ՏՏ ոլորտը կարգավորող նոր օրենսդրական փաթեթը քննարկելու նպատակով խորհրդարանական լսումներ էր հրավիրել Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում մինչեւ 30 աշխատող ունեցող ընկերությունների համար որոշակի ժամանակահատվածով սահմանված էր եկամտային հարկի եւ շահութահարկի գծով արտոնություն, որը երկարաձգվել էր եւս մեկ տարով: Այդ գործընթացին զուգահեռ առավել երկարաժամկետ, կանխատեսելի, ոլորտի ու տնտեսության շահերն առավելագույն հավասարակշռող ամբողջական կարգավորումներ մշակելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Այս մասին ընդգծել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը մարտի 5-ին հրավիրված խորհրդարանական լսումների ժամանակ: Քննարկումների առանցքում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը կարգավորող նոր օրենսդրական փաթեթն էր:
Բաբկեն Թունյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ վարչապետի մոտ քննարկման ժամանակ այս հարցով աշխատանքային խումբ ստեղծելու պայմանավորվածություն է եղել: Մինչեւ այս տարվա կեսը նախատեսվում է ունենալ վերոնշյալ նախաձեռնությունը: Մինչ փաստաթուղթը պաշտոնապես շրջանառելը, հանձնաժողովի փոխնախագահը կարեւորել է քննարկումը ոլորտի պատասխանատուների հետ:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը: Արձանագրելով, որ ոլորտի զարգացումն այլընտրանք չունի եւ դրա համար լրջորեն քայլեր են ձեռնարկվում` նա կարծիք է հայտնել, որ այս հանրային քննարկումը եւս այդ մասին է վկայում: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Վարչապետին կից գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի ստեղծումը եւ դրա շրջանակում իրականացվող քայլերն ու առաջնահերթությունները:
«Ակնհայտ է, որ մենք բոլոր ուղղություններով չենք կարող ունենալ թռիչքային հաջողություններ, բայց, միանշանակ է, որ կոնկրետ ոլորտներ թիրախավորելով` նման հնարավորություն ունենք»,- փաստել է Հակոբ Արշակյանը:
Անդրադառնալով օրենսդրական կարգավորումներին` խորհրդարանի փոխնախագահը կարծիք է հայտնել, որ օրենքը չպետք է լինի ուղղակի արտոնությունների մասին, պետք է ունենա խթանիչ ուղղություններ, որոնք կրթության եւ գիտության ոլորտներում ազդեցության որակական փոփոխությունների կհանգեցնեն: Որպես օրինակ` նա մատնանշել է հիպոտեկային շուկայի շաղկապվածությունը մարդկանց վճարած եկամտային հարկի հետ: Ըստ Հակոբ Արշակյանի` եկամտային հարկի վերադարձով խթանում ենք ներդրումները, եւ նման խթաններ կարող են լինել նաեւ գիտության ու կրթության ոլորտում ներդրումները:
Լսումներին բացման խոսքով ելույթ է ունեցել նաեւ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը: Նա շնորհակալություն է հայտնել Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովին` նման լսումներ նախաձեռնելու համար: «Սա չափազանց կարեւոր նախաձեռնություն է մեզ, ՏՏ համայնքի համար, որովհետեւ մենք կարեւորագույն որոշումներ կայացնելու փուլում ենք»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով ՏՏ ոլորտի զարգացմանը նպաստող օրենսդրություն ունենալը ռազմավարական նպատակ է: Նշվել է, որ նախարարության առաքելությունն է` Կառավարության եւ համայնքի միջեւ ապահովել որակյալ երկխոսություն, ճիշտ համակարգել կողմերին մտահոգող հարցերը, ստեղծել կառուցողական մթնոլորտ:
«Հավատում եմ, որ բարձր տեխնոլոգիաների եւ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացումը Հայաստանում ունի ապագա»,- նման կարծիք է հայտնել նախարարը եւ նշել, որ դրա համար անհրաժեշտ է գնալ բարդ որոշումներ ընդունելու ճանապարհով:
Ըստ նախարարի` ՏՏ ոլորտի զարգացումը բնագավառի մասնագետների սեփականությունը չէ, պետությունը տարբեր գործիքներով եւ մեխանիզմներով պետք է նրանց կողքին լինի:
Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության անունից ելույթում Արմեն Բալդերյանը կարեւորել է նմանատիպ լսումների կազմակերպումը: ՏՀՏ գործատուների միության նախագահի խոսքով պետք է ճիշտ գնահատել այն դերը, որն ունի ԲՏ ոլորտը երկրի զարգացման հարցում: Զեկուցողը խոսել է Հայաստանի` բարձր տեխնոլոգիական երկիր դառնալու կարեւորության մասին, եւ այդ ճանապարհին թե' ոլորտային օրենքների եւ թե' ռազմավարության մշակման հարցում աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
Ինժեներական ասոցիացիայի նախագահ Արամ Սալաթյանի կարծիքով էլ օրենսդրական փաթեթի ընդունումը կնպաստի բնագավառի թռիչքաձեւ զարգացմանը:
ՏՏ համայնքի կողմից ստեղծված աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչ Սեւակ Հովհաննիսյանը ներկայացրել է  խմբի կողմից մշակված վերլուծական փաստաթուղթը: Վերլուծությանն աջակցել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աշխատուժի զարգացման ծրագիրը Հայաստանում` նաեւ տրամադրելով փորձագիտական աջակցություն օրենքի նախագծի մշակման գործում: «Մեր տեսլականն է, որ Հայաստանը մի շարք  բարձր տեխնոլոգիական ոլորտներում կլինի գլոբալ առաջատարների թվում` թոփ տասնյակի, հնգյակի թվում: Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերությունը կունենա զգալի կշիռ համախառն ներքին արդյունքում` 10 տարվա ընթացքում հասնելով 15-20 տոկոսի: Մեր տեսլականն է, որ ամբողջ տնտեսությունը կթվայնացվի եւ տեխնոլոգիապես կվերազինվի:  Կարծում եմ` միանշանակ է, որ դա առանց ուժեղ բարձր տեխնոլոգիական համայնքի դա անհնար է իրականացնել Հայաստանում»,- ասել է բանախոսը:
Սեւակ Հովհաննիսյանի խոսքով այսօր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանի տնտեսության ամենադինամիկ աճող  ոլորտն է` գրանցելով կտրուկ աճ 2022 թվականին: Դա հիմնականում պայմանավորված է եղել Ռուսաստանից  ռելոկանտ ընկերությունների մուտքով Հայաստան:
2022 թվականին ոլորտի շրջանառությունը հասել է 589 մլրդ դրամի կամ 1 մլրդ 400 մլն դոլարի: Ոլորտը 47.5 տոկոսով աճել է տարեկան` 2018-2022 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում այն դեպքում, երբ ՀՆԱ-ն տարեկան աճել է 9 տոկոսով: Նման արագ աճը նպաստել է ոլորտի դերի եւ նշանակության բարձրացմանը տնտեսության մեջ, եւ ՀՆԱ-ի հետ հարաբերակցությունը հասել է մինչեւ 7 տոկոսի:
Նշվել է, որ հարկային արտոնությունները լրացուցիչ խթան են հանդիսացել ՏՏ ոլորտի աճի համար: Արտոնություն ստացած ընկերությունների աճը 23 տոկոսային կետով ավելի արագ է եղել, քան արտոնություն չստացածներինը: 4-5 անգամ ավելացել է Հայաստանում գործող ՏՏ  ընկերությունների քանակը: Ոլորտում ավելացել են աշխատողների թվաքանակը եւ աշխատավարձի ֆոնդը, որը 2022 թվականին հասել է մոտ 700 մլն դոլարի: Ոլորտի կողմից վճարվել է շուրջ 60 մլրդ դրամի եկամտային հարկ, որը 2018 թվականի նկատմամբ աճել է 3.6 անգամ, իսկ շահութահարկը կազմել է մոտ 1.1 մլրդ դրամ, որը 2018 թվականի համեմատ աճ է գրանցել մոտ 7 անգամ:
Այստեղ բարձր է նաեւ միջին աշխատավարձը: Այն 2022 թվականին կազմել է մոտ 1 մլն դրամ, որը 3.8 անգամ ավելի բարձր է, քան հանրապետության միջին աշխատավարձը:
Նշվել է, որ ոլորտում աշխատավարձային ֆոնդը կազմում է 770 մլն դոլար:
Սեւակ Հովհաննիսյանը նշել է այն ներքին եւ արտաքին մարտահրավերները, որոնք ծառացած են ոլորտի առջեւ:
«Պետության կողմից միջոցառումների իրականացման նպատակը ՀՀ տարածքում գիտահետազոտական եւ փորձարարակոնստրուկտորական աշխատանքների (ԳՀՓԿԱ) գործունեության խթանումն է, ԲՏ եւ ՏՏ ոլորտի զարգացումը, այդ ոլորտի գլոբալ մրցունակության բարձրացումը եւ դրա զարգացման միջոցով երկրի տնտեսական աճի ապահովումը»,- օրենքի հիմնական դրույթները ներկայացնելիս ընդգծել է ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանում աշխատուժի զարգացման ծրագրի իրավաբան-խորհրդատու Արա Խզմալյանը: Նախաձեռնությամբ ԲՏ եւ ՏՏ ոլորտի սուբյեկտ են համարվելու այն տնտեսվարողները, որոնց գործունեության առնվազն 50 տոկոսը տվյալ ոլորտում է: Որոշ գործունեության տեսակներ համարվելու են ԲՏ եւ ՏՏ ոլորտի գործունեություն` տնտեսական դասակարգչի կոդերի հիման վրա: Այլ ոլորտների համար լիազոր մարմնի կողմից հանձնաժողովի մասնակցությամբ կմշակվեն չափանիշներ` որոշակի գործունեությունը ԲՏ եւ ՏՏ ոլորտի գործունեություն ճանաչելու համար: Հանձնաժողովի 8 անդամից 4-ը պետական համակարգի, 4-ը` ոլորտային միությունների ներկայացուցիչներ են լինելու: Հանձնաժողովի առաջնահերթ պարտականություններից է հավաստագրի տրամադրումն այն դեպքում, երբ ընկերության գործունեությունն ինքնաբերաբար չի երեւում ԱԱՀ հաշվարկներից: «Այն դեպքերում, երբ ինքնաբերաբար երեւում է, հավաստագրման կարիք այլեւս չի լինի»,- ասել է զեկուցողը: Հանձնաժողովը մասնակցելու է օրենքի շրջանակում տվյալների հավաքագրման, ստուգման, համեմատման եւ մշտադիտարկման աշխատանքներին: Այդ տեղեկությունների շրջանակում նախարարությունը վարելու է վարչական ռեգիստր:
Զեկուցողը մանրամասնել է հնարավոր աջակցության միջոցառումները: Համավճարը (անվանումը պայմանական է) հաշվարկվելու է` հիմք ընդունելով հաշվետու ժամանակահատվածում (եռամսյակ կամ տարեկան) եկամտային հարկի գծով հաշվարկած, վճարված գումարները: Հնարավորություն է տրվելու լիազոր մարմնին` ԲՏԱ նախարարությանը, ԲՏ եւ ՏՏ ոլորտի սուբյեկտներին տրամադրել համաֆինանսավորում գիտահետազոտական եւ փորձարարակոնստրուկտորական աշխատանքների ու ծառայությունների, ԲՏ եւ ՏՏ ոլորտում կրթական ծրագրերի գծով ծախսերին, ինչպես նաեւ կապիտալ ներդրումներին: Արա Խզմալյանը պարզաբանել է, որ այս առումով չափանիշները, չափերը եւ կարգը պետք է լրացուցիչ սահմանվեն ենթաօրենսդրական ակտերով: «Կարեւոր է հասկանալ, որ ոլորտի զարգացումն օրենքը չի կապում զուտ հարկերի վերադարձի, այլ առաջին հերթին նաեւ պետության կողմից ուղիղ մասնակցության հետ` ոլորտում առավել արդյունավետ ու առաջադեմ ծախսերի գծով»,- ասել է նա:
Համավճարի մասով պետք է լինի հնարավորինս ավտոմատացված մեխանիզմ. առցանց դիմում է ներկայացվելու, տեղեկությունները ստուգվելու են` համադրելով ՊԵԿ տեղեկատվական բազայում առկա տվյալներին: Որոշումը կայացվելու է ավտոմատացված, սակայն տեխնիկական խնդիրների դեպքում նախարարությանը դիմելու հնարավորություն է լինելու` վերանայման, վարչական վարույթ իրականացնելու նպատակով: Դիմումները կարող են ներկայացվել եռամսյակային ու տարեկան կտրվածքով:
Հարցուպատասխանի եւ ելույթների ընթացքում լսումների մասնակիցները խոսել են ՏՏ ոլորտի զարգացման վերաբերյալ ռազմավարություն եւ աշխատաշուկայում որակյալ մասնագետներ ունենալու անհրաժեշտության մասին: Կարծիքներ են հնչել օրենսդրական նախաձեռնության որոշ դրույթներ հստակեցնելու, խմբագրելու եւ ճշգրտելու վերաբերյալ: Կարեւորվել է գիտության եւ կրթության ոլորտներում ներդրումների ավելացումը: Ելույթ ունեցողները որպես ոլորտի առջեւ ծառացած մարտահրավեր մասնավորապես նշել են ոլորտից լավագույն մասնագետների արտահոսքն այլ` ավելի լավ բիզնես միջավայր  ու պայմաններ առաջարկող երկրներ, ինչը կասեցնելու համար անհրաժեշտ է համարվել անհապաղ քայլեր անել:
Ելույթ ունեցողները ներկայացրել են ոլորտին առնչվող առաջարկներ եւ դիտողություններ, նշվել է նաեւ, թե նախաձեռնության վերնագիրը չի արտահայտում օրենքի բովանդակությունը: Առաջարկվել է մտածել նաեւ, թե ինչ է լինելու այն 4000-5000 ընկերությունների հարցը, որոնք բաղկացած են 1 հոգուց եւ չեն վճարում որեւէ հարկ կամ պարտադիր վճար: Անդրադարձ է եղել ընկերություններում իրականացվող անհասկանալի ստուգումներին, ռելոկանտ ընկերությունների  արտահոսքի պատճառներին:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանը, որակյալ օրենսդրություն ունենալու հարցում կարեւորելով նման արդյունավետ քննարկումները, կարծիք է հայտնել, որ ՏՏ ոլորտն առանձնահատուկ նշանակություն ունի երկրի համար. այն միայն իր շահերին չի ծառայում: ԲՏ ոլորտը, օրինակ, կարող է արտացոլված լինել բժշկության, արդյունաբերության մեջ ու այլուր եւ նպաստել տնտեսության աճին ու հասարակության զարգացմանը: Ըստ հանձնաժողովի փոխնախագահի` այս ոլորտում զգույշ ու հավասարակշռված քայլեր են պետք: «Ցանկացած ոլորտի հարկային քաղաքականություն, եթե տարբերվում է մյուս ոլորտներից, դա խտրականություն է: Կարող է լինել դրական խտրականություն, կարող է լինի խտրականություն, որը հետագայում ավելի մեծ օգուտներ է բերելու, բայց այն պետք է առավելագույն փաստարկված լինի»,- նման կարծիք է հայտնել պատգամավորը:
Բաբկեն Թունյանի գնահատմամբ կարեւորն այն է, թե որպես պետություն որքան ենք ծախսելու եւ որքան ենք հետ ստանալու: «Եթե տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից անցում ենք կատարում բարձր տեխնոլոգիաների, այդտեղ մի քանի միլիարդի մասին չէ խոսքը, այլ` տասնյակ միլիարդների: Ըստ էության` սա միջոցների վերաբաշխում է, պետք է հասկանանք` այդ միջոցների վերաբաշխումից պետությունն ի՞նչ է ստանալու»,- ընդգծել է նա: Հանձնաժողովի փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ քննարկումները շարունակական կլինեն եւ առավել ամբողջական ու կանխատեսելիություն ապահովող լուծումներ կարձանագրվեն:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանն անդրադարձել է ոլորտում իրականացվող հարկային վարչարարությանն ու դրա ազդեցություններին, ռելոկանտների հեռանալու պատճառներին: Պատգամավորը կարեւորել է ոլորտում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների առկայությունը: Ըստ նրա` նրանց կա՞մ պետք է տեղում պատրաստել, կա՞մ եղած մասնագետներին բերել մեր երկիր` տալով նրանց մրցունակ հարթակ: «Խնդիրները կլուծվեն, եթե միայն ոլորտում առավել մրցունակ հարթակ ստեղծվի»,- ընդգծել է նա:
ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանի դիտարկմամբ լսումների ընթացքում հնչել են տարբեր արժեքավոր մտքեր, որոնք կարեւոր են լինելու առաջիկա որոշումների կայացման համատեքստում: «Մենք, ի վերջո, պետք է որեւէ պահի կոնսենսուս ունենանք այն գործոնների շուրջ, թե որոնք են եւ դրանք ինչ չափով են ազդում ոլորտի զարգացման հեռանկարի վրա»,- ընդգծել է զեկուցողը: Փոխնախարարի կարծիքով կան հատվածական տարբեր հետազոտություններ, սակայն մեկ համապարփակ հետազոտությամբ ամբողջովին բացահայտված չէ, թե որոնք են ամենաազդեցիկ գործոնները:
Արման Պողոսյանը խոսել է բնագավառում հարկային արտոնությունների տրամադրումից, նշել, որ ոլորտում ստեղծվող հարկման բազաները ապագա հարկերն են ու ծախսերի աղբյուրները:
Փոխնախարարը խոսել է կայուն ու կանխատեսելի հարկային միջավայր ունենալու, փոփոխությունների արդյունքում հարկման բազան ընդլայնելու մասին. «Նախատեսում ենք ունենալ այնպիսի օրենսդրություն, որը թույլ կտա գրանցել մեր երկրում ստեղծվող հեղինակային իրավունքները»:
Եզրափակիչ ելույթում ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանն անդրադարձել է հնչած մտահոգություններին` ռազմավարությունից հետո օրենքի ընդունում, թե՝ հակառակը: Նա ինստիտուցիոնալ առումով անընդունելի է համարել ոլորտային օրենսդրություն ունենալը` առանց ռազմավարության առկայության: Միեւնույն ժամանակ օրենքն արտահերթ քննարկելու հարցին անդրադառնալով` նա նշել է, որ այստեղ խնդիրը բախվում է մրցակցության բաղադրիչին: «Այս օրենքն արտահերթ եւ ոչ ինստիտուցիոնալ ճանապարհով առաջ տանելու հիմքում ընկած է մրցակցությանը չպարտվելը»,- արձանագրել է նախարարը եւ կարծիք հայտնել, որ պետք է գերարագ քաղաքականություն վարել, ինչը մրցակիցներն արդեն վարում են: «Մի քանի քայլ ավելի առաջ նայելու իմաստով մենք պետք է այսօր կողմնորոշվենք` արձանագրելով, որ զուգահեռ պետք է ունենանք ռազմավարական փաստաթղթերը»,- փաստել է նա: Նախարարը կարեւորել է ոլորտի պատասխանատուների եւ շահագրգիռ կողմերի փոխկապակցված աշխատանքը:
«Սրանք ապագայի մասին քննարկումներ են, ներդրումներ են մեր պետության անվտանգության, մեր երեխաների ապագայի, ռազմարդյունաբերության, տաղանդի մեջ»,- եզրափակիչ ելույթում փաստել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
Եզրափակելով լսումների աշխատանքը` հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը հետագա համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել: Նրա խոսքով մեկնարկած գործընթացը կարող է միությունների, ասոցիացիաների, մասնավոր ոլորտի, գործադիրի եւ օրենսդիրի համագործակցությամբ արդյունավետ կարգավորում ունենալու լավ օրինակ դառնալ:

Standing Committee on Economic Affairs convenes parliamentary hearings to debate new legislative package regulating IT sector
For the companies with up to 30 employees in the field of information technologies, an income tax and profit tax privilege was established for a certain period of time, which was extended for another year. In parallel with that process, an agreement was reached to develop more long-term, predictable, complete regulations that maximally balance the interests of the sector and the economy. The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan underlined this during the parliamentary hearings convened on March 5. At the core of the debates was the new legislative package regulating the sector of information technologies.
Babken Tunyan informed that during the discussion with the RA Prime Minister, there was an agreement to create a working group on this issue. It is planned to have the above-mentioned initiative by the middle of this year. Before officially circulating the document, the Deputy Chair of the Committee highlighted the debate with the officials of the sector.
The RA NA Vice President Hakob Arshakyan gave a welcome speech. Noting that the development of the sector has no alternative and serious steps are being taken for it, he opined that this public debate also proves that. In this context, the NA Vice President highlighted the creation of the science and technology development council attached to the Prime Minister and the steps and priorities implemented within its framework.
“It is obvious that we cannot have leap achievements in all directions, but it is clear that by targeting specific sectors, we have such an opportunity,” Hakob Arshakyan stated.
Touching upon the legislative regulations, the Vice Speaker of the Parliament opined that the law should not be about privileges, it should have stimulating directions that will lead to qualitative changes in the spheres of education and science. As an example, he pointed out the connection of the mortgage market with the income tax people pay. According to Hakob Arshakyan, we stimulate investments with the return of income tax, and investments in the field of science and education can also be such incentives.
The RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan also gave an opening speech at the hearings. He thanked the Standing Committee on Economic Affairs for initiating such hearings. “This is an extremely important initiative for us, the IT community, because we are at the stage of making the most important decisions,” the rapporteur underscored.
According to Mkhitar Hayrapetyan, having a legislation promoting the development of the IT sector is a strategic goal. It was mentioned that the mission of the Ministry is to ensure quality dialogue between the Government and the community, properly coordinate the issues of concern to the parties, and create a constructive atmosphere.
According to the Minister, the development of the IT sector is not the property of the specialists in the field, the state should be by their side with various toolkits and mechanisms.
In his speech on behalf of the Union of Employers of Information and Communication Technologies (UEICT), Armen Balderyan emphasized the organization of such hearings. The rapporteur spoke about the importance of Armenia becoming a high-tech country, and expressed his willingness to assist in the development of sectoral laws and strategy along the way.
According to the President of the Engineering Association Aram Salatyan, the adoption of the legislative package will promote the leap development of the field.
The representative of the working group created by the IT community Sevak Hovhannisyan presented the analytical document elaborated by the group.
In 2022, the turnover of the sector reached 589 billion AMD or 1 billion 400 million USD. The sector grew by 47.5% annually between 2018 and 2022, while the gross domestic product (GDP) grew by 9% annually. Such rapid growth contributed to increasing the role and importance of the sector in the economy, and the ratio with the GDP reached up to 7%.
It was noted that the tax privileges were an additional incentive for the growth of the IT sector. The average salary is also high here. In 2022, it amounted to about 1 million AMD, which is 3.8 times higher than the average salary of the republic.
It was pointed out that the salary fund in the sector is 770 million USD.
Sevak Hovhannisyan talked about the internal and external challenges facing the sector.
The Committee will participate in data collection, verification, comparison and monitoring activities within the framework of the law. Within the scope of this information, the Ministry will maintain an administrative register.
The rapporteur detailed the possible support measures. “It is important to understand that the law does not link the development of the sector to the return of taxes, but first of all to the direct participation of the state in relation to the most effective and progressive spending in the sector,” he said.
During the Q&A session and the speeches, the participants of the hearings talked about the strategy for the development of the IT sector and the necessity to have qualified specialists in the labor market. Opinions were voiced regarding clarifying, editing and correcting some provisions of the legislative initiative. Increasing investments in the fields of science and education has become important. The speakers specifically mentioned the outflow of the best specialists from the sector to other countries offering better business environment and conditions as a challenge facing the sector, to stop which it was considered necessary to take immediate steps.
The speakers presented proposals and remarks regarding the field, it was also noted that the title of the initiative does not express the content of the law. It was also suggested to consider what will happen to the 4.000-5.000 companies that consist of 1 person and do not pay any taxes or mandatory fees.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan emphasizing such effective debates in having quality legislation, expressed the opinion that the IT sector is of special importance for the country: It does not only serve its own interests. The high-tech sector, for example, can be reflected in medicine, industry and elsewhere and contribute to the growth of the economy and the development of society. According to the Deputy Chair of the Committee, careful and balanced steps are needed in this sector. “Tax policy of any sector, if different from other sectors, is discrimination. There can be positive discrimination, there can be discrimination that will bring greater benefits in the future, but it should be validated as much as possible,” the deputy said.
According to Babken Tunyan, the important thing is how much we will spend as a state and how much we will get back. ‘If we move from information technologies to high technologies, we are not talking about a few billions, but tens of billions. Basically, this is a redistribution of funds, we need to understand what the state will get from the redistribution of these funds,” he emphasized. The Deputy Chair of the Committee expressed hope that the debates will be continuous and more complete and predictable solutions will be recorded.
The deputy of the NA Civil Contract Faction Khachatur Sukiasyan referred to the tax administration implemented in the sector and its effects. The deputy highlighted the presence of highly qualified specialists in the field. According to him, should they be trained on the spot, or should the existing specialists be brought to our country, giving them a competitive platform? “Problems will be solved only if a more competitive platform is created in the sector,” he underlined.
According to the RA Deputy Minister of Finance Arman Poghosyan, during the hearings, various valuable ideas were heard, which will be important in the context of making the upcoming decisions. “Ultimately, we should have a consensus on what factors are and to what extent they affect the prospects of the sector’s development,” the rapporteur underscored.
Arman Poghosyan spoke about the provision of tax privileges in the sector, noted that the taxation bases created in the sector are the future taxes and the sources of expenditures.
The Deputy Minister spoke about having a stable and predictable tax environment, expanding the taxation base as a result of the amendments. “We are planning to have such a legislation that will allow us to register the copyrights created in our country.”
In his final speech, the Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan referred to the concerns raised: the adoption of the law after the strategy or vice versa. He considered it institutionally unacceptable to have sectoral legislation without a strategy. At the same time, referring to the issue of debating the law on an extraordinary basis, he noted that the problem here is faced with the competition component.
“These are debates about the future, they are investments in the security of our state, the future of our children, military industry, and talent,” the NA Vice President Hakob Arshakyan stated in his final speech.
Concluding the work of the hearings, the Deputy Chair of the Committee Babken Tunyan expressed readiness for further cooperation. According to him, the started process can become a good example of effective regulation with the cooperation of the unions, associations, private sector, the executive and legislative bodies.