ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 29-ին մասնակցել է «Գիտուժ» նախաձեռնության կազմակերպած «Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական եւ նորարարական ազգային համակարգ. խնդիրներից դեպի վերածնունդ» խորագրով կոնֆերանսին:
«Առանց գիտության անհնար է ունենալ առաջընթաց ընդհանրապես: Հայագիտական, պատմագիտական, հումանիտար ինստիտուտների աշխատանքների շնորհիվ է ձեւավորվում պետության ինքնությունը, պետականության հիմքը՝ նախանշելով այն նպատակներն ու առաջնահերթությունները, որոնցով առաջնորդվելով՝ ժողովուրդն ապրում ու արարում է»,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը «Հայաստանում գիտատեխնոլոգիական ներուժի զարգացում. որտեղից եւ ինչպես սկսել» թեմայով պանելային քննարկման ընթացքում:
Խոսելով տեխնոլոգիական առաջընթացի մասին՝ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը խորհրդային ժամանակաշրջանում աստղագիտության, արբանյակաշինության մեջ առաջատար էր: «Հայաստանն ավանգարդ պետություն էր այդ գիտություններում: Եվ եթե ցանկանում ենք մեր երկիրը տեղայնացնել որեւէ գիտական, տեխնոլոգիական ուղղության մեջ, առանց գիտության անհնար է: Անհնար է առանց գիտական հենքի աշխարհում լինել առաջատար: Գիտությունն է միակ ճանապարհը, որի օգնությամբ Հայաստանը կկարողանա այս ագրեսիվ միջավայրում իր ուրույն տեղն ունենալ աշխարհի քարտեզի վրա»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը:
Անդրադառնալով Գիտության եւ տեխնոլոգիայի զարգացման խորհրդի ձեւավորման կարեւորությանն ու անհրաժեշտությանը՝ ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ գիտությունն ուժեղ պետության հիմքն ու իրավունքն է: «Պետք է ունենանք անկախ, համակարգային, ինստիտուցիոնալ գիտություն: Իսկ կազմակերպված գիտություն ունենալու համար հավելյալ ջանքեր են պահանջվում»,- նկատել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Նրա խոսքով հայկական բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների իրականացրած աշխատանքների եւ ձեռքբերումների շնորհիվ Հայաստանը հեղինակավոր է: «Հայկական բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններն առաջնորդողի դերակատարում ունեն Հայաստանում»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը՝ արժեւորելով «Գիտուժը» նախաձեռնությունը եւ գիտական համայնքի միասնական աշխատանքի կարեւորությունը:
Կոնֆերանսում պանելային ձեւաչափով քննարկվել են Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական եւ նորարարական համակարգի զարգացման հեռանկարներին, հետազոտահեն կրթական միջավայր ստեղծելուն, հումանիտար եւ հասարակագիտական գիտությունների զարգացմանն ուղղված քայլերին, գիտության առեւտրայնացմանը վերաբերող հարցեր:
Միջոցառմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ԱՅԲ կրթահամալիրի հիմնադիր Արամ Փախչանյանը, գիտական, կրթական եւ տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչներ, ձեռներեցներ:
Կոնֆերանսի հիմնական նպատակն է քննարկել այդ համակարգի ստեղծման հեռանկարները եւ առկա մարտահրավերները, փորձել ուրվագծել ներկա պայմաններում խնդիրների լուծմանը նպաստող գործիքակազմերն ու մոտեցումները:

А.Аршакян: “Без науки прогресс вообще невозможен”
29 ноября вице-спикер НС А.Аршакян принял участие в организованном инициативой "Гитуж" мероприятии "Национальная научно-технологическая и инновационная система Армении: от проблем к возрождению”.
“Без науки прогресс вообще невозможен. Идентичность государства, основы государственности формируются благодаря трудам арменоведческих, исторических и гуманитарных институтов, предопределяющих цели и приоритеты, руководствуясь которыми народ живет и созидает”, - подчеркнул вице-спикер в ходе панельного обсуждения на тему “Развитие научно-технологического потенциала в Армении: с чего и как начать”.
Зампредседателя НС, коснувшись технологического прогресса, отметил, что в советский период Армения была лидером в области астрономии и спутникостроения. “А рмения была авангардным государством в этих науках. И если мы хотим локализовать нашу страну в каком-либо научно-технологическом направлении, то это невозможно без науки. Нельзя быть мировым лидером без научной базы. Наука – единственный путь, с помощью которого Армения сможет занять свое место на карте мира в этой агрессивной среде”, - подчеркнул он.
А.Аршакян, отметив важность и необходимость формирования Совета по развитию науки и технологий, подчеркнул, что наука является основой и правом сильного государства. “Мы должны иметь независимую, системную, институциональную науку. А для организованной науки   требуются дополнительные усилия", - отметил он.
По словам вице-спикера НС, благодаря работам и достижениям армянских высокотехнологичных компаний Армения авторитетна. "Армянские высокотехнологичные компании играют лидирующую роль в РА”, - подчеркнул он, высоко оценив инициативу "Гитуж" и важность совместной работы научного сообщества.
На конференции в панельном формате обсуждены вопросы, связанные с перспективами развития научно-технологической и инновационной системы Армении, созданием научно-ориентированной образовательной среды, шагами по развитию гуманитарных и общественных наук, коммерциализацией науки в РА.
В мероприятии приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян, министр высокотехнологичной промышленности Р.Хачатрян, учредитель образовательного комплекса "Айб" А.Пахчанян, представители научного, образовательного и технологического сообщества, предприниматели.
Основная цель конференции – обсудить перспективы создания этой системы и существующие вызовы, попытаться обозначить инструментарий и подходы для решения проблем в современных условиях.