Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 5-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի առաջարկով պատգամավորները հոտնկայս մեկ րոպե լռությամբ հարգել են դեկտեմբերի 4-ին Վայոց ձորի մարզի Բարձրունու հատվածում Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կողմից բացված կրակի հետեւանքով զոհված զինծառայողի հիշատակը:
Խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է ԱԺ ութերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգը: Պատգամավորները քննարկել եւ քվեարկությամբ մերժել են օրակարգում ընդգրկել Քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից ներկայացված «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Խորհրդարանը հաստատել է ԱԺ ութերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերը, որից հետո սկսել օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկումը:
Որոշ նախագծերի քննարկումը կիրականացվի հատուկ ընթացակարգով: Դրանք երկրորդ ընթերցմամբ կքննարկվեն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում:

5 декабря НС начало работу очередных заседаний.
По предложению Председателя НС А.Симоняна депутаты почтили память военнослужащего, погибшего 4 декабря вследствие обстрела азербайджанскими вооруженными силами участка Бадзрун Вайоцдзорской области.
Спикер парламента А.Симонян представил повестку шестой сессии НС восьмого созыва. Депутаты обсудили и проголосовали за отказ от включения в повестку дня законопроекта "О внесении дополнения в Уголовный кодекс РА", представленного Гражданской инициативой.
Парламент утвердил повестки дня шестой сессии НС восьмого созыва и очередных заседаний, после чего приступил к обсуждению законодательных инициатив.
Дебаты по некоторым проектам будут проведены по особой процедуре и обсуждены во втором чтении в течение 24-х часов после принятия в первом чтении.