Կարեւորում եմ Եվրոպական խորհրդարանի եւ Եվրոպական միության դերը Հայաստանին վերաբերող հարցերում: Ինչպես արդարացիորեն նկատել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Եվրոպական խորհրդարանը Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայերին բաժին հասած բոլոր փորձությունների ժամանակ խոսել է ու խոսել է ճշմարտության լեզվով: Այս համատեքստում արժեւորում եմ Ձեր առաքելությունը եւ հայանպաստ գործունեությունը: Այս մասին ընդգծել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը Եվրոպական խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Ժոֆրուա Դիդիեի հետ հանդիպման ժամանակ եւ հետագա համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել:
Հանձնաժողովի փոխնախագահն ընդգծել է նաեւ բարեկամ Ֆրանսիայի դերը Հայաստանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացում, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության հարցում:
Պատգամավորը հյուրերին մանրամասնել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որի իրականացման պարագայում տարածաշրջանում կտիրի երկարատեւ եւ կայուն խաղաղություն: Այս համատեքստում Ռուստամ Բաքոյանն ընդգծել է միջազգային գործընկերների աջակցությունը, որն իր հերթին կերաշխավորի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը ներկայացրել է նաեւ մարդու իրավունքների ոլորտում առկա խնդիրները, բարձրաձայնել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց անհապաղ վերադարձի հարցերը: Նա նշել է, որ սահմանամերձ համայնքներում բնակվող մեր քաղաքացիները լուրջ խնդիրների են բախվում. ադրբեջանցիները թիրախավորում են սահմանամերձ բնակավայրերն ու քաղաքացիական անձանց: Պատգամավորը մանրամասն խոսել է նաեւ մեր երկրում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների, մասնավորապես, եզդիական համայնքի խնդիրներից՝ փաստելով, որ վերջիններս պաշտպանված են Հայաստանում: Հանձնաժողովի փոխնախագահը Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորի ուշադրությունն է հրավիրել նաեւ Իրաքի եզդիների իրավունքների պաշտպանության հարցի վրա: Ժոֆրուա Դիդիեն նշել է, որ եղել է Իրաքում եւ հաստատել՝ այնտեղ եզդիների կյանքը վտանգված է:
«Մենք կամրապնդենք Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերությունները, կարտահայտենք մեր ջերմ բարեկամությունը Հայաստանի նկատմամբ»,- ընդգծել է Ժոֆրուա Դիդիեն:

I highlight the role of the European Parliament and the European Union in issues concerning Armenia. As the RA Prime Minister Nikol Pashinyan rightly noticed, the European Parliament spoke the language of truth during all the ordeals that befell the Armenians of the Republic of Armenia and Nagorno-Karabakh. In this context, I value your mission and the pro-Armenian activity. The Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Rustam Bakoyan underlined this during the meeting with the French Member of the European Parliament Geoffroy Didier and expressed readiness for further cooperation.
The Deputy Chair of the Committee also underscored the role of the friendly France in the process of reforms implemented in the field of democracy and human rights protection in Armenia, as well as in the protection of the rights of our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
The MP detailed to the guests the Crossroads of Peace project, which, if implemented, will lead to long-term and stable peace in the region. In this context, Rustam Bakoyan emphasized the support of international partners, which in turn will guarantee the establishment of peace in the region.
The Deputy Chair of the Committee also presented the existing problems in the field of human rights, raised the issues of protection of the rights of our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, immediate return of the Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan. He noted that our citizens living in border communities are facing serious problems: Azerbaijanis target border settlements and civilians. The MP also spoke in detail about the problems of national minorities living in our country, particularly the Yazidi community, stating that the latter are protected in Armenia. The Deputy Chair of the Committee also drew the attention of the Member of the European Parliament to the issue of protecting the rights of the Yazidis of Iraq. Geoffroy Didier pointed out that he had been in Iraq and confirmed that the lives of Yazidis are in danger there.
“We will strengthen the relations between Armenia and the European Union, we will express our warm friendship towards Armenia,” Geoffroy Didier stressed.