ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը մարտի 5-ին հանդիպել է խորհրդարանում մասնագիտական փորձաշրջան անցնող ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողների հետ:
«Միջազգային կառույցների անցկացված ուսումնասիրությունների հիման վրա պատրաստված զեկույցներում նշվում է, որ մեդիա ոլորտը Հայաստանում շատ բեւեռացված է»,- ասել է Հասմիկ Հակոբյանը՝ անդրադառնալով երկրի մեդիա ոլորտին վերաբերող հարցերին: Նա նշել է, որ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո խոսքի ազատությունը Հայաստանում առաջադիմել է:
Պատգամավորի խոսքով մեդիա ոլորտի բեւեռացման պատճառներից է նաեւ լրատվամիջոցի ֆինանսական ազատություն չունենալը. թերզարգացած է գովազդի շուկան եւ այդ ամենը հանգեցնում է պատվեր կատարելուն:  Հասմիկ Հակոբյանն ընդգծել է, որ լրատվամիջոցը պետք է անաչառ լրատվություն մատուցի, պետք է տեղեկատվությունը նախ ուսումնասիրվի, հետո ներկայացվի օբյեկտիվ փաստ: Պատգամավորը հավելել է, որ շատ լրատվամիջոցներ գործում են այս կամ այն քաղաքական  կուսակցությունների պատվերով: Նա տեղեկացրել է, որ Հայաստանում գործում է նաեւ կուսակցական մեդիա:
Հասմիկ Հակոբյանն անդրադարձել է առաջին ընթերցմամբ ընդունված այն օրենսդրական նախաձեռնությանը, որով հնարավոր կլինի կարգավորել դաշտը եւ միաժամանակ  չսահմանափակել խոսքի ազատությունը:
Ապագա դիվանագետները պատգամավորի հետ զրուցել են նաեւ մեր երկրի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին, տարածաշրջանային իրավիճակին, Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ին անդամակցելուն, ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի մասին:

5 марта  депутат  фракции НС "Гражданский договор" А.Акопян встретилась со студентами 4-го курса факультета международных отношений ЕГУ, проходящими профессиональную практику в парламенте.
"В докладах, подготовленных на основе исследований международных организаций, отмечается, что медиасфера в Армении очень поляризована", - отметила А.Акопян, касаясь вопросов, связанных с медиасферой страны. Она подчеркнула, что после революции 2018 г. свобода слова в Армении прогрессировала.
По мнению депутата, одной из причин поляризации медиасферы является также отсутствие у СМИ финансовой свободы, рекламный рынок развит слабо и все это приводит к исполнению заказа. А.Акопян подчеркнула, что СМИ должны предоставлять беспристрастную информацию, сначала следует изучить сведения, затем представлять объективные факты. Парламентарий добавила, что многие медиа действуют по заказу тех или иных политических партий. Она сообщила, что в Армении также есть партийные СМИ.
А.Акопян коснулась принятой в первом чтении законодательной инициативы, с помощью которой можно будет регулировать поле и в то же время не ограничивать свободу слова.
Будущие дипломаты также побеседовали с депутатом о внешнеполитических приоритетах страны, региональной ситуации, членстве Армении в ОДКБ, сотрудничестве в рамках ЕАЭС.