Նոր կրթակարգի նպատակը կրթության որակի բարձրացումը պետք է լինի
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ հունիսի 30-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցան «12-ամյա կրթություն. կրթական բարեփոխումներ» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, կրթական տարբեր հաստատությունների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը նկատեց, որ վերջին շրջանում 12-ամյա կրթությանն անցնելու հետ կապված հետաքրքրությունն աճում է,այդ փոփոխությունների անհրաժեշտությանգիտակցման հետ կան նաեւ մտահոգություններ, անգամ դժգոհություններ եւ լեփ-լեցուն դահլիճին հորդորեց հարցադրումներով, կառուցողական առաջարկություններով մասնակցել հանրության համար մեծ կարեւորություն ներկայացնողող հարցի քննարկմանը:
ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը նշեց, որ 12-ամյա կրթությանն անցումը պատասխանատվության, զգոնության պետք է մղի, նպատակադրված ու հետեւողական աշխատանքի լծի ոչ միայն կրթության բնագավառի պատասխանատուներին, այլեւ ողջ հասարակությանը: Մեր երկրի քաղաքացիներին պարզ պատք է բացատրել կրթության բովանդակությունից եւ միջազգային կրթական չափանիշներին համապատասխանեցնելու նպատակադրումից բխող բարեփոխումների անհրաժեշտությունը: Այլեւս գոյություն չունի իր գաղափարախոսությամբ ու չափանիշներով Խորհրդային երկրում գործող կրթական համակարգը, կա պայմանականորեն «եվրոպական» կոչվող կրթական արժեքայինմի համակարգ, որի մեջ են աշխարհի զարգացած շատ երկրներ: Այստեղ Հայաստանը այլընտրանք չունի, բայց ներդաշնակ անցում ապահովելուհամար անհրաժեշտ է այն դիտարկել ամբողջության մեջ, հստակեցնել նպատակը եւ հետեւողական լինել: Եթե կան թերություններ կրթակարգում կամ ոլորտը կարգավորող օրենսդրական դաշտում, պետքէ բարեփոխել դրանք, քանի որ վերջնական նպատակը կրթության որակի բարձրացումն ու ինտեգրումն է եվրոպական կրթական համակարգին:
Կրթության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Նորիկ Ղուկասյանը ներկայացրեց 12-ամյա հանրակրթությանն անցման մեխանիզմները, անդրադարձավ ծրագրային, դասագրքային եւ կադրային ապահովման հետ կապված խնդիրներին:
Պարոն Ղուկասյանը տեղեկացրեց, որ 2006-2007 ուսումնական տարում պետք է սկսվի 12-ամյա կրթական համակարգի ներդրումը. այս տարի կձեւավորվեն երկու առաջին դասարաններ` 6 եւ 6,5 տարին լրացած տարիքային խմբերով: մինչեւ 2000թ. դպրոց ընդունված աշակերտները պետք է սովորեն եւ ավարտեն 10-ամյա ծրագրով: Այս դեպքում ուսումնական ծրագրերի եւ դասագրքերի փոփոխություններ չեն նախատեսվում:
Նոր չափորոշիչների, ծրագրերի, դասագրքերի ներդրումը սկսվելու է 2006-2007 ուսումնական տարվանից`  ըստ 9-ամյա հիմնական դպրոցի աստիճանների եւ առարկայական ուսուցման սկզբնաժամկետների: Այս ուսումնական տարում կներդրվեն 1-ին եւ 5-րդ դասարանների մայրենի լեզվի, 7-րդ դասարանի հայոց լեզվի,  գրականության, 5-րդ դասարանի մաթեմատիկայի, 7-րդ դասարանի հանրահաշվի, երկրաչափության եւ 6-րդ դասարանի ինֆորմատիկայի նոր ծրագրերն ու դասագրքերը: 2007-2008 ուս. տարվանից նույն սկզբունքով կներդրվեն բնագիտական եւ հասարակագիտական առարկաների նոր չափորոշիչներն ու դասագրքերը:
2006-2010 թթ. աշխատանքներ կկատարվեն եռամյա ավագ դպրոցի ձեւավորման ուղղությամբ:
2006թ. կավարտվի հայոց լեզվի եւ գրականության 6500,մաթեմատիկայի 5400, ինֆորմատիկայի 1250 ուսուցիչների եւ 2500 դասվարների վերապատրաստումը:
ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Էդուարդ Ղազարյանի գնահատմամբ` վերափոխումները նպատակաուղղված պետք է լինեն միմիայն կրթության որակի բարձրացմանը եւ ոչ թե պարզապես եվրոպական արժեքների յուրացմանը: Այնինչ փորձը ցույց է տվել, որ վերջին տարիներին բարեփոխման անվան տակ որոշ ետընթաց քայլեր են կատարվել, որոնք մասնավորապես կապված են մեկ դասարանում սովորող աշակերտների թվաքանակի ավելացման եւ դրույքի ժամաքանակի բարձրացման հետ: Ակադեմիկոսը զգոնության եւ հետեւողականության կոչ արեց, քանզի կորցրածը վերադարձնելը շատ ավելի դժվար է լինելու:
ԱԺ պատգամավոր Գալուստ Սահակյանը կոչ արեց շտապողականություն չցուցաբերել: Ճիշտ է` կրթական բարեփոխումները աշխարհից չմեկուսանալու, կրթության որակը բարձրացնելու անհրաժեշտությամբ են թելադրված, բայց դեռեւս տեխնիկական, գույքային  պայմանները ցածր են, չկա  նաեւ համապատասխան ֆինանսավորում: Պարոն Սահակյանը հավաստիացրեց, որ ինքը պայքարելու է, որ համապատասխան պայմաններ չունեցող դպրոցները 6 տարեկան երեխաներ չընդունեն:
Հնչեցին այլ ելույթներ ու հարցադրումներ, որոնցում կրթական բարեփոխումների ցանկության հետ նաեւ  մտահոգություն կար անբավարար նյութատեխնիկական բազայի, սանիտարահիգիենիկ խնդիրների, դասարանների խտության, ավագ դպրոցի հոսքային կրթության ոչ հստակ չափորոշիչների վերաբերյալ:
ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը համաձայնելով, որ առկա ենբոլոր նշված դժվարությունները, համոզմունք հայտնեց, որչպետք է կասեցնել անցումը նոր համակարգին, պետք է իրատես լինել. միայն հիշողությունների վրա խարսխվելով հնարավոր չէ առաջ գնալ, պետք չէ վախենալ ապագայից, այլ անհրաժեշտ է նպատակադրված ու վստահ քայլերով առաջ գնալ:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը, ընդունելով էվոլյուցիոն եւ ոչ հեղափոխական ճանապարհով կրթական բարեփոխումների անհրաժեշտությունը, կարեւորեց կրթության զարգացմանն արգելակող խնդիրների անհապաղ լուծումը,ոլորտի հետ կապված օրենսդրական դաշտի հստակեցումն ու կատարելագործումը:

Целью новой системы образования должно быть повышение качества образования
30 июня по инициативе Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи в НС состоялись парламентские слушания на тему “12-летнее образование: образовательные реформы”, в которых участвовали депутаты НС, представители различных учебных заведений, общественных организаций.
Председатель комиссии Гр.Акопян заметила, что в последнее время растет интерес к 12-летнему образованию, с осознанием необходимости этих перемен есть и озабоченность, даже недовольство и призвала переполненный зал участвовать в обсуждении вопроса, представляющего исключительный интерес для общественности, своими вопросами, конструктивными предложениями.
Министр образования и науки РА Л.Мкртчян отметил, что переход на 12-летнее образование должен повысить ответственность, бдительность, привлечь к целенаправленной и последовательной работе не только ответственных за систему образования, но и все общество. Гражданам нашей страны должна быть четко обьяснена необходимость реформ, исходящих из целей содержания образования и приведения ее в  соответствие с международными образовательными стандартами. Больше не существует система образования советской страны с ее идеологией и критериями, есть условно именуемая  “европейской” образовательная система, в которую включены многие развитые страны мира. Здесь Армения не имеет альтернативы, но для обеспечения гармоничного перехода  надо рассматривать ее в целостности, уточнить цель и быть последовательными. Если есть недостатки в системе образования или в законодательном поле, регулирующем сферу, следует реформировать их, поскольку конечная цель – повышение качества образования и интеграция в европейскую систему образования.
Директор Национального института образования Н.Гукасян представил механизмы перехода  к 12-летнему образованию, обратился к проблемам, касающимся  обеспечения программами, учебниками и кадрами. Г-н Гукасян сообщил, что в 2006-2007 уч.году начнется внедрение 12-летнего образования  - в этом году сформируются два первых класса: в возрастных группах 6-леток и исполнившихся 6,5 года. Учащиеся, принятые в школу до 2000 г., будут учится и закончат школу по программе десятилетки. В этом случае изменений учебных программ и учебников не предусматривается.
Введение новых критериев, программ, учебников начнется с 2006-07 уч.года – согласно степеням и начальным срокам предметного обучения в базовой 9-летней школе. В этом уч.году будут введены новые программы и учебники: родного языка - для 1 и 5 классов, армянского языка, литературы - для 7 класса, математики – для 5 класса, алгебры, геометрии – для 7 класса, информатики – для 6 класса. В 2007-08 уч.году по тому же принципу будут введены новые критерии и учебники для естественных и общественных наук.
В 2006-2010 гг. будут проведены работы по формированию старшей трехлетней школы.
В 2006 г. завершится переподготовка 6500 учителей армянского языка и литературы, 5400 – математики, 1250 – информатики и 2500 классоводов.
В оценке академика НАН РА Э.Казаряна, преобразования должны быть целенаправлены только на повышение качества образования, а не просто на усвоение европейских ценностей. Между тем опыт показал, что под видом реформ сделаны определенные шаги назад, которые, в частности, связаны с увеличением количества учащихся в классах и повышением часов в ставке. Академик призвал проявить бдительность и последовательность, так как вернуть утерянное будет гораздо труднее.
Депутат НС Г.Саакян призвал не проявлять поспешности.  Верно, образовательные реформы продиктованы необходимостью не изолироваться от мира, повысить качество образования, но пока что технические, имущественные условия низки, нет также соответствующего финансирования. Г-н Саакян заверил, что он будет бороться, чтобы не имеющие соответствующих условий школы не принимали детей-шестилеток.
Прозвучали другие выступления и вопросы, в которых наряду с пожеланием образовательных реформ была выражена также озабоченность недостаточной материально-технической базой, санитарно-гигиеническими проблемами, переполненностью классов, нечеткими критериями поточного образования старшей школы.
Министр Л.Мкртчян, согласившись с наличием всех указанных сложностей, выразил уверенность, что не надо пресекать переход к новой системе, надо быть реалистами: лишь опираясь на воспоминания, невозможно двигаться вперед, не надо бояться грядущего, а необходимо целенаправленными и уверенными шагами идти вперед.
Председатель комиссии Гр.Акопян, осознавая необходимость реформ образования эволюционным, а не революционным путем, подчеркнула важность незамедлительного решения проблем, тормозящих развитие образования, прояснение и совершенствование законодательного поля, связанного со сферой.