Նախագծով առաջարկվում է նախատեսել քրեական պատասխանատվություն պաշտոնատար անձի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը երրորդ այլ հանրապետության կազմում ընդունելու կամ ճանաչելու եւ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու վերաբերյալ ցանկացած արարքի համար՝ անկախ դրսեւորման եղանակներից՝ սահմանելով ազատազրկում տասից տասնհինգ տարի ժամկետով. այս մասին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ դեկտեմբերի 4-ի արտահերթ նիստի ընթացքում ասել է «Հայաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնության լիազոր ներկայացուցիչ Արամ Պետրոսյանը՝ հանձնաժողովականներին ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Զեկուցողի խոսքով նախաձեռնությունը կազմվել է 66.000 ՀՀ քաղաքացիների ստորագրության արդյունքում: Նա տեղեկացրել է, որ քննարկումներ կազմակերպելու նպատակով անձնական նամակով դիմել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության 40 պատգամավորի. հետաքրքրվածությունը 10 տոկոսից ցածր է եղել:
Պատգամավորների հարցերը վերաբերել են նախկին իշխանությունների ժամանակ  Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը չճանաչելու պատճառներին,  Ալմաթիի հռչակագրին, ՌԴ ԱԳՆ՝ ԼՂ մասով հայտարարություններին, իրավական որոշակիությանը եւ այլ թեմաների:
Հարակից զեկուցող Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ նախագծի երկրորդ մասում առկա է հնացած նորմ: Հաշվի առնելով այդ եւ այն հանգամանքը, որ 400.1 հոդվածն իրավական որոշակիությունից զուրկ է՝ հանձնաժողովի նախագահը կոչ է արել դեմ քվեարկել նախագծին:
Կառավարության եզրակացությունը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը: Փոխնախարարի խոսքով նախագծում իրավական որոշակիության խնդիրներ կան: Անդրադառնալով առաջարկվող նախագծի երկրորդ հատվածին՝ Արա Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ նույն արարքի համար արդեն իսկ սահմանված է քրեական պատասխանատվություն:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն առաջարկել է հստակ ամրագրել եւ նշել արարքի դրսեւորման ձեւերը, ինչպես նաեւ առավել որոշակի դարձնել արարքի կատարման սուբյեկտ հանդիսացող անձանց շրջանակը: «Առաջարկվող կարգավորման ընդունման պարագայում առավել երաշխավորված կլինի ու կհստակեցվի Սահմանադրությամբ նախատեսված իրավական որոշակիության սկզբունքը, որը, հատկապես, կարեւորվում է անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը քննարկելիս: Բացի այդ՝ առաջարկով նախատեսվում է կոնկրետացնել արգելված արարքը կատարելու սուբյեկտ հանդիսացող անձանց շրջանակը»,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը: Նշվել է, որ գրավոր առաջարկն ուղարկվել է հանձնաժողովի անդամների պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեներին:
Վլադիմիր Վարդանյանը նկատել է, որ առաջարկին բացասական եզրակացություն տալուց հետո նախագծի քննարկումը չի կարող հետաձգվել լրամշակման նպատակով: Պատգամավորը հայտնել է, որ դա հնարավոր էր անել մինչեւ քննարկումը սկսելը: Հանձնաժողովի նախագահը առաջարկել է գործընկերներին բացասական եզրակացություն տալ նախագծին:
Հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել Արծվիկ Մինասյանի առաջարկին:
Քաղաքացիական նախաձեռնության լիազոր ներկայացուցիչ Արամ Պետրոսյանն էլ իր հերթին առաջարկել է հանձնաժողովին հետաձգել նախագծի քննարկումը՝ հաշվի առնելով հանձնաժողովի նիստում հնչած առաջարկները:
Նիստի ընթացքում արձանագրվել է, որ առանց ընդունված առաջարկի օրենքի նախագիծը լրամշակման նպատակով հետաձգվել չի կարող:
Արծվիկ Մինասյանը տեղեկացրել է, որ նախագծին բացասական եզրակացություն տալու դեպքում խմբակցությունը դեկտեմբերի 5-ին կայանալիք ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում հատուկ կարծիք կներկայացնի: Հատուկ կարծիքին միանալու են նաեւ նույն խմբակցության պատգամավորներ Գեղամ Նազարյանը եւ Մհեր Սահակյանը:
Հանձնաժողովը 3 կողմ եւ 7 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ բացասական եզրակացության  է արժանացրել Քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» նախագիծը:

В проекте предлагается предусмотреть уголовную ответственность за любые действия должностного лица, касающиеся принятия или признания Нагорного Карабаха в составе другой третьей республики и отрицания Геноцида армян, независимо от формы его проявления, путем назначения лишения свободы на срок от десяти до пятнадцати лет. Об этом 4 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам заявил уполномоченный представитель гражданской инициативы "Айакве" А.Петросян, представляя членам комиссии проект закона "О внесении дополнения в Уголовный кодекс РА”.
По словам докладчика, инициатива создана в результате подписей 66 тысяч граждан РА. Он сообщил, что с целью организации обсуждений обратился с личным письмом к 40 депутатам фракции НС "Гражданский договор”, заинтересованность была ниже 10%.
Вопросы депутатов касались причин непризнания независимости НК при предыдущем правительстве, Алма-атинской декларации, заявлений МИД РФ по НК, правовой определенности и других тем.
Докладчик по теме В.Варданян отметил, что во второй части проекта есть устаревшая норма. Принимая это во внимание, а также тот факт, что ст.400.1 лишена правовой определенности, председатель комиссии призвал голосовать против проекта.
Заключение правительства представил заместитель министра юстиции А.Мкртчян. По его словам, в проекте есть проблемы с правовой определенностью. Касаясь второй части предлагаемого проекта, А.Мкртчян сообщил, что за это же деяние уже установлена уголовная ответственность.
Секретарь фракции НС "Армения" А.Минасян предложил четко зафиксировать и уточнить формы проявления акта, а также уточнить круг лиц, являющихся субъектами акта. "В случае принятия предлагаемого постановления принцип правовой определенности, предусмотренный Конституцией, будет более гарантирован и конкретизирован, что особенно важно при обсуждении вопроса привлечения людей к уголовной ответственности. Кроме того, предложение предусматривает уточнение круга лиц, являющихся субъектами совершения запрещенного деяния", - отметил А.Минасян. Отмечено, что письменное предложение было направлено на официальные адреса электронной почты членов комиссии.
В.Варданян заметил, что после отрицательного заключения по предложению нельзя откладывать обсуждение проекта с целью доработки. Депутат сообщил, что это можно сделать до начала обсуждения. Председатель комиссии предложил коллегам дать отрицательное заключение по проекту.
Комиссия вынесла отрицательное заключение по предложению А.Минасяна.
Уполномоченный представитель гражданской инициативы А.Петросян, в свою очередь, предложил комиссии отложить обсуждение проекта с учетом рекомендаций, прозвучавших на заседании комиссии.
В ходе заседания зафиксировано, что законопроект не может быть отложен на доработку без принятого предложения.
А.Минасян сообщил, что при отрицательном заключении по проекту фракция представит особое мнение на созываемом   5 декабря очередном заседании НС. К особому мнению присоединятся также депутаты от той же фракции Г.Назарян и М.Саакян.
Комиссия вынесла отрицательное заключение по проекту гражданской инициативы "О внесении дополнения в Уголовный кодекс РА” с соотношением голосов 3 - “за”, 7 - “против”.