Գործող օրենքի համաձայն վարչապետին սպասարկման նպատակով տրամադրվում են հատուկ սարքավորված ինքնաթիռ եւ ուղղաթիռ: Օրենքում բացակայում է այդ ինքնաթիռով եւ ուղղաթիռով չվերթների կազմակերպման, իրականացման եւ անվտանգության ապահովման հետ կապված հարաբերությունների կարգավորման իրավական հիմքը: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը` ներկայացնելով ««Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման եւ սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 28-ի նիստում:
Ըստ Արմեն Սիմոնյանի` բացը լրացնելու համար ներկայացվել է համապատասխան փոփոխություն, որով կնախատեսվի լիազորող նորմ` համապատասխան կարգ սահմանելու համար:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի փոխնախագահ Արուսյակ Ջուլհակյանն առաջարկել է դրական եզրակացություն տալ նախագծին:

Authorizing norm to be designed for establishing appropriate order
According to the law in force, specially equipped plane and helicopter are provided for the Prime Minister. The legal basis of regulating the relations connected with ensuring the organization, implementation and security of flights by that plane and helicopter. The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan said this, presenting the draft law on Amending the Law on Ensuring, Service and Social Guarantees of the Officials’ Activity.
The issue was debated in the first reading at the sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs on September 28.
According to Armen Simonyan, appropriate amendment was presented for filling the gap, by which authorizing norm will be designed for establishing appropriate order.
The co-rapporteur, the Deputy Chair of the Committee Arusyak Julhakyan proposed to endorse the draft.