Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Ազգային ժողովում: Ուրախ եմ, որ եկել եք Հայաստան: Նման հանդիպումները նպաստում են զարգացնելու երկկողմ հարաբերությունները, հնարավորություն ընձեռում քննարկելու տարածաշրջանային հարցեր. ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը նոյեմբերի 28-ին Լիտվայի խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ հանդիպմանը:
Նշենք, որ Արսեն Թորոսյանի հրավերով եռօրյա այցով Հայաստան է ժամանել Լիտվայի խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռայմունդաս Լոպատայի գլխավորած պատվիրակությունը:
Արսեն Թորոսյանը հյուրերին ներկայացրել է տարածաշրջանում տիրող անվտանգային իրավիճակը, խոսել սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած լայնածավալ ռազմական հարձակումից եւ դրա հետեւանքով ԼՂ լիակատար էթնիկ զտումից:
Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավարը կարեւորել է Հայաստանում Եվրոպական միության մշտադիտարկման առաքելության դերակատարությունը:
Բարեկամական խմբի անդամ Անուշ Քլոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը ջատագովն է տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հաստատման եւ այդ ուղղությամբ քայլեր է ձեռնարկում: Պատգամավորի խոսքով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները վկայում են այն մասին, որ վերջինս չի ձգտում խաղաղության, քանի որ ունի ծավալապաշտական նկրտումներ:
Հայ խորհրդարանականները լիտվացի գործընկերներին ներկայացրել են ՀՀ կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի հիմքում դրված է տարածաշրջանում կապուղիների արդյունավետ ապաշրջափակման տեսլականը:

“Приветствую вас в Национальном Собрании РА. Рад вашему приезду в Армению. Подобные встречи содействуют развитию двусторонних отношений, предоставляют возможность обсудить региональные вопросы”, - отметил руководитель группы дружбы НС Армения-Литва А.Торосян на встрече 28 ноября с членами группы дружбы Литва-Армения литовского парламента.
Делегация во главе с руководителем группы дружбы Литва-Армения литовского парламента Раймундасом Лопатой прибыла в Армению с трехдневным визитом по приглашению А.Торосяна.
А.Торосян представил гостям ситуацию с безопасностью в регионе, широкомасштабное военное нападение Азербайджана на народ Нагорного Карабаха в сентябре и последовавшую затем полную этническую чистку НК.
Руководитель группы дружбы Армения-Литва подчеркнул роль наблюдательной миссии ЕС в РА.
Член группы дружбы А.Клоян подчеркнула, что Армения является сторонником установления стабильности и мира в регионе, предпринимает шаги в этом направлении. По ее мнению, заявления азербайджанского президента не свидетельствуют о его стремлении к миру, пронизаны амбициозными притязаниями.
Армянские парламентарии представили своим литовским партнерам разработанный Правительством РА проект “Перекресток мира”, в основе которого видение эффективной разблокировки коммуникаций в регионе.