ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը դեկտեմբերի 5-ին հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Ժոֆրուա Դիդիեի գլխավորած պատվիրակությունը:
«Սա մեր առաջին այցն է Հայաստան: Այստեղ ենք՝ հայտնելու մեր համերաշխությունը Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին նման բարդ ժամանակներում»,- ասել է Ժոֆրուա Դիդիեն:
«Կարեւորում եմ ձեր այցը Հայաստան նման ճգնաժամային իրավիճակում եւ բարձր եմ գնահատում ձեր ցուցաբերած համերաշխությունը, այն արագ արձագանքը, որը ԵԽ-ն ցուցաբերում է մեր երկրի ու ժողովրդի նկատմամբ: Համերաշխությունն ակնառու է նաեւ ԵԽ-ում կատարվող աշխատանքներում: Բանաձեւերը, որոնք ընդունել է ԵԽ-ն, շատ կարեւոր են Հայաստանի համար: Դրանք ուղեցույց եւ օրինակ են ԵԽ մյուս երկրների համար՝ որպես գործողությունների ծրագիր»,- ասել է Սարգիս Խանդանյանը:
Սարգիս Խանդանյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը, ի հեճուկս դժվարին անվտանգային մարտահրավերների, անշեղորեն հետամուտ է ժողովրդավարական բարեփոխումների իր հանձնառությանը եւ ակնկալում է ԵԽ գործուն աջակցությունը:

On December 5, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations met with the delegation led by the Member of the European Parliament Geoffroy Didier.
“This is our visit to Armenia. We are here to show our solidarity to Armenia and to the Armenian people in such hard times,” Geoffroy Didier.
“I highlight your visit to Armenia in such critical situation, and I highly appreciate the solidarity shown to us, the quick reaction that the European Parliament shows towards our country and our people. The solidarity is also evident in the work being done in the European Parliament. The resolutions that the European Parliament adopted are very important for Armenia. They are guidelines and an example for other countries of the European Parliament as an Action Plan,” Sargis Khandanyan said.
Sargis Khandanyan underlined that Armenia, despite difficult security challenges, steadily pursues its commitment to democratic reforms and expects the practical support of the European Parliament.
The sides discussed the issues regarding the perspectives of the RA-EU bilateral cooperation and its ways.