Գործող օրենքի համաձայն վարչապետին սպասարկման նպատակով տրամադրվում են հատուկ սարքավորված ինքնաթիռ եւ ուղղաթիռ: Օրենքում բացակայում է այդ ինքնաթիռով եւ ուղղաթիռով չվերթների կազմակերպման, իրականացման եւ անվտանգության ապահովման հետ կապված հարաբերությունների կարգավորման իրավական հիմքը: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը` ներկայացնելով ««Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման եւ սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 28-ի նիստում:
Ըստ Արմեն Սիմոնյանի` բացը լրացնելու համար ներկայացվել է համապատասխան փոփոխություն, որով կնախատեսվի լիազորող նորմ` համապատասխան կարգ սահմանելու համար:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի փոխնախագահ Արուսյակ Ջուլհակյանն առաջարկել է դրական եզրակացություն տալ նախագծին:

“Согласно действующему закону, премьер-министру для служебных целей предоставляются специально оборудованный самолет и вертолет. В законе отсутствует правовая основа для регулирования отношений, связанных с организацией, осуществлением и безопасностью полетов на этом самолете и вертолете”, - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян, представляя проект о внесении изменения в закон "Об обеспечении деятельности, обслуживания и социальных гарантий должностных лиц".
28 сентября вопрос обсуждался в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
По Симоняну, для восполнения пробела внесена соответствующая поправка, которая обеспечит уполномочивающую норму для установления соответствующего порядка.
Содокладчик заместитель председателя комиссии А.Джулакян предложила дать по проекту положительное заключение.