից դեկտեմբերի 19-ը: 2023 թվականի հունվարի 23-ին ԵՄ խորհուրդը երկրորդ որոշում կայացրեց Հայաստանում տեղակայել ԵՄ մշտադիտարկման նոր քաղաքացիական առաքելություն` վերջինիս մանդատի մեկնարկից երկու տարի ժամկետով: Ավելին, 2023 թվականի դեկտեմբերի 11-ին ԵՄ խորհուրդը որոշեց ընդլայնել քաղաքացիական առաքելության կազմը, ինչը հնարավորություն տվեց մեծացնել հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով առաքելության մշտադիտարկման կարողությունները: Այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մարտի 12-ի նիստում: Օրակարգում ««Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության (ՀԵՄԱ) կարգավիճակի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծն էր:
«Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը միտված է տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ապահովմանը: Հայկական կողմը մեծապես կարեւորում է ինչպես սույն, այնպես էլ Եվրոպական միության հետ անվտանգային ոլորտում համագործակցության խորացմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնությունները»,- նշել է Պարույր Հովհաննիսյանը` տեղեկացնելով, որ ԵՄ-ն մեկնարկ է տվել քաղաքացիական առաքելություններին 2003 թվականից ի վեր եվրոպական, աֆրիկյան, ասիական մի շարք երկրներում` գործարկելով 37 քաղաքացիական եւ ռազմական առաքելություններ: Ներկայում գործում է 21 առաքելություն` 12 քաղաքացիական եւ 9-ը` ռազմական: «Կարելի է նկատել, որ քաղաքացիական առաքելությունը նպաստել է միջադեպերի նվազեցմանը. ԵՄ համապատասխան հաստատությունները, անդամ երկրներն առավել տեղեկացված են իրավիճակի վերաբերյալ: Միեւնույն ժամանակ դիտորդների ներկայությունն առավել դրական հոգեբանական մթնոլորտ են ստեղծում բնակչության համար»,- ընդգծել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը: Ըստ հիմնական զեկուցողի` քաղաքացիական առաքելության սահուն գործունեությունը կարեւորվում է ոչ միայն Հայաստանի արեւելյան սահմաններին կայունության ապահովման, այլեւ ԵՄ-Հայաստան քաղաքական հարաբերությունների մերձեցման արագընթաց գործընթացների տեսանկյունից:
Պարույր Հովհաննիսյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին` ներկայացնելով պարզաբանումներ քաղաքացիական առաքելության ներկայացուցիչների քանակի, գործառույթների, դերակատարության վերաբերյալ` կարեւորելով անվտանգության ոլորտում բազմավեկտոր քաղաքականության շարունակականությունը:
Քննարկված նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն: Այն առաջարկվել է ընդգրկել հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

Обсужден вопрос ратификации “Соглашения между РА и ЕС о статусе миссии Евросоюза в Армении”
“Еще в 2022 г. по заявке армянской стороны Совет ЕС принял беспрецедентное экстренное решение о размещении гражданской миссии наблюдательных возможностей ЕС на межгосударственной границе Армении и Азербайджана сроком на два месяца. Последняя была дислоцирована вдоль восточной границы Армении с 20 октября по 19 декабря 2022 г. 23 января 2023 г. Совет ЕС принял второе решение о размещении в Армении новой гражданской наблюдательной миссии ЕС сроком на два года с момента начала действия ее мандата. Более того, 11 декабря 2023 г. Совет ЕС принял решение о расширении состава гражданской миссии, что позволило повысить мониторинговые возможности миссии вдоль армяно-азербайджанской границы”, - отметил заместитель министра иностранных дел РА П.Ованнисян 12 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции. В повестке дня – проект закона "О ратификации соглашения между РА и ЕС о статусе миссии Европейского Союза в Армении".
“Размещение гражданской миссии ЕС в Армении направлено на установление прочного мира и обеспечение стабильности в регионе. Армянская сторона придает большое значение как этому, так и всем инициативам по углублению сотрудничества в сфере безопасности с Евросоюзом", - подчеркнул П.Ованнисян, сообщив, что ЕС с 2003 г. начал гражданские миссии в ряде европейских, африканских и азиатских стран, задействовав гражданские и военные миссии в 37 странах. В настоящее время существует 21 миссия: 12 гражданских и 9 военных. "Можно заметить, что гражданская миссия содействовала снижению инцидентов. Соответствующие институты ЕС и страны-члены наиболее информированы о ситуации. В то же время присутствие наблюдателей создает более позитивную психологическую атмосферу для населения", - подчеркнул замминистра иностранных дел. По словам основного докладчика, бесперебойное функционирование гражданской миссии важно не только с точки зрения обеспечения стабильности на восточных границах Армении, но и с точки зрения быстрых процессов сближения политических отношений ЕС-РА.
П.Ованнисян ответил на вопросы депутатов, представив разъяснения по количеству, функциям и ролям представителей гражданской миссии, подчеркнув преемственность многовекторной политики в сфере безопасности.
Обсуждаемый проект получил положительное заключение. Предложено включить его в проект повестки дня очередных заседаний.