Կարեւորում եմ Եվրոպական խորհրդարանի եւ Եվրոպական միության դերը Հայաստանին վերաբերող հարցերում: Ինչպես արդարացիորեն նկատել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Եվրոպական խորհրդարանը Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայերին բաժին հասած բոլոր փորձությունների ժամանակ խոսել է ու խոսել է ճշմարտության լեզվով: Այս համատեքստում արժեւորում եմ Ձեր առաքելությունը եւ հայանպաստ գործունեությունը: Այս մասին ընդգծել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը Եվրոպական խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Ժոֆրուա Դիդիեի հետ հանդիպման ժամանակ եւ հետագա համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել:
Հանձնաժողովի փոխնախագահն ընդգծել է նաեւ բարեկամ Ֆրանսիայի դերը Հայաստանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացում, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության հարցում:
Պատգամավորը հյուրերին մանրամասնել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որի իրականացման պարագայում տարածաշրջանում կտիրի երկարատեւ եւ կայուն խաղաղություն: Այս համատեքստում Ռուստամ Բաքոյանն ընդգծել է միջազգային գործընկերների աջակցությունը, որն իր հերթին կերաշխավորի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը ներկայացրել է նաեւ մարդու իրավունքների ոլորտում առկա խնդիրները, բարձրաձայնել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց անհապաղ վերադարձի հարցերը: Նա նշել է, որ սահմանամերձ համայնքներում բնակվող մեր քաղաքացիները լուրջ խնդիրների են բախվում. ադրբեջանցիները թիրախավորում են սահմանամերձ բնակավայրերն ու քաղաքացիական անձանց: Պատգամավորը մանրամասն խոսել է նաեւ մեր երկրում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների, մասնավորապես, եզդիական համայնքի խնդիրներից՝ փաստելով, որ վերջիններս պաշտպանված են Հայաստանում: Հանձնաժողովի փոխնախագահը Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորի ուշադրությունն է հրավիրել նաեւ Իրաքի եզդիների իրավունքների պաշտպանության հարցի վրա: Ժոֆրուա Դիդիեն նշել է, որ եղել է Իրաքում եւ հաստատել՝ այնտեղ եզդիների կյանքը վտանգված է:
«Մենք կամրապնդենք Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերությունները, կարտահայտենք մեր ջերմ բարեկամությունը Հայաստանի նկատմամբ»,- ընդգծել է Ժոֆրուա Դիդիեն:

“Подчеркиваю важность Европарламента и Евросоюза в вопросах, связанных с Арменией. Как справедливо заметил Премьер-министр РА Н.Пашинян, Европарламент во время всех испытаний, выпавших на долю армян Республики Армения и Нагорного Карабаха, говорил и будет говорить языком истины. В этом контексте ценю Вашу миссию и проармянскую деятельность”, - отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян на встрече с французским депутатом Европарламента Жофруа Дидье и выразил готовность к дальнейшему сотрудничеству.
Заместитель председателя комиссии также подчеркнул роль дружественной Франции в процессе реформ, реализуемых в сфере демократии и защиты прав человека в Армении, а также в защите прав насильственно переселенных из НК наших соотечественников.
Депутат разъяснил гостям программу “Перекресток мира”, реализация которого приведет к долгосрочному и стабильному миру в регионе. В этом русле Р.Бакоян подчеркнул поддержку международных партнеров, что, в свою очередь, может гарантировать установления мира в регионе.
Зампредседателя комиссии также представил существующие проблемы в сфере прав человека, поднял вопросы защиты прав вынужденных переселенцев из НК, немедленного возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц. Он отметил, что проживающие в приграничных населенных пунктах граждане РА сталкиваются с серьезными проблемами – азербайджанцы нацеливаются на приграничные села и мирное население. Депутат также подробно остановился на проблемах проживающих в нашей стране национальных меньшинств, в частности езидской общины, заметив, что последние в Армении защищены. Р.Бакоян обратил внимание депутата Европарламента на вопрос защиты прав езидов Ирака. Жофруа Дидье, отметив, что был в Ираке, подтвердил, что жизни езидов там находятся в опасности.
"Мы укрепим отношения между Арменией и Евросоюзом, выразим нашу теплую дружбу с Арменией", - подчеркнул Жофруа Дидье.