ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը դեկտեմբերի 5-ին հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Ժոֆրուա Դիդիեի գլխավորած պատվիրակությունը:
«Սա մեր առաջին այցն է Հայաստան: Այստեղ ենք՝ հայտնելու մեր համերաշխությունը Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին նման բարդ ժամանակներում»,- ասել է Ժոֆրուա Դիդիեն:
«Կարեւորում եմ ձեր այցը Հայաստան նման ճգնաժամային իրավիճակում եւ բարձր եմ գնահատում ձեր ցուցաբերած համերաշխությունը, այն արագ արձագանքը, որը ԵԽ-ն ցուցաբերում է մեր երկրի ու ժողովրդի նկատմամբ: Համերաշխությունն ակնառու է նաեւ ԵԽ-ում կատարվող աշխատանքներում: Բանաձեւերը, որոնք ընդունել է ԵԽ-ն, շատ կարեւոր են Հայաստանի համար: Դրանք ուղեցույց եւ օրինակ են ԵԽ մյուս երկրների համար՝ որպես գործողությունների ծրագիր»,- ասել է Սարգիս Խանդանյանը:
Սարգիս Խանդանյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը, ի հեճուկս դժվարին անվտանգային մարտահրավերների, անշեղորեն հետամուտ է ժողովրդավարական բարեփոխումների իր հանձնառությանը եւ ակնկալում է ԵԽ գործուն աջակցությունը:

5 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян встретился с делегацией, возглавляемой депутатом Европарламента Жофруа Дидье.
“Это наш первый визит в Армению. Мы здесь, чтобы выразить нашу солидарность с Арменией и армянским народом в столь трудные времена", - отметил гость.
"Придаю важность вашему визиту в Армению в такой кризисной ситуации и высоко ценю проявленную вами солидарность, быструю реакцию Европарламента в отношении нашей страны и народа. Солидарность также очевидна в работах структуры. Принятые ею резолюции весьма важны для Армении, как программа действий они являются ориентиром и примером для других стран Европарламента”, - подчеркнул С.Ханданян.
Председатель профильной комиссии констатировал, что, несмотря на сложные вызовы безопасности, Армения неуклонно выражает свою приверженность демократическим реформам и рассчитывает на действенную поддержку Европарламента.