Օրենսդրական նախաձեռնություն` ուղղված դատարանների գործունեության բեռնաթափմանը
Օրենսդրական նախաձեռնության նպատակն է իրավական կարգավորումներ սահմանել եւ դրանք համապատասխանեցնել էլեկտրոնային արդարադատության համակարգի ներդրմանը:
Ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը` դեկտեմբերի 22-ի Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ կից օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ըստ փոխնախարարի՝ նախագծերի փաթեթի ընդունման արդյունքում հնարավոր կլինի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով կազմել եւ ներկայացնել բոլոր դատավարական փաստաթղթերը՝ հայցադիմում, բողոք եւ այլն, բացառությամբ պետական եւ ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունների:
Արա Մկրտչյանի հավաստմամբ ներդրվում է էլեկտրոնային գործ հասկացությունը, որը ներառելու է բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնք ձեւավորվել են կամ ներկայացվել են համակարգի միջոցով:
Նշվել է, որ փաթեթով իրավաբանական անձինք, անհատ ձեռնարկատերերը, պետական մարմինները, ՏԻՄ-երը, փաստաբանները, նոտարները եւ այլք համարվելու են համակարգը պարտադիր օգտագործող անձ:
Արա Մկրտչյանը նաեւ փաստել է, որ առաջարկվող իրավակարգավորումները նպատակ են հետապնդում թեթեւացնել դատարանների ծանրաբեռնվածությունը, նպաստել էլեկտրոնային գործիքների կիրառմամբ գործերի առավել արագ քննությանը, դատարանների եւ դատավարության մասնակիցների ռեսուրսների խնայմանը, քաղաքացիական ու վարչական գործերի ողջամիտ ժամկետում քննության ապահովմանը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվել են համակարգի անվտանգությանը, ոլորտի խնդիրներին:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք գործ ունենալու ենք, այսպես ասած, զգայուն տվյալների հետ, արդյո՞ք անձնական տվյալները լինելու են այդ հարթակում:
Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները ներկայացվելու են փաստաթղթային տարբերակով: Նշվել է, որ առաջին փուլով Քաղաքացիական դատավարությունն է թվայնացվելու: Ըստ Արա Մկրտչյանի՝ անվտանգությունն ապահոված է գործող ստանդարտներով:
Հակոբ Արշակյանի կարծիքով, եթե որեւէ համակարգ կարող է ունենալ զգայուն տվյալներ, ապա այդ համակարգը պետք է պատասխանատվություն կրի դրանց անվտանգության ապահովման համար:
Ի պատասխան՝ նաեւ նշվել է, որ նյութական վնասի համար պատասխանատվություն սահմանված է:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը եւ փաստել, որ մեծ քայլ է կատարվում թվայնացման ուղղությամբ, որը բխում է դատաիրավական համակարգի բարեփոխման 2021-2026 թվականների ռազմավարությունից:
Պատգամավորը մանրամասնել է, թե ինչ է նշանակում էլեկտրոնային արդարադատություն հասկացությունը: Նա նաեւ շեշտադրել է կիբեռանվտանգության կենտրոնի ստեղծման անհրաժեշտությունը:
Մտքերի փոխանակությանն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը մտահոգություն է հայտնել տարբեր ոլորտների առանձին թվայնացման իրականացման առնչությամբ: Կարեւոր է համարվել միասնական, համապարփակ թվայնացման գործընթացի իրականացումը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի կարծիքով կարեւոր է թվայնացման միասնական ստանդարտների ներդրումը:
Նա նաեւ փաստել է, որ քննարկվող օրենսդրական փաթեթի ընդունմամբ եւ կիրարկմամբ կբեռնաթափվեն դատարանները:

Законодательная инициатива по разгрузке судов
Цель законодательной инициативы – установить правовые нормы и привести их в соответствие с внедрением системы электронного правосудия.
Об этом заявил заместитель министра юстиции РА А.Мкртчян, представляя пакет проектов о внесении изменений в Конституционный закон "Судебный кодекс РА" и связанные с ним законы для обсуждения в первом чтении на внеочередной сессии НС 22 декабря.
По словам замминистра, с принятием пакета появится возможность готовить и предъявлять через электронную систему все процессуальные документы – претензии, жалобы и т.д., за исключением сведений, содержащих государственную и служебную тайны.
По Мкртчяну, вводится понятие электронного дела, которое будет включать все документы, созданные или поданные через систему.
Отмечено, что благодаря пакету обязательными пользователями системы будут считаться юридические лица, индивидуальные предприниматели, государственные органы, ОМС, юристы, нотариусы и др.
Замминистра также заметил, что предлагаемые правовые нормы призваны облегчить работу судов, содействовать более быстрому расследованию дел с использованием электронных средств, сэкономить ресурсы судов и участников процесса, обеспечить рассмотрение гражданских и административных дел в разумные сроки.
А.Мкртчян ответил на вопросы депутатов, касающиеся безопасности системы, проблем сферы.
По повестке высказался вице-спикер НС А.Аршакян, отметивший, в частности, что если какая-либо система может иметь конфиденциальные данные, то именно эта система должна отвечать за обеспечение их безопасности.
Содокладчик член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Л.Минасян представила положительное заключение комиссии и заявила, что делается большой шаг по цифровизации, что вытекает из стратегии реформы судебно-правовой системы в 2021-2026 гг.
Депутат подробно пояснила понятие электронного правосудия. Она также подчеркнула необходимость создания Центра кибербезопасности.
В ходе обмена мнениями заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян выразил обеспокоенность в связи с проведением раздельной цифровизации различных сфер. Признано важным внедрение единого комплексного процесса оцифровки.
По мнению председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданяна, важно внедрить единые стандарты цифровизации.