Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղում ընտրելու համար առաջադրել է Սերգեյ Մարաբյանի, Ռուբիկ Մխիթարյանի եւ Մանվել Շահվերդյանի թեկնածությունները. հարցը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ դեկտեմբերի 5-ի նիստում:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը համառոտ ներկայացրել է առաջադրված երեք թեկնածուների կենսագրությունն ու աշխատանքային գործունեությունը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը, նշելով, որ առաջադրված երկու թեկնածուները չեն ներկայացել խորհրդարան, ընդգծել է, որ հարգալից վերաբերմունք չէ ինստիտուտի նկատմամբ: «Արդեն որերորդ անգամ է՝ դատավորների ընտրության ժամանակ թեկնածուները չեն ներկայանում Ազգային ժողով: Ըստ էության՝ մենք այսօր ընտրություն պետք է անենք, սակայն ընտրություն չունենք: Կարծում եմ՝ ԲԴԽ-ն եւ առհասարակ, դատական իշխանությունը պետք է հետեւություններ անեն»,- նշել է Սարգիս Խանդանյանը: Կարեն Անդրեասյանը, հայցելով խորհրդարանի ներողամտությունը, որպես արդարացում նշել է, որ ԲԴԽ-ն վերջին շրջանում շատ փոքր մրցակցություն է ունենում Վճռաբեկ դատարանի պաշտոնների համար: «Միեւնույն ժամանակ, սա նման է նաեւ քաղաքական ընտրություններին, երբ քո անունն արդեն քվեաթերթիկում է, եւ դու չես կարող փոխարինում իրականացնել: Այն փուլում, երբ հրաժարվում են թեկնածուները եւ չեն ներկայանում, ԲԴԽ-ն եւ դատական իշխանությունն անզոր են որեւէ փոփոխության՝ ըստ ներկա օրենսդրության»,- պարզաբանել է ԲԴԽ նախագահը:
Կարեն Անդրեասյանի ներկայացմամբ թեկնածու Ռուբիկ Մխիթարյանը վերջերս է վիրահատվել, վատացել է ինքնազգացողությունը, ինչի պատճառով քննարկմանը չի ներկայացել: Իսկ թեկնածու Մանվել Շահվերդյանը որոշում է կայացրել շարունակել ներկա աշխատանքը: Այդ մասին թեկնածուն հիմնավորումներով դիմում է ներկայացրել ՀՀ ԱԺ նախագահին:
Սերգեյ Մարաբյանը, ներկայացնելով բուն մասնագիտական գործունեությունը, նշել է, որ բազմաթիվ որոշումներ կան, որ այսօր Վճռաբեկ դատարանում նախադեպային նշանակություն ունեն եւ որոնց նախագծման փուլում թեկնածուն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել կամ եղել է որոշման նախագծի հեղինակ: «Կարծում եմ՝ կարող եմ իմ գործունեությամբ նպաստել Վճռաբեկ դատարանի գործունեության արդյունավետությանը: Հստակ պատկերացնում եմ Վճռաբեկ դատարանի գործունեությունը՝ որպես իրավունքի դատարան, որը ոչ միայն օրենքների միատեսակ կիրառության համար է պատասխանատու, այլ նաեւ կոչված է զարգացնելու իրավունքը Հայաստանում»,- նշել է թեկնածուն՝ անդրադառնալով իր գործունեության ընթացքում կայացված՝ գենդերային հավասարությանը, ընտանեկան բռնությանը վերաբերող սկզբունքային, հեղափոխական որոշումներին:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ թեկնածուն խոսել է Դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի եւ կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի գործունեության, դատավորների կարգապահության խնդրի մասին:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, ելույթում խոսելով խորհրդարանում՝ Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրության հարցի առնչությամբ պարբերաբար ծագող ճգնաժամի մասին, արձանագրել է, որ առկա սահմանադրական լուծումը լավագույնը չէ: Նա ընդգծել է, որ խորհրդարանն ընտրության, թեկնածուներին լսելու, բոլորի դիրքորոշումը ստանալու եւ համադրելու հնարավորություն պետք է ունենա: «Մենք ընտրում ենք դատական իշխանություն տեւական ժամանակահատվածի համար: Չմասնակցել դատական իշխանության ձեւավորմանը եւ այնուհետեւ քննադատել առնվազն ազնիվ չէ»,- նշել է Վլադիմիր Վարդանյանը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթում խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, ցավով արձանագրելով, որ թեկնածուներից երկուսը չեն ներկայացել խորհրդարան, շեշտել է, որը ընտրություն նշանակում է ունենալ այլընտրանքի հնարավորություն: Փարատելով առաջացած կասկածները «ֆավորիտ թեկնածուներ» ունենալու վերաբերյալ՝ Հայկ Կոնջորյանն ընդգծել է, որ չկան ֆավորիտ թեկնածուներ: Նրա խոսքով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը չի առաջնորդվում ֆավորիտների տրամաբանությամբ եւ մինչեւ այս պահը խմբակցությունը չունի որոշում թեկնածուի ընտրության հարցում, հատկապես, երբ երեք թեկնածուներից երկուսին չեն լսել: «Մենք վստահ ենք, որ դատական համակարգում կան արժանավոր մարդիկ, ում լսելու կարիք ունի հանրությունը: Համակարգը հիանալի հնարավորություն է դատական իշխանությունը ժողովրդին մոտեցնելու համար: Դատական իշխանության հիմքը ժողովուրդն է»,- ասել է խմբակցության ղեկավարը:

Высший судебный совет (ВСС) на вакантное место судьи судейского состава Антикоррупционной палаты Кассационного суда (КС) выдвинул С.Марабяна, Р.Мхитаряна и М.Шахвердяна. 5 декабря вопрос обсуждался на заседании НС.
Председатель ВСС К.Андреасян вкратце представил биографии и трудовую деятельность трех выдвинутых кандидатов.
Депутат фракции НС "Гражданский договор" С.Ханданян, отметив, что два выдвинутых кандидата не явились в парламент, подчеркнул, что это неуважительное отношение к институту. "В который уже раз кандидаты не являются в НС во время выборов судей. По сути, нам сегодня предстоит сделать выбор, но у нас нет выбора. Думаю, что ВСС и судебная власть в целом должны сделать выводы", - заметил С.Ханданян. Извинившись перед парламентом, К.Андреасян в оправдание упомянул, что у ВСС в последнее время очень мало конкурентов на должности КС. “В то же время это похоже также на политические выборы, когда твое имя уже внесено в избирательный бюллетень и ты не можешь произвести замену. На этапе, когда кандидаты отказываются и не появляются, ВСС и судебная власть бессильны внести какие-либо изменения, согласно действующему законодательству", - пояснил председатель ВСС.
По Андреасяну, кандидат Р.Мхитарян недавно перенес операцию, его здоровье ухудшилось, из-за чего он не появился на обсуждении. А кандидат М.Шахвердян решил продолжить свою нынешнюю работу. Кандидат подал Председателю НС заявление с обоснованиями.
С.Марабян, представляя свою профессиональную деятельность, отметил, что в Кассационном суде существует множество решений, имеющих прецедентное значение и в стадии разработки которых кандидат принимал активное участие или был автором проекта решения. “Полагаю, своей деятельностью могу содействовать эффективности КС. Отчетливо представляю себе деятельность КС как суда, не только отвечающего за единообразное применение законов, но и призванного развивать право в Армении", - подчеркнул кандидат, имея в виду принципиальные, революционные решения по гендерному равенству и домашнему насилию, принятые за время его работы.
Отвечая на вопросы депутатов, кандидат коснулся деятельности Комиссии по этике и дисциплинарным вопросам Общего собрания судей, проблемы судейской дисциплины.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян, говоря в парламенте о кризисе, периодически возникающем в вопросе отбора судей КС, отметил, что существующее конституционное решение не является лучшим. Он подчеркнул, что парламент должен иметь возможность выбирать, выслушивать кандидатов, получать и сравнивать позиции каждого. “Мы избираем судейский состав на длительный период. Не участвовать в формировании судебной власти, а затем критиковать ее, по меньшей мере, нечестно", - заявил В.Варданян.
Руководитель фракции "Гражданский договор" А.Конджорян в своем выступлении, с сожалением отметив отсутствие двух кандидатов в парламенте, подчеркнул, что выборы – это возможность иметь альтернативу. Развеивая возникшие сомнения по поводу наличия “кандидатов-фаворитов", А.Конджорян подчеркнул, что таковых нет. По его словам, фракция "ГД” не руководствуется логикой фаворитов, и до сих пор у фракции нет решения по выбору кандидата, особенно когда двое из трех кандидатов не были услышаны. "Мы уверены, что в судебной системе есть достойные люди, к которым нужно прислушиваться общественности. Эта система представляет собой прекрасную возможность приблизить судебную систему к народу. Основой судебной власти является народ", - отметил лидер фракции.