ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են Հայաստանում Իրանի դեսպանի հետ
Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար առանձնակի նշանակություն ունեն բազմադարյա պատմություն ունեցող եւ փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հայ-իրանական ջերմ հարաբերությունները, որոնք այսօր էլ դինամիկ զարգանում են. ողջունելով Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին խորհրդարանում՝ ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը:
Անդրադառնալով երկկողմ փոխգործակցությանը, որն ընդգրկում է տնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային, բարձր տեխնոլոգիական եւ բազմաթիվ այլ ոլորտներ՝ Գեւորգ Պապոյանն ընդգծել է երկկողմ առեւտրաշրջանառության ծավալներն ավելացնելուն ուղղված ջանքերը: Բարեկամական խմբի ղեկավարը կարեւոր ձեռքբերում է համարել «Գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» պայմանագրի երկարաձգումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ համատեղ քայլերի արդյունքում առաջիկայում շոշափելի առաջընթաց կարձանագրվի:
Խոսելով ենթակառուցվածքային կարեւոր նշանակության թեմաների մասին` Գեւորգ Պապոյանն ընդգծել է «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի եւ Պարսից ծոցը Սեւ ծովին կապող միջազգային տրանսպորտային երթուղիների լիարժեք գործարկման անհրաժեշտությունը: Նա կարեւորել է Ագարակ-Քաջարան 32 կմ ճանապարհահատվածի շինարարության աշխատանքներում Սյունիքի մարզում իրանական ընկերությունների ներգրավումը: Որպես խորհրդարանական եւ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար՝ Գեւորգ Պապոյանն ընդգծել է միջխորհրդարանական կապերի դերը փոխշահավետ համագործակցության հիմքերի ամրապնդման գործում: Նրա խոսքով խորհրդարանական տարբեր ձեւաչափով հարթակները երկկողմ հետաքրքրություն ունեցող բազմաթիվ  հարցեր քննարկելու հնարավորություն են ընձեռում:
Գեւորգ Պապոյանը խոսել է նաեւ Իրանում ապրող եւ ստեղծագործող հայ համայնքի մասին, որն ակտիվորեն մասնակցում է երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքին: Նա նշել է, որ Հայաստանի համար Իրանը եղել եւ մնում է առանձնահատուկ գործընկեր, որը հավասարակշռված քաղաքականությամբ նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ու ամրապնդմանը:
«Հայաստանն այսօր գտնվում է պատմության զգայուն ոլորաններում»,- ասել է Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության եւ խոսքերի համար: Նա ընդգծել է տնտեսական համագործակցության առաջնահերթությունը՝ նշելով, որ քաղաքական հարաբերությունները պետք է հարթեն տնտեսական հարաբերությունների ճանապարհը: Դեսպանը կարեւորել է ենթակառուցվածքների ճիշտ գործարկումը:
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրներին, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին: Գեւորգ Պապոյանը շեշտել է, որ տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների լիարժեք շահագործման հարցում Հայաստանի եւ Իրանի որդեգրած քաղաքականությունն ու մոտեցումները հիմնականում համահունչ են: Այս առումով նա կարեւորել է ԻԻՀ հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, սահմանների անքակտելիության, ինքնիշխանության հարցում: «Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում ի զորու կլինենք մոտ ապագայում ամրապնդել մեր միջպետական համագործակցությունը՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների բարեկեցության եւ տարածաշրջանային կայունության ամրապնդման»,- նշել է Գեւորգ Պապոյանը:
«Մենք ցանկանում ենք Հայաստանի հետ ունենալ երկարաժամկետ ռազմավարական հարաբերություններ»,- նշել է դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել հունվարի 11-ին, որին մասնակցել են բարեկամական խմբի անդամներ, ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանը, Ռուստամ Բաքոյանը, Կարեն Համբարձումյանը, Մարիամ Պողոսյանը, Նարեկ Բաբայանը եւ Դավիթ Դանիելյանը,  ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամներ Գեղամ Նազարյանը, Քրիստինա Վարդանյանը եւ Իրինա Գասպարյանը:
Բարեկամական խմբի անդամները եւս կարեւորել են Իրանի հետ հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման անհրաժեշտությունը: Քննարկվել են երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, կրթության եւ մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:

Члены группы дружбы НС Армения-Иран встретились с послом ИРИ в РА
“Для Армении и армянского народа особое значение имеют опирающиеся на многовековую историю и взаимоуважение теплые армяно-иранские отношения, которые сегодня динамично развиваются”, - приветствуя в парламенте Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран (ИРИ) в РА Мехди Собхани, отметил руководитель группы дружбы НС Армения-Иран Г.Папоян.
Коснувшись двустороннего взаимодействия в экономике, энергетике, транспорте, высоких технологиях и многих других сферах, Г.Папоян подчеркнул усилия по увеличению объемов двустороннего товарооборота. Руководитель группы дружбы счел важным достижением пролонгацию договора “Газ в обмен на электроэнергию”, выразив уверенность, что в итоге совместных шагов в ближайшем будущем будет достигнут ощутимый прогресс.
Затронув важные инфраструктурные вопросы, Г.Папоян отметил необходимость полноценного запуска проекта “Дорожный коридор Север-Юг” и международных транспортных маршрутов, соединяющих Персидский залив с Черным морем. Он подчеркнул участие иранских компаний в строительных работах 32-километрового участка дороги Агарак-Каджаран в Сюникской области. Как руководитель группы дружбы Г.Папоян выделил роль межпарламентских связей в укреплении основ взаимовыгодного сотрудничества. По его словам, площадки с разными парламентскими форматами дают возможность обсудить многие вопросы, представляющие двусторонний интерес.
Г.Папоян обратился также к активному участию в общественно-политической жизни страны армянской общины Ирана. Он отметил, что ИРИ была и остается для Армении особым партнером, своей сбалансированной политикой способствующим установлению и укреплению мира и стабильности в регионе.
"Сегодня Армения находится на чувствительных поворотах истории", - отметил Мехди Собхани, поблагодарив за теплый прием и добрые слова. Он выделил приоритет экономического сотрудничества, заметив, что политические отношения должны проложить путь экономическим связям. Иранский посол подчеркнул важность слаженной работы инфраструктур.
Стороны обсудили вопросы региональной безопасности, проект “Перекресток мира”. Г.Папоян подчеркнул, что политика и подходы Армении и Ирана в отношении полной эксплуатации региональных каналов связи в основном последовательны. В этой связи он подчеркнул четкую позицию ИРИ относительно территориальной целостности, нерушимости границ и суверенитета РА. "Уверен, в итоге совместных усилий сможем в ближайшем будущем укрепить наше межгосударственное сотрудничество во благо двух дружественных народов и укрепления региональной стабильности", - отметил Г.Папоян.
“Мы желаем долгосрочных стратегических отношений с Арменией”, - подчеркнул посол Мехди Собхани.
11 января состоялась встреча, в которой участвовали члены группы дружбы, депутаты фракции "Гражданский договор" Б.Тунян, Р.Бакоян, К.Амбарцумян, М.Погосян, Н.Бабаян, Д.Даниелян, члены фракции "Армения" Г.Назарян, К.Варданян, И.Гаспарян.
Члены группы дружбы также подчеркнули необходимость развития и углубления отношений с ИРИ. Обсуждены вопросы развития двусторонних экономических отношений, расширения сотрудничества в сельском хозяйстве, энергетике, образовании и ряде других сфер.