Մարդու իրավունքներին վերաբերող թեմատիկ զրույց-քննարկումն արդեն դարձել է կանոնավոր եւ պահանջված ձեւաչափ, որը հնարավորություն է տալիս վեր հանել խնդիրները, քննարկել դրանք եւ համապատասխան քայլեր ձեռնարկել դրանց լուծման ուղղությամբ. ասել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը՝ ողջունելով ՄԱԿ-ի զարգացման` «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի նախաձեռնած քննարկման մասնակիցներին:
Հյուրերին նաեւ ողջունել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ կարեւորելով նրանց մասնակցությունն այս քննարկմանը:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է «Մարդու իրավունքներ, էթիկա. ատելության խոսքի եւ ապատեղեկատվության ազդեցությունը» թեման: Մասնակիցները խոսել են նաեւ խորհրդարանական էթիկայի եւ վարքագծի կանոններին, Հայաստանի օրենսդրությունում ատելության խոսքի կարգավորմանը, ատելության խոսքը կարգավորելիս ուղղորդված եւ հավասարակշռված մոտեցում կիրառելու անհրաժեշտությանը վերաբերող թեմաների մասին:
Փորձագետները ներկայացրել են կարծիքներ, իրականացված հետազոտությունների արդյունքները:
Հանդիպմանը ներկա պատգամավորները հարցեր են ուղղել բանախոսներին, հնչեցրել կարծիքներ, առաջարկներ ներկայացրել խնդիրների լուծման վերաբերյալ:
Ռուստամ Բաքոյանը շնորհակալություն  է հայտնել քննարկման կազմակերպման համար: Նա նշել է, որ նմանատիպ քննարկումները կարող են կանոնավոր բնույթ կրել: «Մեր հանձնաժողովն իր բոլոր ջանքերը կուղղի՝ համագործակցելու պատգամավորների հետ առկա խնդիրների շուրջ, խորացնելու երկխոսությունը քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, անկախ մասնագետների, ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների եւ բռնի տեղահանված անձանց հետ՝ բարելավելու օրենսդրական կարգավորումները, ինչպես Ազգային ժողովում, այնպես էլ դրանից դուրս», - եզրափակելով քննարկումները՝ նշել է Ռուստամ Բաքոյանը:
Քննարկումը տեղի է ունեցել մարտի 7-ին՝ ՄԱԶԾ-ի «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի կողմից Ռաուլ Վալենբերգ մարդու իրավունքների եւ մարդասիրական իրավունքի ինստիտուտի (ՌՎԻ) հետ համատեղ:
Ծրագիրն իրականացվում է Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության եւ Շվեդիայի կառավարության աջակցությամբ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցությամբ:

“Тематическая беседа-дискуссия по правам человека, уже стала регулярным и востребованным форматом, позволяющим поднимать проблемы, обсуждать их и предпринимать соответствующие шаги к их решению”, - отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян, приветствуя участников дискуссии, инициированной Программой развития ООН (ПРООН) "Новая Армения – современный   парламент".
Гостей приветствовал также председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян, подчеркнув важность их участия в данной дискуссии.
На встрече представлена ​​тема “Права человека, этика: воздействие языка ненависти и дезинформации”. Участники также обсудили правила парламентской этики и поведения, регулирование языка вражды в законодательстве Армении, необходимость применения направленного и взвешенного подхода при регулировании языка ненависти.
Эксперты представили свои мнения, результаты проведенных исследований.
Присутствовавшие на заседании депутаты задали вопросы выступающим, высказали свои мнения, представили предложения по решению проблем.
Р.Бакоян поблагодарил за организацию дискуссии, отметив, что подобные обсуждения могут быть регулярными. “Наша комиссия приложит все усилия для сотрудничества с депутатами по существующим проблемам, для углубления диалога с организациями гражданского общества, независимыми экспертами, представителями национальных меньшинств и вынужденными переселенцами в целях совершенствования законодательного регулирования как в НС, так и за его пределами”, - подытожил обсуждения зампредседателя комиссии.
Дебаты состоялись 7 марта в рамках программы ПРООН “Новая Армения – современный парламент” в сотрудничестве с Институтом прав человека и гуманитарного права Рауля Валленберга (RWI).