ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 29-ին մասնակցել է «Գիտուժ» նախաձեռնության կազմակերպած «Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական եւ նորարարական ազգային համակարգ. խնդիրներից դեպի վերածնունդ» խորագրով կոնֆերանսին:
«Առանց գիտության անհնար է ունենալ առաջընթաց ընդհանրապես: Հայագիտական, պատմագիտական, հումանիտար ինստիտուտների աշխատանքների շնորհիվ է ձեւավորվում պետության ինքնությունը, պետականության հիմքը՝ նախանշելով այն նպատակներն ու առաջնահերթությունները, որոնցով առաջնորդվելով՝ ժողովուրդն ապրում ու արարում է»,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը «Հայաստանում գիտատեխնոլոգիական ներուժի զարգացում. որտեղից եւ ինչպես սկսել» թեմայով պանելային քննարկման ընթացքում:
Խոսելով տեխնոլոգիական առաջընթացի մասին՝ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը խորհրդային ժամանակաշրջանում աստղագիտության, արբանյակաշինության մեջ առաջատար էր: «Հայաստանն ավանգարդ պետություն էր այդ գիտություններում: Եվ եթե ցանկանում ենք մեր երկիրը տեղայնացնել որեւէ գիտական, տեխնոլոգիական ուղղության մեջ, առանց գիտության անհնար է: Անհնար է առանց գիտական հենքի աշխարհում լինել առաջատար: Գիտությունն է միակ ճանապարհը, որի օգնությամբ Հայաստանը կկարողանա այս ագրեսիվ միջավայրում իր ուրույն տեղն ունենալ աշխարհի քարտեզի վրա»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը:
Անդրադառնալով Գիտության եւ տեխնոլոգիայի զարգացման խորհրդի ձեւավորման կարեւորությանն ու անհրաժեշտությանը՝ ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ գիտությունն ուժեղ պետության հիմքն ու իրավունքն է: «Պետք է ունենանք անկախ, համակարգային, ինստիտուցիոնալ գիտություն: Իսկ կազմակերպված գիտություն ունենալու համար հավելյալ ջանքեր են պահանջվում»,- նկատել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Նրա խոսքով հայկական բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների իրականացրած աշխատանքների եւ ձեռքբերումների շնորհիվ Հայաստանը հեղինակավոր է: «Հայկական բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններն առաջնորդողի դերակատարում ունեն Հայաստանում»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը՝ արժեւորելով «Գիտուժը» նախաձեռնությունը եւ գիտական համայնքի միասնական աշխատանքի կարեւորությունը:
Կոնֆերանսում պանելային ձեւաչափով քննարկվել են Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական եւ նորարարական համակարգի զարգացման հեռանկարներին, հետազոտահեն կրթական միջավայր ստեղծելուն, հումանիտար եւ հասարակագիտական գիտությունների զարգացմանն ուղղված քայլերին, գիտության առեւտրայնացմանը վերաբերող հարցեր:
Միջոցառմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ԱՅԲ կրթահամալիրի հիմնադիր Արամ Փախչանյանը, գիտական, կրթական եւ տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչներ, ձեռներեցներ:
Կոնֆերանսի հիմնական նպատակն է քննարկել այդ համակարգի ստեղծման հեռանկարները եւ առկա մարտահրավերները, փորձել ուրվագծել ներկա պայմաններում խնդիրների լուծմանը նպաստող գործիքակազմերն ու մոտեցումները:

On November 29, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan took part in the conference titled Armenia’s National Research and Innovation System: Transforming Challenges into Revival organized by the Gituzh initiative.
“Without science, it is impossible to have progress at all. The identity of the state, the basis of statehood is formed thanks to the work of Armenian scientific, historical and humanitarian institutes, outlining the goals and priorities by which the people live and create,” the RA NA Vice President Hakob Arshakyan said during the panel discussion ‘Development of scientific and technological potential in Armenia: Where and how to start’.
Speaking about the technological progress, the NA Vice President noted that Armenia was leading in astronomy and satellite construction during the Soviet period. “Armenia was a vanguard state in those branches of sciences. And if we want to localize our country in any scientific and technological direction, it is impossible without science. It is impossible to be a leader in the world without scientific basis. Science is the only way, with the help of which Armenia will be able to have its own place on the world map in this aggressive environment,” Hakob Arshakyan said.
Referring to the importance and necessity of the formation of the Science and Technology Development Council, the NA Vice President underlined that science is the basis and right of a strong state. “We must have an independent, systemized, institutional science. And in order to have an organized science, additional efforts are required,” the NA Vice President noticed.
According to him, Armenia is prestigious thanks to the work and achievements of the Armenian high-tech companies. “Armenian high-tech companies play a leading role in Armenia,” Hakob Arshakyan underscored, appreciating the Gituzh initiative and the importance of the joint work of the scientific community.
At the conference, issues regarding the development prospects of the scientific-technological and innovative system of Armenia, the creation of a research-oriented educational environment, the steps towards the development of humanitarian and social sciences, and the commercialization of science were discussed in a panel format.
The Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan, the Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan, the founder of Ayb School Aram Pakhchanian, the representatives of the scientific, educational and technological community, entrepreneurs attended the event.
The main objective of the conference is to discuss the prospects for the creation of that system and the existing challenges, to try to outline the toolkits and approaches contributing to solving the problems under the current conditions.