ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 28-ին բացման խոսքով է հանդես եկել «Հայաստանի էներգետիկ շաբաթ 2023» միջոցառմանը:
Ողջույնի խոսքում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանում, ինչպես ամբողջ աշխարհում, էներգետիկայի ոլորտի նկատմամբ առկա է մեծ հետաքրքրություն: Նրա խոսքով էներգետիկան արդյունաբերության զարգացման, մարդկանց բարեկեցության, տնտեսական առաջընթացի, պետությունների անվտանգության եւ սուվերենության հիմքն է:
ԱԺ փոխնախագահը, խոսելով 2021-2026 թվականների Կառավարության գործունեության ծրագրի առաջնահերթություններից, նշել է, որ էներգետիկայի ոլորտում քաղաքականությունն ուղղված է լինելու էներգետիկ անկախության ու անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, էլեկտրաէներգիայի եւ գազի հուսալի ու որակյալ մատակարարման ապահովմանը:
«Մինչեւ 2040 թվականն էներգետիկ բնագավառի զարգացման ռազմավարությունն ուրվագծում է Հայաստանի տեսլականն էներգետիկայի զարգացման ոլորտում, որը խարսխված է ազատ մրցակցային եւ ոչ խտրական, ներառական ու դիվերսիֆիկացված էներգետիկ անկախության բարձր մակարդակով, մաքուր եւ էներգախնայող, թվայնացված եւ ինովացիոն, գիտելիքահեն եւ բարձր տեխնոլոգիատար, կանխատեսելի եւ թափանցիկ, հասանելի եւ արդարացի բոլորի համար սկզբունքների վրա»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը եւ հավելել, որ ռազմավարության շրջանակում իրագործված բարեփոխումների արդյունքում 2022 թվականին գործարկված էլեկտրոնային հարթակի օգնությամբ Հայաստանում էլեկտրաէներգիա սպառողին ընձեռվում է մատակարարին ինքնուրույն ընտրելու, պայմանագիր կնքելու եւ առեւտուր անելու հնարավորություն:
ԱԺ փոխխոսնակի գնահատմամբ սա էներգետիկայի շուկայի ազատականացման կարեւոր բարեփոխում է: Ստեղծվել են նոր հնարավորություններ ներդրողների եւ էլեկտրաէներգիա արտադրողների համար. այժմ շուկան ազատ է, ցանկացողները կարող են էլեկտրաէներգիա արտադրել, արտահանել եւ ներկրել Հայաստանից:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ պետական մեկ այլ ծրագրով էլ հնարավոր է արտոնյալ պայմաններով (0-5 տոկոսով վարկեր ստանալ բանկերից) տեղադրել մինչեւ 10 մլն դրամ արժողությամբ անհատական արեւային համակարգեր: Այս համատեքստում ԱԺ փոխխոսնակը կարեւորել է հատկապես սահմանամերձ համայնքներում քաղաքացիների իրազեկման մակարդակի բարձրացումը:
Աջակցության ծրագրերին անդրադառնալով՝ ԱԺ փոխնախագահը նշել է. «Ինքնավար էլեկտրաարտադրողների, տնային տնտեսությունների, արեւային պանելների միջոցով էլեկտրաէներգիայի փոխանակում իրականացնելու վերաբերյալ բարեփոխումների արդյունքում եթե 2018 թվականին 784 համակարգ ունեինք, ապա այժմ 10.000-ից ավելի ինքնավար արտադրողներ կան: Դա, իհարկե, տպավորիչ ցուցանիշ է, բայց պետք է այս ուղղությամբ եւս աշխատել»:
ԱԺ փոխխոսնակի խոսքով Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի ոլորտի կայուն զարգացման գրավականը վերականգնվող էներգետիկ ներուժի տնտեսապես հիմնավորված, արդյունավետ եւ պատասխանատու օգտագործումն է, ատոմային էներգետիկայի խաղաղ նպատակներով զարգացումը, էլեկտրաէներգետիկական համակարգի տարածաշրջանային ինտեգրումը, էներգակիրների մատակարարման ուղիների եւ ձեւերի տարատեսակումը, էներգաարդյունավետության եւ էներգախնայողության միջոցառումների ներդրումը, թվային էներգետիկ վերափոխումը: Սրան են ուղղված բոլոր քայլերը, ներառյալ օրենսդրական դաշտի բարելավումը, կանխատեսելի սակագնային քաղաքականությունը, ներդրողների հետ տարվող աշխատանքները: Հակոբ Արշակյանի համոզմամբ ստեղծվում է հարմարավետ միջավայր էներգետիկայի ոլորտում ներդրումների համար, ինչի արդյունքում էլ ավելի է բարձրանում երկրի էներգետիկ անվտանգության եւ անկախության մակարդակը: «Կայուն էներգետիկան տնտեսության զարգացման կարեւորագույն գրավականներից է` ուղղված մարդկանց կյանքի բարելավմանը եւ կենսամակարդակի բարձրացմանը»,- փաստել է Հակոբ Արշակյանը եւ հաջողություն մաղթել միջոցառման մասնակիցներին:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն:
Երեւանում, Ծաղկաձորում, Գյումրիում եւ Դիլիջանում հինգ օրերի ընթացքում կքննարկվեն ոլորտի ձեռքբերումներն ու զարգացման հեռանկարները, էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման միտումները, ոլորտային բարեփոխումներն ու իրականացվող քաղաքականությունը, ստեղծված իրավական ու տնտեսական միջավայրը, համայնքների կայուն էներգետիկ զարգացմանը, կլիմայի փոփոխությանը վերաբերող հարցեր, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման հեռանկարները եւ ոլորտային այլ հարցեր:

28 ноября вице-спикер НС А.Аршакян выступил с речью на мероприятии "Энергетическая неделя Армении 2023".
В своем приветственном слове зампредседателя парламента выразил уверенность, что в Армении, как и во всем мире, существует большой интерес к энергетической сфере. По его словам, энергетика – основа промышленного развития, благоденствия людей, экономического прогресса, безопасности и суверенитета государств.
Коснувшись приоритетов программы деятельности правительства на 2021-2026 гг., вице-спикер отметил, что политика в энергетической сфере будет направлена ​​на повышение уровня энергетической независимости и безопасности, обеспечение надежного и качественного снабжения электроэнергией и газом.
“Стратегия развития энергетической сферы до 2040 г. дает видение Армении в области развития энергетики, которое основано на свободной конкуренции, недискриминации, инклюзивности и диверсификации с высоким уровнем энергетической независимости, чистоте и энергосбережении, цифровизации и инновациях, наукоемких и высокотехнологичных, предсказуемых и прозрачных, на принципах доступного и справедливого для всех”, - подчеркнул А.Аршакян,   добавив, что в итоге реформ, реализуемых в рамках стратегии, с помощью электронной платформы, запущенной в 2022 г., потребителям электроэнергии в Армении предоставляется возможность самостоятельного выбора поставщика, подписания договора и торговли.
В оценке зампредседателя НС, это важная реформа по либерализации энергетического рынка. Созданы новые возможности для инвесторов и производителей электроэнергии – ныне рынок свободен, желающие могут производить, экспортировать и импортировать электроэнергию из Армении.
А.Аршакян отметил, что по другой государственной программе на льготных условиях (кредиты банков 0-5%) можно установить индивидуальные солнечные системы стоимостью до 10 млн драмов. В этом контексте он подчеркнул повышение уровня информированности граждан, особенно в приграничных общинах.
Затронув программы содействия, вице-спикер НС отметил: “В итоге реформ по обмену электроэнергией через автономных производителей энергии, домохозяйств, солнечных батарей, если в 2018 г. у нас было 784 системы, то сейчас стало более 10 тысяч автономных производителей. Это, конечно, впечатляющий показатель, но нам нужно работать и в этом направлении”.
По словам вице-спикера НС, залогом устойчивого развития электроэнергетики Армении является экономически обоснованное, эффективное и ответственное использование потенциала возобновляемых источников энергии, развитие атомной энергетики в мирных целях, региональная интеграция электроэнергетической системы, диверсификация каналов и форм энергоснабжения, внедрение мер по энергоэффективности и энергосбережению, цифровая трансформация энергетики. На это направлены все шаги, в том числе совершенствование законодательной базы, предсказуемая тарифная политика, работа с инвесторами. По Аршакяну, создаются комфортные условия для инвестиций в энергетическую сферу, в результате чего уровень энергетической безопасности и независимости страны еще больше возрастает. "Устойчивая энергетика является одним из важнейших залогов экономического развития, направленного на повышение уровня жизни людей", - подчеркнул вице-спикер НС, пожелав успехов участникам мероприятия.
С приветственной речью выступили Президент Республики В.Хачатурян, министр территориального управления и инфраструктур Г.Саносян, председатель КРОУ Г.Баграмян, директор Армянской миссии USAID Джон Алело.
В Ереване, Цахкадзоре, Гюмри и Дилижане в течение пяти дней будут представлены достижения и перспективы развития сферы, тенденции либерализации рынка электроэнергии, реформы и реализуемая политика, созданная правовая и экономическая среда, стабильное энергетическое развитие общин, изменение климата, институциональные реформы, перспективы развития возобновляемой энергетики и другие вопросы.