«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Հնդկաստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ` մաքսային հարցերով համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին» համաձայնագրով հիմքեր են ստեղծվում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի մաքսային ծառայությունների միջեւ համագործակցության ընդլայնման ու ամրապնդման համար. ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը` Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 10-ի նիստում:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2023 թվականի հունիսի 23-ին, Բրյուսելում: Փաստաթղթով նախատեսվում են մաքսային հարցերում փոխադարձ վարչական օգնության ցուցաբերում եւ այդ նպատակով տեղեկատվության փոխանակման ընթացակարգեր:
«Հայաստանի մաքսային ծառայության համար համաձայնագրի կիրառումը կարեւորվում է նաեւ հետբացթողումային հսկողության շրջանակում պարբերաբար իրականացվող հարցումների համատեքստում անհրաժեշտ իրավական հիմքերի ապահովման առումով»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Նշվել է, որ փաստաթղթի կիրառմամբ երկու երկրների համապատասխան ստորաբաժանումների միջեւ կհաստատվի ուղղակի կապ, ինչն էլ դրական ազդեցություն կունենա Հնդկաստանից Հայաստան ներմուծման եւ մեր երկրից Հնդկաստան արտահանման ժամանակ մաքսային կանոնների խախտման դեպքերի բացահայտման, առկա խնդիրների առավել արագ եւ օպերատիվ լուծման վրա:
««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Հնդկաստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ` մաքսային հարցերով համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:

“Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Индия о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных вопросах” закладывает основу для расширения и укрепления сотрудничества между таможенными службами Армении и Индии”, - отметил 10 ноября на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) РА А.Мурадян.
Соглашение подписано 23 июня 2023 г. в Брюсселе. Документ предусматривает взаимную административную помощь в таможенных вопросах и процедурах обмена информацией в этих целях.
"Для Таможенной службы Армении применение соглашения важно также с точки зрения обеспечения необходимых правовых основ в контексте запросов, регулярно проводимых в рамках поствыпускного контроля", - подчеркнул докладчик.
Отмечено, что с применением документа будет установлена ​​прямая связь между соответствующими ведомствами двух стран, что позитивно скажется на выявлении случаев нарушения таможенных правил при импорте из Индии в Армению и экспорт из РА в Индию, а также на скорейшем и оперативном решении существующих проблем.
Проект “О ратификации Соглашения между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Индия о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных вопросах”  получил положительное заключение.