Հույս ունենք Հարավային Կովկասը դարձնել աշխարհին լավ նորություններ մատակարարող տարածաշրջան եւ պատրաստ ենք կրել այս նպատակին հասնելու մեր բաժին պատասխանատվությունը. Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանում
Նոյեմբերի 18-ին Երեւանում կայացել է ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանը: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ողջունելով ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի անցկացումը Հայաստանի Հանրապետությունում, նշել է, որ այն տեղի է ունենում բարդ ժամանակաշրջանում, երբ վերջին տասնամյակներում գոյություն ունեցած համաշխարահային կարգը ճաքեր է տալիս՝ քայքայման հավաստի նախանշաններ ցույց տալով:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Աֆղանստանի, Ուկրաինայի, Գազայի ճգնաժամերից, Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած էթնիկ զտումներից հետո աշխարհը նույնը չի լինելու. սրանում արդեն ոչ ոք չի կասկածում: Բայց թե ինչպիսին է լինելու աշխարհը վաղը, սա արդեն ոչ ոք չգիտի:
«Եվ հատկապես այս պատճառով, չափազանց կարեւոր է, որ այսօրվա լարումների մեղմման, ճգնաժամերի կառավարման, հակասությունների քննարկման ժամանակատար գործընթացում չմոռանանք ապագայի պլանավորումը, որովհետեւ եթե ապագան չպլանավորվի, ճգնաժամերն ու բախումները ծավալվելու արգելք չեն գտնի իրենց ճանապարհին: Երեկ մենք ի վիճակի չեղանք ամբարտակներ կառուցել այսօրվա հեղեղները կանխելու համար, հետեւաբար, որքան էլ դժվար լինի, այսօր պիտի փորձենք կառուցել այդ ամբարտակները՝ վաղվա հնարավոր հեղեղները հանդարտեցնելու նպատակով»,- նշել է վարչապետը:
Գործադիրի ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին, խոսել այդ մասով եղած լավ եւ վատ լուրերի մասին: Լավ լուրերի շարքում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է այն փաստը, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հիմնական սկզբունքները համաձայնեցված են: Վարչապետը եվրոպացի պատվիրակներին մանրամասնել է այդ սկզբունքների էությունը:
«Ինչպես Ազգային ժողովի նախագահը նշեց, խաղաղությունը մեր պատկերացմամբ մի վիճակ է, երբ տարածաշրջանի բոլոր երկրներն ապրում են բաց սահմաններով, տնտեսական, քաղաքական, մշակութային ակտիվ կապերով կապված, բոլոր հարցերը դիվանագիտական եղանակով եւ երկխոսությամբ լուծելու փորձ ու ավանդույթ կուտակած: Նման բան առնվազն շատ դժվար է ունենալ առանց ճանապարհային, երկաթուղային, օդային ակտիվ կոմունիկացիաներ ունենալու»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանն ու այս համատեքստում մանրամասնել «Խաղաղության  խաչմերուկ» նախագիծը:
Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացի վատ լուրերի մասով վարչապետն ընդգծել է այն հանգամանքը, որ մենք դեռեւս խոսում ենք տարբեր դիվանագիտական լեզուներով եւ շատ հաճախ չենք հասկանում իրար: Նրա գնահատմամբ սրա համար, իհարկե, կան նաեւ օբյեկտիվ պատճառներ:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի իրականացրած քաղաքականությանը՝ նշելով. «Չափազանց կասկածելի է թվում նաեւ այն, որ Ադրբեջանում բարձրագույն հովանավորությամբ եւ, ըստ էության, պաշտոնական մակարդակում Հայաստանի Հանրապետությունը սկսել են կոչել «Արեւմտյան Ադրբեջան»: Եվ այս հայեցակարգն ուսուցանում են դպրոցներում, համալսարաններում, պետական լրատվամիջոցներով: Սա մեզ նոր պատերազմ, Հայաստանի դեմ նոր ռազմական ագրեսիա կազմակերպելու նախապատրաստություն է թվում, եւ խաղաղության գործընթացի առաջընթացի հիմնական խոչընդոտներից է»:
Վարչապետը վերահաստատել է՝ Հայաստանի Հանրապետությունը նվիրված է խաղաղության օրակարգին, խաղաղության գործընթացին ու հավելել, որ մտադիր է մեր կողմից ակտիվացնել դիվանագիտական ջանքերը՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը հասնելու համար: Այնուհետեւ անդրադարձ է եղել Թուրքիայի հետ երկխոսությանը: Այս համատեքստում գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ Թուրքիայի հետ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորումը կարեւորագույն գործոն է մեր տարածաշրջանի՝ Հարավային Կովկասի, խաղաղ, զարգացող ու անվտանգ միջավայրի ռազմավարական տեսլականի համար:
«Հույս ունենք՝ Հարավային Կովկասը դարձնել աշխարհին լավ նորություններ մատակարարող տարածաշրջան, եւ Հայաստանի Հանրապետությունը, ես՝ անձամբ, պատրաստ ենք կրել այս նպատակին հասնելու համար մեր բաժին պատասխանատվությունը»,- եզրափակել է ելույթը ՀՀ վարչապետը:

Выступление Н.Пашиняна на сессии ПА ОБСЕ: “Мы надеемся сделать Южный Кавказ регионом, несущим миру добрые вести, и готовы нести нашу долю ответственности в достижении этой цели”
18 ноября в Ереване состоялась осенняя сессия ПА ОБСЕ. Премьер-министр Армении Н.Пашинян, приветствуя сессию в РА, отметил, что она проходит в сложный период, когда существовавший в последние десятилетия мировой порядок дает трещины, проявляя явные признаки разрушения.
Н.Пашинян отметил, что мир не будет прежним после кризисов в Афганистане, на Украине, в Газе, этнических чисток в Нагорном Карабахе – в этом уже никто не сомневается. Однако каким будет мир завтра – этого никто не знает.
“И особенно по этой причине крайне важно, чтобы в трудоемком процессе снятия сегодняшней напряженности, управления кризисами и обсуждения противоречий мы не забывали о планировании будущего, потому что, если будущее не запланировано, кризисы и конфликты не встретят преград на своем пути”, - заметил премьер.
Глава исполнительной власти коснулся мирного процесса Армения - Азербайджан, хороших и плохих новостей в этой связи. Среди хороших Н.Пашинян подчеркнул, что основные принципы мира с Азербайджаном согласованы. Премьер-министр подробно изложил суть этих принципов европейским делегатам.
“Как отметил Председатель НС, по нашему мнению, мир – это состояние, когда все страны региона живут с открытыми границами, связаны активными экономическими, политическими и культурными связями, накопили опыт и традицию решения всех проблем дипломатическим путем и посредством диалога. По крайней мере, иметь подобное очень сложно без активного автомобильного, железнодорожного и воздушного сообщения", - подчеркнул Н.Пашинян и в этом контексте подробно остановился на проекте "Перекресток мира".
Касаясь плохих новостей мирного процесса с Азербайджаном, премьер-министр подчеркнул факт: мы до сих пор говорим на разных дипломатических языках и зачастую не понимаем друг друга. По его словам, для этого, конечно, есть и объективные причины.
Н.Пашинян коснулся проводимой Азербайджаном политики, отметив: “Также чрезвычайно подозрительным кажется то, что в Азербайджане при высоком покровительстве и, по сути, на официальном уровне Республику Армения стали называть “Западным Азербайджаном”. И эту концепцию преподают в школах, университетах, преподносят государственные СМИ. Нам это видится подготовкой к организации новой войны, новой военной агрессии против Армении и является одним из главных препятствий на пути продвижения мирного процесса”.
Премьер-министр подтвердил, что РА привержена мирной повестке, мирному процессу, и добавил, что мы намерены активизировать наши дипломатические усилия для достижения подписания мирного договора с Азербайджаном. Затем обсуждался диалог с Турцией. В этом контексте глава исполнительной власти заявил, что нормализация отношений Армении с Турцией является важнейшим фактором стратегического видения мирной, развивающейся и безопасной среды в нашем регионе – Южном Кавказе.
"Надеемся сделать Южный Кавказ регионом, несущим миру добрые вести, и Республика Армения, лично я готовы нести нашу долю ответственности в достижении этой цели", - заключил выступление Премьер-министра РА.