Սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն առանձնազրույց ունեցավ Իրանի Իսլամական Հանրապետության մեջլիսի նախագահ Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելի հետ, որ պաշտոնական այցով ժամանել է Հայաստան: Հանդիպմանը մասնակցում էին երկու երկրների դեսպանները, արտաքին գործերի փոխնախարար Արման Կիրակոսյանը, պաշտոնական այլ անձինք:
Ողջունելով գործընկերոջը` Աժ նախագահը իր գոհունակությունը հայտնեց, որ Հայաստանի անկախացումից ի վեր առաջին անգամ ԻԻՀ մեջլիսի նախագահն այցելում է Հայաստան, նաեւ` զարմանքը, որ 15 տարիների մեջ առաջին անգամ է հարեւան բարեկամ երկրի խորհրդարանի նախագահն այցելում Հայաստան. երկուստեք այդ փաստը բացատրվեց իրապես բարեկամական հարաբերություններով, որոնց ընթացքում չեն առաջացել քաղաքական, տնտեսական, մշակութային խնդիրներ: Անդրադառնալով անցած 15 տարիներին` Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ դարավոր հարեւանը եղել է ամենաարդյունավետ գործընկերը` հատկապես Հայաստանի համար ծանր ու դժվարին տարիներին, երբ երկիրը հայտնվել էր շրջափակման մեջ: Խորհրդարանի նախագահը երկկողմանի հարաբերություններում կարեւորեց էնեգետիկ համագործակցությունը` առանձնացնելով գազատարի եւ Արաքսի վրա կառուցվող ՀԷԿ-ի, բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդակցության երրորդ գծի ծրագրերը: Աժ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց ԻԻՀ մեջլիսի նախագահին` իրանահայերի նկատմամբ բարեհաճ վերաբերմունքի համար: Անդրադառնալով Ի ԻՀ միջուկային ծրագրին առնչվող իրադարձությունների զարգացմանը` պարոն Թորոսյանը հույս հայտնեց, որ հետագա խնդիրները բանակցությունների միջոցով կլուծվեն:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության մեջլիսի նախագահ Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելը տարածաշրջանի համար օրինակելի որակեց միջպետական հարաբերությունները, որ երկու երկրների նախագահների փոխայցերից հետո զարգացման նոր փուլ են մտել: Նա նշեց, որ ԻԻՀ-ում մշտապես հարգանքով են վերաբերվում հայերին, եւ դրա ապացույցն է երկու հայ պատգամավորի ներկայությունը մեջլիսում: ՊարոնՂոլամ Ալի Հադդադ Ադելը անհրաժեշտ համարեց էլ ավելի խորացնել եւ զարգացնել միջխորհրդարանական հարաբերությունները, քանզի դա կարեւոր եւ անբաժանելի բաղադրիչ է միջպետական հարաբերություններում:
Առանձնազրույցից հետո տեղի ունեցավ ԻԻՀ մեջլիսի նախագահ Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելի գլխավորած պատվիրակության եւ Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանի, փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանի, մշտական հանձնաժողովների, խմբակցությունների ու խմբերի ներկայացուցիչների հանդիպումը, որին եւս մասնակցում էին երկու երկրների դեսպանները, պաշտոնական այլ անձինք:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, կարեւորելով ԻԻՀ մեջլիսի նախագահի այցը Հայաստան, նշեց, որ վերջին տարիներին ակտիվացել են միջպետական հարաբերությունները, որոնց նպաստում են նաեւ փոխայցերը եւ վստահություն հայտնեց, որ մեջլիսի նախագահի այցը հիմք է հետագայում միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացման համար: Խորհրդարանի նախագահը կարեւորեց ԻԻՀ հավասարակշիռ եւ զուսպ դ իրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում: Պարոն Թորոսյանն անդրադարձավ նաեւ ԻԻՀ-ում հայկական մշակույթի հուշարձանների նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքին` ի տարբերություն մյուս հարեւանի, որ ուղղակի ոչնչացնում է այդ հուշարձանները:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության մեջլիսի նախագահ Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելը երկու պետությունների բարեկամական հարաբերությունները կարեւորեց նաեւ տարածաշրջանային առումով` նշելով, որ թեպետ երկու երկրներն ունեն կրոնական տարբերություն, բայց եւ կան բազում նմանություններ: Իր երկրի համար վերջին երեսուն տարիներին տարածաշրջանում ամենակարեւոր իրադարձություն որակելով Իրանի իսլամական հեղափոխությունը եւ ԽՍՀՄ-ի փլուզումը, որի արդյունքում Իրանի հյուսիսային սահմանների մոտ նոր պետություններ ձեւավորվեցին` մեջլիսի նախագահը նշեց, որ իր երկրի արտաքին քաղաքականությունը հենվում է իսլամի վրա, որը թույլ չի տալիսարտաքին քաղաքականությունը ձեւավորել ի շահ մի խմբի` ի հակադրություն մյուս կողմի: Նա կարեւորեց Հայաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը, համագործակցությունը էներգետիկ ոլորտում եւ նշեց, որ իր երկիրը կողմնակից է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորմանը եւ երկու երկրների նախագահների բանակցությունների շարունակմանը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության մեջլիսի նախագահ Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելի գլխավորած պատվիրակության անդամները խորհրդարանում հանդիպեցին Հայաստան-Իրան բարեկամության պատգամավորական խմբի հետ:
Ողջունելով հյուրերին` Հայաստան-Իրան բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ երկու երկրների միջեւ ամրապնդվում են քաղաքական ու տնտեսական կապերը, խորանում է միջխորհրդարանական բարեկամությունը եւհայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններն այս այցով նոր լիցք կստանան եւ նոր մակարդակ ձեռք կբերեն: Նշվեց, որ 2006թ.երկու երկրների խորհրդարաններիմիջեւ համագործակցության  առումով արգասաբեր տարի է. վերջերս հայ խորհրդարանականները աշխատանքային այցով եղել են Իրանում, կարեւոր հանդիպումներ են ունեցել, որոնց արդյունքում ավելի խորացել եւ ամրապնդվել են միջխորհրդարանական հարաբերությունները:Ընդգծվեց, որ ԻԻՀ-ն տարածաշրջանում վարում է հավասարակշռված քաղաքականություն, Հայաստանի համար մշտապես եղել է լավ հարեւան եւ այսօր էլ քաղաքական, տնտեսական, գիտամշակութային ոլորտներում առկա են փոխհարաբերությունների խորացման բոլոր հնարավորությունները:
Իրան-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի համանախագահ Գեւորգ Վարդանը կարեւորեց երկու երկրների եւ խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցության խորացումը` նշելով, որ միջխորհրդարանական կապերը հասել են տնտեսական հարաբերությունների մակարդակին: Նշվեց, որ ՀՀ-ԻԻՀ բարեկամական կապերը հետայսու էլ կխորանան եւ կնպաստեն երկու երկրների ու ժողովուրդների բարեկեցությանը: Նշվեց, որ վարելով հավասարակշիռքաղաքականություն` Իրանը կողմնակից է աշխարհում եւ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-իրանական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, որոնք կնպաստեն միջպետական հարաբերությունների խորացմանը:

11 сентября состоялась личная беседа Председателя НС РА Тиграна Торосяна с Председателем Меджлиса Исламской Республики Иран Голамом Али Хаддадом Аделем, прибывшим с официальным визитом в Армению. Во встрече участвовали послы двух стран, заместитель министра иностранных дел Арман Киракосян, другие официальные лица.
Приветствуя коллегу, Председатель НС выразил  удовлетворение тем, что впервые с обретения независимости Председатель Меджлиса ИРИ  посещает Армению, и в то же время – удивление, что председатель парламента соседней дружественной страны посещает Армению впервые за 15 лет – обоюдно этот факт объясняется действительно дружескими отношениями, в ходе которых не возникало политических, экономических, культурных проблем. Обращаясь к прошедшим 15 годам, Председатель НС Т.Торосян отметил, что вековой сосед был самым эффективным партнером, особенно в тяжелейшие и сложнейшие для Армении годы, когда страна оказалась в блокаде. Председатель парламента подчеркнул в двусторонних отношениях важность энергетического сотрудничества, выделив программы по строительству газопровода, ГЭС на Араксе, третьей высоковольтной линии электропередачи. Председатель НС поблагодарил Председателя Меджлиса ИРИ  за благосклонное отношение к иранским армянам. Обращаясь к развитию событий по ядерной программе ИРИ, г-н Торосян выразил надежду, что последующие проблемы будут решены путем переговоров.
Председатель Меджлиса Исламской Республики Иран Голам Али Хаддад Адель охарактеризовал межгосударственные взаимоотношения как примерные для региона и которые после взаимных визитов президентов двух стран вступили в новую фазу развития. Он отметил, что в ИРИ всегда с уважением относятся к армянам и свидетельство тому – два депутата-армянина в меджлисе. Г-н Голам Али Хаддад Адель считает необходимым еще большее углубление межпарламентских отношений, так как это – важная и неотделимая составная часть  межпарламентских отношений.
После личной беседы состоялась встреча делегации, возглавляемой Председателем Меджлиса ИРИ Голамом Али Хаддадом Аделем, с Председателем НС Т.Торосяном, вице-спикером В.Ованнисяном, представителями постоянных комиссий, фракций и групп, в которой участвовали также послы двух стран, другие официальные лица.
Председатель НС РА Тигран Торосян, подчеркивая важность визита Председателя Меджлиса ИРИ в Армению, отметил, что в последние годы активизировались межгосударственные отношения, чему содействуют также взаимные визиты, и выразил уверенность, что визит Председателя Меджлиса – основа для дальнейшего углубления межпарламентских отношений. Председатель парламента отметил важность  взвешенной и сдержанной позиции ИРИ в вопросе Нагорно-Карабахского конфликта. Г-н Торосян обратился также к заботливому отношению в ИРИ к памятникам армянской культуры – в отличие от другого соседа, который просто уничтожает эти памятники.
Председатель Меджлиса Исламской Республики Иран Голам Али Хаддад Адель подчеркнул важность дружественных отношений двух государств также в региональном аспекте, отметив, что, хотя две страны имеют религиозные различия, но есть и множество общностей. Характеризуя  исламскую революцию как самое главное событие в регионе за последние тридцать лет истории своей страны и распад СССР,  в результате которого на северных границах Ирана сформировались новые государства, Председатель Меджлиса отметил, что внешняя политика его страны опирается на ислам, который не позволяет формировать внешнюю политику в угоду одной группе – в  противовес другой стороне.
Он подчеркнул важность упрочения отношений с Арменией, сотрудничество в энергетической сфере и отметил, что его страна – сторонник мирного урегулирования проблемы Нагорного Карабаха и продолжения переговоров президентов двух стран.
Члены делегации, возглавляемой Председателем Меджлиса ИРИ Голамом Али Хаддадом Аделем, встретились в парламенте с депутатской группой дружбы Армения -Иран.
Приветствуя гостей, руководитель депутатской группы дружбы Армения – Иран Галуст Саакян отметил, что между двумя странами укрепляются  политические и экономические связи, углубляется межпарламентская дружба и армяно-иранские дружественные отношения этим визитом получат новый заряд и выйдут на новый уровень. Отмечено было, что 2006 год явился плодотворным в плане сотрудничества между парламентами двух стран – недавно армянские парламентарии с рабочим визитом побывали в Иране, состоялись важные встречи, в результате которых еще более углубились и укрепились межпарламентские отношения. Подчеркнуто было, что  ИРИ проводит в регионе взвешенную политику, всегда была для Армении добрым соседом и сегодня есть все возможности для углубления взаимоотношений в политической, экономической, научно-культурной сферах.
Сопредседатель депутатской группы дружбы Иран – Армения  Геворг Вардан подчеркнул важность углубления взаимодействия между двумя странами и парламентами, отметив, что межпарламентские связи достигли уровня экономических отношений. Было отмечено, что и впредь дружественные связи РА – ИРИ  будут углубляться и способствовать дружбе двух стран и народов. Отмечено было, что проводя сбалансированную политику, Иран  является сторонником мира и стабильности во всем мире и регионе.
В ходе встречи обсуждались перспективы развития армяно-иранских парламентских отношений, которые будут способствовать углублению межгосударственных отношений.