Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղում ընտրելու համար առաջադրել է Սերգեյ Մարաբյանի, Ռուբիկ Մխիթարյանի եւ Մանվել Շահվերդյանի թեկնածությունները. հարցը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ դեկտեմբերի 5-ի նիստում:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը համառոտ ներկայացրել է առաջադրված երեք թեկնածուների կենսագրությունն ու աշխատանքային գործունեությունը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը, նշելով, որ առաջադրված երկու թեկնածուները չեն ներկայացել խորհրդարան, ընդգծել է, որ հարգալից վերաբերմունք չէ ինստիտուտի նկատմամբ: «Արդեն որերորդ անգամ է՝ դատավորների ընտրության ժամանակ թեկնածուները չեն ներկայանում Ազգային ժողով: Ըստ էության՝ մենք այսօր ընտրություն պետք է անենք, սակայն ընտրություն չունենք: Կարծում եմ՝ ԲԴԽ-ն եւ առհասարակ, դատական իշխանությունը պետք է հետեւություններ անեն»,- նշել է Սարգիս Խանդանյանը: Կարեն Անդրեասյանը, հայցելով խորհրդարանի ներողամտությունը, որպես արդարացում նշել է, որ ԲԴԽ-ն վերջին շրջանում շատ փոքր մրցակցություն է ունենում Վճռաբեկ դատարանի պաշտոնների համար: «Միեւնույն ժամանակ, սա նման է նաեւ քաղաքական ընտրություններին, երբ քո անունն արդեն քվեաթերթիկում է, եւ դու չես կարող փոխարինում իրականացնել: Այն փուլում, երբ հրաժարվում են թեկնածուները եւ չեն ներկայանում, ԲԴԽ-ն եւ դատական իշխանությունն անզոր են որեւէ փոփոխության՝ ըստ ներկա օրենսդրության»,- պարզաբանել է ԲԴԽ նախագահը:
Կարեն Անդրեասյանի ներկայացմամբ թեկնածու Ռուբիկ Մխիթարյանը վերջերս է վիրահատվել, վատացել է ինքնազգացողությունը, ինչի պատճառով քննարկմանը չի ներկայացել: Իսկ թեկնածու Մանվել Շահվերդյանը որոշում է կայացրել շարունակել ներկա աշխատանքը: Այդ մասին թեկնածուն հիմնավորումներով դիմում է ներկայացրել ՀՀ ԱԺ նախագահին:
Սերգեյ Մարաբյանը, ներկայացնելով բուն մասնագիտական գործունեությունը, նշել է, որ բազմաթիվ որոշումներ կան, որ այսօր Վճռաբեկ դատարանում նախադեպային նշանակություն ունեն եւ որոնց նախագծման փուլում թեկնածուն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել կամ եղել է որոշման նախագծի հեղինակ: «Կարծում եմ՝ կարող եմ իմ գործունեությամբ նպաստել Վճռաբեկ դատարանի գործունեության արդյունավետությանը: Հստակ պատկերացնում եմ Վճռաբեկ դատարանի գործունեությունը՝ որպես իրավունքի դատարան, որը ոչ միայն օրենքների միատեսակ կիրառության համար է պատասխանատու, այլ նաեւ կոչված է զարգացնելու իրավունքը Հայաստանում»,- նշել է թեկնածուն՝ անդրադառնալով իր գործունեության ընթացքում կայացված՝ գենդերային հավասարությանը, ընտանեկան բռնությանը վերաբերող սկզբունքային, հեղափոխական որոշումներին:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ թեկնածուն խոսել է Դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի եւ կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի գործունեության, դատավորների կարգապահության խնդրի մասին:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, ելույթում խոսելով խորհրդարանում՝ Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրության հարցի առնչությամբ պարբերաբար ծագող ճգնաժամի մասին, արձանագրել է, որ առկա սահմանադրական լուծումը լավագույնը չէ: Նա ընդգծել է, որ խորհրդարանն ընտրության, թեկնածուներին լսելու, բոլորի դիրքորոշումը ստանալու եւ համադրելու հնարավորություն պետք է ունենա: «Մենք ընտրում ենք դատական իշխանություն տեւական ժամանակահատվածի համար: Չմասնակցել դատական իշխանության ձեւավորմանը եւ այնուհետեւ քննադատել առնվազն ազնիվ չէ»,- նշել է Վլադիմիր Վարդանյանը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթում խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, ցավով արձանագրելով, որ թեկնածուներից երկուսը չեն ներկայացել խորհրդարան, շեշտել է, որը ընտրություն նշանակում է ունենալ այլընտրանքի հնարավորություն: Փարատելով առաջացած կասկածները «ֆավորիտ թեկնածուներ» ունենալու վերաբերյալ՝ Հայկ Կոնջորյանն ընդգծել է, որ չկան ֆավորիտ թեկնածուներ: Նրա խոսքով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը չի առաջնորդվում ֆավորիտների տրամաբանությամբ եւ մինչեւ այս պահը խմբակցությունը չունի որոշում թեկնածուի ընտրության հարցում, հատկապես, երբ երեք թեկնածուներից երկուսին չեն լսել: «Մենք վստահ ենք, որ դատական համակարգում կան արժանավոր մարդիկ, ում լսելու կարիք ունի հանրությունը: Համակարգը հիանալի հնարավորություն է դատական իշխանությունը ժողովրդին մոտեցնելու համար: Դատական իշխանության հիմքը ժողովուրդն է»,- ասել է խմբակցության ղեկավարը:

The Supreme Judicial Council (SJC) proposed the candidacies of Sergey Marabyan, Rubik Mkhitaryan and Manvel Shahverdyan for electing in the vacancy of the judge of the judiciary of the corruption crimes’ examination of the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation: The issue was debated at the RA NA sitting on December 5.
The Chairman of the Supreme Judicial Council Karen Andreasyan briefly presented the biography and the working activity of nominated three candidates.
The deputy of the RA NA Civil Contract Faction Sargis Khandanyan, noting that the nominated two candidates have not come to the parliament, underlined that it is not a respectful attitude towards the institute. “It is how many times that during the judges’ election that the candidates do not come to the National Assembly. I believe that the SJC and in general, the judicial power should make conclusions,” Sargis Khandanyan noted. Karen Andreasyan apologized the parliament, and as an excuse noted that in recent period the SJC has very little competition for the positions of the Court of Cassation. “At the same time, this also resembles the political elections, when your name is already in the ballot paper, and you cannot replace. At the phase, when the candidates reject and don’t come, the SJC and the judicial power are powerless for making any change, according to the current legislation,” the SJC Chairman clarified.
As Karen Andreasyan presented, the candidate Rubik Mkhitaryan has recently had surgery, his health state has been deteriorated, and because of that he has not come. And the candidate Manvel Shahverdyan made a decision to continue his current work. The Candidate submitted an application with substantiations to the RA NA President.
Sergey Marabyan, presenting his professional activity, noted that there are numerous decisions that today are precedential importance in the Court of Cassation and in their design phase the candidate has actively participated or has been an author of the draft decision. “I believe that I can promote with my work the efficiency of the activity of the Court of Cassation. I distinctly imagine the activity of the Court of Cassation as a court of right, which is not only responsible for the same enforcement of the laws, but is also for developing the right in Armenia,” the candidate mentioned, touching upon the revolutionary decisions he made on gender equality and domestic violence.
Answering the deputies’ questions, the candidate spoke about the problem of ethics of the Judges’ General Assembly and the activity of the Disciplinary Commission and the judges’ discipline.
The Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan, speaking in the parliament about regularly arising crisis related to the issue of the election of the judge of the Court of Cassation, stated that the existing constitutional solution is not the best solution. He underscored that the parliament should have an opportunity of electing, listening to the dandidates, receiving everybody’s position and comparing them. “We elect the judicial power for lasting period. It is at least dishonest not to take part in the formation of the judiciary and then criticize,” Vladimir Vardanyan noted.
In his speech the Head of the RA NA Civil Contract Faction Hayk Konjoryan, stated on behalf of the Faction with regret that the two candidates did not come to the parliament, stressed that election means to have an opportunity of alternative. Clearing the doubts on having ‘favourite candidates,’ Hayk Konjoryan underscored that there are no favourite candidates. According to him, the Civil Contract Faction is not led by the favourites’ logic, and before this moment, the Faction has no decision in the candidate’s election, especially when they have not listened to two out of three candidates. “We are sure that there are deserved people in the judiciary, whom the community has need to listen to. The system is a wonderful opportunity to approach the judicial power to the people. The basis of the judicial power is the people,” the Head of the Faction said.