Քննարկվել են աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային կնքման հարթակի ներդրմանը վերաբերող հարցեր
Կառավարության նախաձեռնությամբ նախատեսվում են փոփոխություններ եւ լրացումներ Աշխատանքային օրենսգրքում: Նոր համակարգի` Աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային կնքման հարթակի ներդրման առնչությամբ բավականին հարցեր եւ մտահոգություններ են առաջացել գործատուների եւ աշխատողների ներկայացուցչական մարմինների` արհմիությունների մոտ:
Հարցի առնչությամբ դեկտեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել քննարկում ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ, որին մասնակցել են ներկայացուցիչներ շահագրգիռ գերատեսչություններից` գործադիրից եւ օրենսդիրից, արհմիություններից, Ամերիկյան առեւտրի պալատից:
ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանի ներկայացմամբ մտահոգությունները շատ են` անձնական տվյալների պաշտպանություն, համակարգի հուսալիություն: «Համակարգն այնքան մատչելի պետք է լինի, որ ոչ գործատուից եւ ոչ էլ աշխատողից չպահանջվի որեւէ ֆինանսական լրացուցիչ ծախս, իսկ աշխատողը հեշտությամբ կարողանա մուտք գործել համակարգ, տեսնել կազմած պայմանագիրը եւ «հաստատում» կոճակով ընդունել գործատուի կողմից առաջարկված աշխատանքային պայմանագիրը, որը կհամարվի պայմանագրի կնքում էլեկտրոնային հարթակի միջոցով»,- մանրամասնել է Հերիքնազ Տիգրանյանը:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել էլեկտրոնային շտեմարանների թվայնացմանը, թվային համակարգում մուտքագրման գործընթացին:
Կարեւորելով նման քննարկումները` հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ հարցը մինչեւ խորհրդարանում քննարկելը պետք է հասկանալ բոլոր շահագրգիռ կողմերի դիրքորոշումը նախագծի վերաբերյալ` այն կիրարկելի եւ իրատեսական դարձնելու համար:

Обсуждены вопросы внедрения платформы электронного подписания трудовых договоров
По инициативе правительства намечаются изменения и дополнения в Трудовой кодекс. В связи с внедрением новой системы – платформы электронного заключения трудовых договоров, множество вопросов и опасений возникло у представительных органов работодателей и работников – профсоюзов.
21 декабря по инициативе Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам состоялось обсуждение, в котором приняли участие представители заинтересованных ведомств – исполнительной   и законодательной властей, профсоюзов, Американской торговой палаты.
По словам председателя профильной комиссии Э.Тигранян, обеспокоенность велика: защита персональных данных, надежность системы. “Система должна быть настолько доступной, чтобы ни от работодателя, ни от работника не требовалось каких-либо дополнительных финансовых затрат, а работник мог легко войти в систему, посмотреть составленный договор и принять предложенный работодателем трудовой договор с помощью кнопки “подтверждение”, что считалось бы заключением договора через электронную платформу", -  детализировала депутат.
В ходе обсуждения затронуты оцифровка электронных баз данных, процесс ввода в цифровую систему.
Подчеркнув важность подобных обсуждений, председатель комиссии отметила, что до обсуждения вопроса в парламенте, необходимо понять позицию всех заинтересованных сторон по проекту, чтобы сделать его приемлемым и реалистичным.