ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովը օգոստոսի 30-ի նիստում քննարկեց ԱԺ աշնանային նստաշրջանի եւ առաջին քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերում ներառվելիք 12 օրենքի նախագծեր: Հանձնաժողովի նախագահի տեղեկացմամբ` 12 օրինագծեր էլ հանձնաժողովը կքննարկի սեպտեմբերի 8-ի նիստում:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց իր, ԱԺ պատգամավորներ Գալուստ Սահակյանի եւ Վլադիմիր Բադալյանի հեղինակած «Առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների սոցիալական պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը, որով առաջարկվում է առանց ծնողական խնամքի մնացած հաշմանդամ եւ զարգացման առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների դաստիարակությունն ու խնամքն իրականացնող աշխատողների աշխատանքի վարձատրության հավելում, ընդ որում` նրանց աշխատավարձը չի կարող ցածր լինել բյուջետային հիմնարկների աշխատողների միջին աշխատավարձից, ինչպես նաեւ սահմանվում է հավելավճար, որը չի կարող պակաս լինել աշխատավարձի 50 տոկոսից, որի չափը սահմանում է ՀՀ կառավարությունը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովության նախարար Աղվան Վարդանյանը նշեց, որ ՀՀ կառավարությունըվերը նշված աշխատողների աշխատավարձերը բարձրացնելու նախաձեռնությանը կողմ է, բայց առաջարկում է աշխատավարձի հավելումը կատարել նվազագույն աշխատավարձի հաշվարկով, այն է` նրանց աշխատավարձը չի կարող պակաս լինել նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկից, իսկ հավելավճարը չի կարող պակաս լինել նրանց աշխատավարձի 50 տոկոսից, ինչը պետական բյուջեից 150 մլն դրամի հատկացում է պահանջում:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանի տեղեկացմամբ`«Կրթության մասին» ՀՀ օրե նքում միջին աշխատավարձի վրա խարսխվածբարձրացումն է ամրագրված, բայց քանի որ վերջնական արդյունքում գումարը նույնն է, իրենք սկզբունքորեն դեմ չեն ՀՀ կառավարության առաջարկին:
Հանձնաժողովը դ րական եզրակացությամբ երաշխավորեց օրինագիծը` նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգում ընդգրկվելու համար:
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանը ներկայացրեց «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է սիրողական ռադիոօպերատորական գործունեության համար սահմանել օրենքով կարգավորվողթույլտվություններ, այնինչ այդ գործունեությունը գործող օրենքով ենթակա է լիցենզավորման, որը ռադիոսիրողների համար առաջացնում է տարիքային սահմանափակում: Պարոն Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ օրենքի որոշ դրույթների փոփոխությունների այլ առաջարկներ եւս ունի, ուստի հանձնաժողովը որոշեց օրինագիծը առայժմ երաշխավորել նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկվելու համար, իսկ նոր առաջարկությունները գրավոր ներկայացնելուցհետոքննարկել օրինագիծը քառօրյա նիստերի օրակարգում ընդգրկելու հարցը:
ԱԺ պատգամավոր Վ իկտոր Դալլաքյանը ներկայացրեց իր հեղինակած «Թատրոնի եւ թատերական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որը ըստ հեղինակի` շրջանառության մեջ է 2003 թվականից, քննարկվել է թատերական գործիչների միությունում եւ հավանության է արժանացել: Օրինագծի վերաբերյալ ՀՀ կառավարությունը ներկայացրել է 4 առաջարկություններ, որոնք հիմնականում տեխնիկական բնույթի են, եւ հեղինակը պատրաստ է ընդունել դրանք: Պարոն Դալլաքյանն առաջարկեց օրինագիծը ընդգրկել նստաշրջանի օրակարգում այն պայմանով, որ ինքը չի պնդիքառօրյա նիստերի օրակարգ մտցնելու համար, մինչ ՀՀ կառավարությունը կներկայացնի իր համանուն նախագիծը. հետագայում հնարավոր է նաեւ, որ կառավարության հետ համատեղ նախագծով հանդես գան:
Իր հեղինակած «Թատերարվեստին պետական աջակցություն ցուցաբերելու մասին» օրինագծի վերաբերյալ նույն առաջարկությամբ հանդես եկավ նաեւ ԱԺ պատգամավոր Մեխակ Մխիթարյանը:
ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ նախարարությունն աշխատում է նույնանուն օրինագծի վրա, պատրաստակամություն հայտնեց միասին աշխատել արդեն օրինագիծ ներկայացրած հեղինակների հետ, բայց առաջարկեց մինչեւ իրենց նախագիծը ներկայացնելըքննարկվող նախագծերը չընդգրկել նստաշրջանի օրակարգում:
Հանձնաժողովը որոշեց նստաշրջանի օրակարգ ընդգրկելու համար երաշխավորել Վիկտոր Դալլաքյանի եւ Մեխակ Մխիթարյանի հեղինակած նախագծերը, սակայնչքննարկելքառօրյա նիստերի օրակարգ մտցնելու հարցը մինչ ՀՀ կառավարությաննախագիծ ներկայացնելը: Հետագայում հեղինակների համաձայնությամբ կորոշվի` համատեղ օրինագիծ է ներկայացվելու Ազգային ժողովի քննարկմանը, թե այլընտրանքային:
Հանձնաժողովը երաշխավորեց ԱԺ քառօրյա նիստերի օրակարգ ընդգրկելՀանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի 2005 թ. գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը, իսկ յոթ օրինագծերի քննարկումները հեղինակների առաջարկությամբ հետաձգվեցին:

Discussions at the Standing Committee of the National Assembly
The NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth, at August 30 sitting discussed 12 draft laws to be put on the draft agenda of the autumn session and the first four-day sittings of the National Assembly.Also 12 draft laws will be debated at September 8 sitting, informed the Chairwoman of the Committee.
Mrs. Hranush Hakobyan, Chairwoman of the Committee, presented her, MPs Mr. Galust Sahakyan’s and Mr. Vladimir Badalyan’s submitted draft law on Making Addendum to the RA Law on Social Protection of the Children Without Parental Care, with which it is proposed to raise the salary of those employments, who are involved in the upbringing and care of the disabled children without parental help and needing special conditions of development.
Mr. Aghvan Vardanyan, Minister of Labor and Social Affairs, noted that the RA Government is for the salary of the above-mentioned employees to be increased. The Committee Chairwoman, Mrs. Hranush Hakobyan, said that the rise of the salary is affirmed in the RA Law on Education, but as the sum is the same as a final result, they are not against the decision of the RA Government.
The Committee endorsed the draft law to be put on the agenda of the session and four-day sittings.
Mr. Andranik Manukyan, Minister of Transport and Communication, presented the RA draft law on Making Amendments to the RA law on Electronic Messages. Mr. Manukyan informed that he has other proposals of certain provisions of the law to be changed hence, the committee decided the draft law to guarantee and have it on the agenda of the session and after submitting the new proposals in written form the draft law to be put on the agenda of the four-day sittings.
The MP Viktor Dallakyan presented his submitted RA draft law on Theatre and Theatrical Activity, which according to the author, has been circulated since 2003, discussed at the Theatrical Workers’ Union and approved. The RA Government presented 4 proposals on the draft law, which are mainly of technical character, and the author is ready to accept them. Mr. Dallakyan suggested the draft law to be put on the agenda of the session providing he will not insist the draft law to be put on the agenda of the four-day sittings until the government presents the same draft law. Later it is also possible that they will present the joint draft with the Government.
The MP Mr. Mekhak Mkhitaryan also made the same proposal on the draft law on Rendering State Support to Theatrical Art.
Mrs. Hasmik Poghosyan, Minister of Culture and Youth Affairs, informed that the Ministry works on the namesake draft law, expressed readiness to work together with the authors, who have already presented the draft law, but proposed the discussed draft laws not to be put on the agenda of the session before their draft law is submitted.
The Committee decided to endorse Mr. Dallakyan’s and Mr. Mekhak Mkhitaryan’s submitted draft laws to be put on the agenda of the session, however not to discuss the issues of their inclusion on the agenda of four-day sittings before the RA Government draft law is submitted. Later by the authors’ consent it will be decided whether a joint or alternative draft law will be submitted to the National Assembly.
The report on 2005 activity of the Council of Public TV Radio Company was endorsed to be put on the agenda of the four-day sittings and the discussion of the 7 draft laws was postponed by the authors’ proposal.