Առաջարկվող փոփոխությունը վերաբերում է մինչեւ  2014 թվականի հուլիսի 1-ը  Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) պաշտոնում նշանակված դատավորի կենսաթոշակի չափին: Նշված դատավորների կենսաթոշակի չափի հաշվարկը գործող կարգավորմամբ  հետեւյալն է.    կենսաթոշակը հաշվարկվում է մինչեւ   2014 թվականի հուլիսի 1-ն իր զբաղեցրած  պաշտոնում ստացած պաշտոնային դրույքաչափի ու հավելավճարի ընդհանուր գումարի եւ 0,9 գործակցի արտադրյալի 75 տոկոսի չափով:
Ներկայացնելով ««Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը:
Նախագծով առաջարկվում է սահմանել, որ մինչեւ 2014 թվականի հուլիսի 1-ը ՍԴ անդամի (դատավորի) պաշտոնում նշանակված  դատավորի կենսաթոշակի չափը պետք է հաշվարկել իր զբաղեցրած  վերջին պաշտոնում ստացած պաշտոնային դրույքաչափի եւ համապատասխան տոկոսադրույքի հաշվարկով:
Նախագիծը նպատակ ունի օրենքը համապատասխանեցնել Սահմանադրական դատարանի դատավորի կենսաթոշակի չափի վերաբերյալ ՍԴ համապատասխան  որոշմամբ արձանագրված պահանջներին եւ այդ որոշման մեջ արտահայտված իրավական դիրքորոշումներին:
Նախատեսվում է նաեւ հետադարձ ուժ սահմանել իրականացվող փոփոխության համար, որի արդյունքում օրենքի ազդեցությունը տարածվելու է ՍԴ երկու պաշտոնաթող դատավորի կենսաթոշակի վերահաշվարկի վրա:

“Предлагаемое изменение касается размера пенсии судьи, назначенного на должность члена (судьи) Конституционного Суда (КС) до 1 июля 2014 г. Расчет размера пенсии указанных судей согласно действующему положению осуществляется следующим образом: пенсия исчисляется в размере 75% от общей суммы должностной ставки и премии, полученных по должности, которую он занимал до 1 июля 2014 г., и произведения коэффициента 0,9”, - отметил заместитель министра юстиции РА Л.Балян, представляя проект о внесении изменений в конституционный закон "О Конституционном Суде".
Проект направлен на приведение закона в соответствие с требованиями, отмеченными соответствующим решением КС относительно размера пенсии судьи КС и правовыми позициями, выраженными в этом решении.
Также намечается установить обратную силу внесенного изменения, вследствие чего действие закона будет распространено на перерасчет пенсии двум судьям КС в отставке.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам представила А.Казарян.