ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են Հայաստանում Իրանի դեսպանի հետ
Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար առանձնակի նշանակություն ունեն բազմադարյա պատմություն ունեցող եւ փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հայ-իրանական ջերմ հարաբերությունները, որոնք այսօր էլ դինամիկ զարգանում են. ողջունելով Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին խորհրդարանում՝ ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը:
Անդրադառնալով երկկողմ փոխգործակցությանը, որն ընդգրկում է տնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային, բարձր տեխնոլոգիական եւ բազմաթիվ այլ ոլորտներ՝ Գեւորգ Պապոյանն ընդգծել է երկկողմ առեւտրաշրջանառության ծավալներն ավելացնելուն ուղղված ջանքերը: Բարեկամական խմբի ղեկավարը կարեւոր ձեռքբերում է համարել «Գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» պայմանագրի երկարաձգումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ համատեղ քայլերի արդյունքում առաջիկայում շոշափելի առաջընթաց կարձանագրվի:
Խոսելով ենթակառուցվածքային կարեւոր նշանակության թեմաների մասին` Գեւորգ Պապոյանն ընդգծել է «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի եւ Պարսից ծոցը Սեւ ծովին կապող միջազգային տրանսպորտային երթուղիների լիարժեք գործարկման անհրաժեշտությունը: Նա կարեւորել է Ագարակ-Քաջարան 32 կմ ճանապարհահատվածի շինարարության աշխատանքներում Սյունիքի մարզում իրանական ընկերությունների ներգրավումը: Որպես խորհրդարանական եւ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար՝ Գեւորգ Պապոյանն ընդգծել է միջխորհրդարանական կապերի դերը փոխշահավետ համագործակցության հիմքերի ամրապնդման գործում: Նրա խոսքով խորհրդարանական տարբեր ձեւաչափով հարթակները երկկողմ հետաքրքրություն ունեցող բազմաթիվ  հարցեր քննարկելու հնարավորություն են ընձեռում:
Գեւորգ Պապոյանը խոսել է նաեւ Իրանում ապրող եւ ստեղծագործող հայ համայնքի մասին, որն ակտիվորեն մասնակցում է երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքին: Նա նշել է, որ Հայաստանի համար Իրանը եղել եւ մնում է առանձնահատուկ գործընկեր, որը հավասարակշռված քաղաքականությամբ նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ու ամրապնդմանը:
«Հայաստանն այսօր գտնվում է պատմության զգայուն ոլորաններում»,- ասել է Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության եւ խոսքերի համար: Նա ընդգծել է տնտեսական համագործակցության առաջնահերթությունը՝ նշելով, որ քաղաքական հարաբերությունները պետք է հարթեն տնտեսական հարաբերությունների ճանապարհը: Դեսպանը կարեւորել է ենթակառուցվածքների ճիշտ գործարկումը:
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրներին, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին: Գեւորգ Պապոյանը շեշտել է, որ տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների լիարժեք շահագործման հարցում Հայաստանի եւ Իրանի որդեգրած քաղաքականությունն ու մոտեցումները հիմնականում համահունչ են: Այս առումով նա կարեւորել է ԻԻՀ հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, սահմանների անքակտելիության, ինքնիշխանության հարցում: «Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում ի զորու կլինենք մոտ ապագայում ամրապնդել մեր միջպետական համագործակցությունը՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների բարեկեցության եւ տարածաշրջանային կայունության ամրապնդման»,- նշել է Գեւորգ Պապոյանը:
«Մենք ցանկանում ենք Հայաստանի հետ ունենալ երկարաժամկետ ռազմավարական հարաբերություններ»,- նշել է դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել հունվարի 11-ին, որին մասնակցել են բարեկամական խմբի անդամներ, ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանը, Ռուստամ Բաքոյանը, Կարեն Համբարձումյանը, Մարիամ Պողոսյանը, Նարեկ Բաբայանը եւ Դավիթ Դանիելյանը,  ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամներ Գեղամ Նազարյանը, Քրիստինա Վարդանյանը եւ Իրինա Գասպարյանը:
Բարեկամական խմբի անդամները եւս կարեւորել են Իրանի հետ հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման անհրաժեշտությունը: Քննարկվել են երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, կրթության եւ մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:

Members of NA Armenia-Iran Friendship Group meet with Ambassador of Iran to Armenia
The warm Armenian-Iranian relations, which have a centuries-old history and are based on mutual respect, are of particular importance for Armenia and the Armenian people, that are still dynamically developing today: Welcoming the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Mehdi Sobhani in the Parliament, the Head of the RA NA Armenia-Iran Friendship Group Gevorg Papoyan said.
Touching upon the bilateral cooperation, which includes economic, energy, transport, high-tech and many other fields, Gevorg Papoyan underlined the efforts aimed at increasing the volumes of bilateral trade turnover. The Head of the Friendship Group considered the extension of the Gas for Electricity contract an important achievement, expressing his conviction that tangible progress will be made as a result of joint steps in the near future.
Speaking about important infrastructural issues, Gevorg Papoyan underscored the necessity for the full operation of the North-South Road Corridor project and the international transport routes connecting the Persian Gulf to the Black Sea. He emphasized the involvement of Iranian companies in the construction work of the 32 km Agarak-Kajaran road section in the Syunik province. As a parliamentarian and Head of Armenia-Iran Friendship Group, Gevorg Papoyan stressed the role of inter-parliamentary ties in strengthening the foundations of mutually beneficial cooperation. According to him, platforms with different parliamentary formats provide an opportunity to discuss many issues of bilateral interest.
Gevorg Papoyan also spoke about the Armenian community living and working in Iran, which actively participates in the country’s social and political life. He noted that Iran had always been a special partner for Armenia, which promotes the establishment and strengthening of peace and stability in the region with a balanced policy.
“Today, Armenia is at the sensitive turns of history,” the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Mehdi Sobhani said, thanking for the warm reception and words. He emphasized the priority of economic cooperation, noting that political relations should pave the way for economic relations. The Ambassador pointed out the right operation of the infrastructures.
The parties discussed regional security issues, the Crossroads of Peace project. Gevorg Papoyan noted that the policies and approaches adopted by Armenia and Iran regarding the full operation of regional communication channels are basically consistent. In this regard, he emphasized the clear position of the Republic of Iran regarding the territorial integrity, inseparability of borders, and sovereignty of Armenia. “I am sure that as a result of joint efforts, we will be able to strengthen our interstate cooperation in the near future for the benefit of the well-being of the two friendly peoples and the strengthening of regional stability,” Gevorg Papoyan said.
“We want to have long-term strategic relations with Armenia,” the Ambassador Mehdi Sobhani mentioned.
The meeting took place on January 11, which was attended by the members of the Friendship Group, the deputies of the RA NA Civil Contract Faction Babken Tunyan, Rustam Bakoyan, Karen Hambardzumyan, Mariam Poghosyan, Narek Babayan and Davit Danielyan, the members of the RA NA Armenia Faction Gegham Nazaryan, Kristine Vardanyan and Irina Gasparyan.
The members of the Friendship Group also highlighted the necessity to develop and deepen the relations with Iran. Issues regarding the development of bilateral economic relations, expansion of cooperation in agriculture, energy, education and a number of other fields were discussed.