Հայ-վրացական հարաբերությունների բարձր մակարդակը Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման կարեւոր գործոններից է. Ալեն Սիմոնյանը` Վրաստանի խորհրդարանի նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը:
Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների նախագահների` Դիլիջանում կայացած հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով գործընկերոջը` ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է եղբայրական Վրաստանին Եվրամիության թեկնածու երկրի կարգավիճակ ստանալու կապակցությամբ եւ նշել, որ դա կարեւոր իրադարձություն է ամբողջ տարածաշրջանի համար:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Վրաստանի հետ հարաբերությունների խորացումը Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունի եւ հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում կհաջողվի երկու երկրների միջեւ հաստատել ռազմավարական գործընկերություն:
Անդրադառնալով տնտեսական ոլորտում արդյունավետ փոխգործակցությանը` Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունն ու տնտեսական կապերը շարունակում են վերելք ապրել: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը խոսել է Վերին Լարսի անցակետում տարբեր պատճառներով հանդիպող խնդիրների մասին եւ գոհունակությամբ ընդգծել տարանցումը դյուրացնելուն ուղղված վրացական կողմի ջանքերը: Վրաստանի խորհրդարանի նախագահն իր հերթին հավաստիացրել է, որ վերջին շրջանում այս ուղղությամբ բավականին դրական գործընթացներ են իրականացվել:
Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու մարտահրավերներին եւ վերահաստատել, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու օրակարգին: Անդրադառնալով Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկին»` Ալեն Սիմոնյանն առաջարկել է Վրաստանին միանալ այս նախագծին:
«Հայաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունների բարձր մակարդակը Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման կարեւոր գործոններից է: Բարձր ենք գնահատում Վրաստանի հետաքրքրվածությունը եւ ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու գործում: Վրաստանի կառավարության «Խաղաղ հարեւանություն» նախաձեռնությունը միտված է հենց այս նպատակին»,- փաստել է ԱԺ նախագահը:
Խորհրդարանի նախագահը գոհունակությամբ փաստել է հայ-վրացական բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակական զարգացումը, անդրադարձել խորհրդարանական ձեւաչափում բարեհաջող գործակցությանը` նաեւ հանձնաժողովների ու բարեկամական խմբերի մակարդակում:
Երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է կողմերին օրերս Ռուսթավիում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոսության բացման կապակցությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար` Շալվա Պապուաշվիլին գոհունակությամբ ընդգծել է երկկողմ խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափի արդյունավետությունը: Քննարկվել են խորհրդարանական հանձնաժողովների եւ աշխատակազմերի միջեւ համագործակցության ամրապնդման հնարավոր նոր ձեւաչափերը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` Վրաստանի խորհրդարանի նախագահն ընդգծել է, որ իրենք աջակցում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, որը տարածաշրջանում երկարատեւ կայունության եւ զարգացման երաշխիք կարող է լինել:

Alen Simonyan to Speaker of Parliament of Georgia: The high level of Armenian-Georgian relations is one of the important factors of ensuring security in South Caucasus
At the invitation of the RA NA President Alen Simonyan the delegation led by Speaker of Parliament of Georgia Shalva Papuashvili arrived in Armenia on a working visit.
The meeting of the Speakers of Parliaments of Armenia and Georgia held in Dilijan began with a private talk, and then the meeting in expanded format followed.
Welcoming his colleague, the RA NA President congratulated the brotherly Georgia on granting the country a candidate status of the European Union and noted that it is an important for the whole region.
Alen Simonyan underscored that the deepening of the relations with Georgia is of strategic significance for Armenia and expressed hope that in the near future it will be possible to establish strategic partnership between the two countries.
Touching upon the effective cooperation in the economic sphere, Alen Simonyan highlighted the fact that the trade turnover and economic ties between Armenia and Georgia continue developing.
In this context the Head of Parliament spoke about the problems caused on different reasons in the Upper Lars checkpoint and underscored with satisfaction the efforts of the Georgian side aimed at facilitating the transit. In his turn the Speaker of Parliament of Georgia assured that in recent period rather positive processes were implemented in this direction.
Alen Simonyan referred to the regional security and challenges and reaffirmed that Armenia continues remaining faithful to the agenda of establishing peace and stability in the region. Regarding the Crossroads of Peace presented by Armenia, Alen Simonyan proposed Georgia to join this project.
“The high level of the relations between Armenia and Georgia is one of the important factors of ensuring security in South Caucasus. We highly appreciate the interest and efforts of Georgia in establishing peace and stability in the region. The Peaceful Neighbourhood initiative of the Government of Georgia is aimed at this very goal,” the NA President documented.
The Speaker of Parliament stated with satisfaction the continuous development of the Armenian-Georgian high level political dialogue, related to the successful collaboration in the parliamentary format also at the level of Committees and Friendship Groups.
In the context of the bilateral relations the RA NA President congratulated the sides on opening Honorary Consulate of Armenia in Rustavi recently.
Thanking Alen Simonyan for the invitation, Shalva Papuashvili underlined with satisfaction the efficiency of the format of bilateral parliamentary cooperation. The possible new formats of strengthening the cooperation between the parliamentary committees and staffs were discussed.
Regarding the regional problems, the Speaker of Parliament of Georgia stressed that they support the signing of peace treaty between Armenia and Azerbaijan, which can be a guarantee for the lasting stability and development in the region.
At the meeting ideas were exchanged on the immediate return of Armenian captives being held in Azerbaijan.