«Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացմամբ արգելվում է բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների ֆունկցիոնալ ախտորոշիչ կաբինետներում, միջամտությունների սենյակներում, հիվանդասենյակներում, լոգարաններում եւ սանհանգույցներում տեսալուսանկարահանող սարքերի օգտագործումը: Իսկ տեսալուսանկարահանող սարքեր օգտագործելու դեպքում բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններն իրենց կազմակերպության տարածքի տեսանելի հատվածներում տեղադրում են իրազեկման ցուցանակներ: Դրանք տեղադրվում են այնպես, որ տեսանելի լինեն մինչեւ տեսահսկման տարածք մտնելը:
Սեպտեմբերի 12-ի ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի, Լուսինե Բադալյանի եւ Հրաչյա Հակոբյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող, ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Լուսինե Բադալյանը նշել է, որ տեսալուսանկարահանող սարքերի օգտագործմամբ ստացված տվյալները կարող են պահպանվել՝ Կառավարության սահմանած կարգին համապատասխան: Եթե հայտնաբերվում է խախտում, ապա տեսանյութերը բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններում պահվում են մինչեւ խախտման դեպքի քննության (այդ թվում` բողոքարկման վարույթի) կամ ծառայողական քննության ավարտը, եթե օրենքով այլ ժամկետ նախատեսված չէ: Պացիենտների իրավունքների ու օրինական շահերի պաշտպանությանն աջակցելու դեպքում տեսանյութերը պահվում են առնվազն մեկ ամիս, բայց ոչ ավելի, քան՝ վեց ամիս:
Նախատեսվում է, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականի հունվարի 1-ից:
Նշվել է նաեւ, որ նախագծերի փաթեթը մշակվել է Արդարադատության նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ:
Պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանը հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք բժիշկների սենյակներում թույլատրվում է օգտագործել այդ նույն սարքերը:
Ի պատասխան նշվել է, որ նախագիծը մշակվել է մի շարք բողոքների հիման վրա: Լուսինե Բադալյանի հավաստմամբ, այսպես կոչված, մանիպուլյացիոն սենյակներում պացիենտներն են հայտնաբերել տեսախցիկ եւ դիմել են պատգամավորներին, Մարդու իրավունքների պաշտպանին, ինչի արդյունքում պատգամավորները հոդվածի արգելող հատված են գրել:
Պատգամավոր Գեղամ Նազարյանն էլ հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք հաշվի է առնվել հակառակ կողմի տեսակետը, խնդիրը քննարկվե՞լ է ԲԿ-ների հետ:
«Մենք լսել ենք հակառակ կողմի տեսակետը: Խնդիրը, որի հետ առնչվել ենք, բողոքները համատարած բնույթ չեն կրում, այնպես չէ, որ բոլոր արգելված սենյակներում տեսախցիկներ են տեղադրված: Որոշակի հետազոտություն կատարելուց հետո պարզել ենք, որ դրանք վաղուց տեղադրված տեսախցիկներ են, որոնք տեղադրվել են կոռուպցիոն ռիսկերը վերահսկելու համար»,- ասել է հիմնական զեկուցողը:
Պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք պլաստիկ վիրահատությունները թույլատրվում են տեսանկարահանել:
Ի պատասխան նշվել է, որ գովազդի նպատակով տեսանկարահանման համար անհրաժեշտ է պացիենտի թույլտվությունը, բայց գիտական նպատակներով՝ երբեք չի կարող արգելվել:
Պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանն էլ հետաքրքրվել է՝ վերակենդանացման սենյակներում տեսախցիկներ տեղադրվա՞ծ են, թե՝ ոչ:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ այդ սենյակներում կան տեսախցիկներ, բայց Առողջապահության նախարարությունն է որոշելու՝ թույլատրե՞լ, թե՝ ոչ:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Էմմա Պալյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Հարակից զեկուցող, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը տեղեկացրել է, որ Կառավարությունը ներկայացրել է մի շարք առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են: Նա անդրադարձել է մի քանի հարցադրումների: Նշվել է, որ Կառավարությունը կսահմանի այն վայրերը, որտեղ կտեղադրվեն տեսալուսանկարահանող սարքեր: Ըստ նախարարի՝ վերակենդանացման բաժանմունքներում կան տեսալուսանկարահանող սարքեր՝ հնարավոր վեճերից զերծ պահելու համար:
Մտքերի փոխանակությանը նախագծերի փաթեթի համահեղինակ, ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ դաշտը կանոնակարգված չէ եւ օրենսդրական նախաձեռնությամբ այն կանոնակարգվում է, քանի որ, ըստ նրա, ունենք անձի մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքի հետ կապված խնդիր: Նրա հավաստմամբ նախագծով հստակ սահմանվում են այն վայրերը, որտեղ արգելվում է տեսախցիկների տեղադրումը, նաեւ Կառավարությանը հնարավորություն ենք տալիս այդ սարքերի տեղադրման կարգը սահմանել: Նշվել է նաեւ, որ ցանկացած տեղ կարող է իրականացվել նկարահանում, եթե դրանք բխում են օրենքում նշված նպատակներից: Օրենքի խախտման համար սահմանված է 50 հազար դրամ տուգանք:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն արտահերթ ելույթում հարցն ընդհանրացնելով՝ անդրադարձել է տեղեկատվական անվտանգությանը եւ ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց կողմից ընդհանրապես հասարակական վայրերի, այլ մարդկանց սեփական տարածքների տեսանկարահանման եւ դրանց վտանգների մասին հարցին: Նշվել է, որ, ըստ էության, ամբողջ աշխարհում ինտերնետի առկայությունը համատարած է եւ տեսալուսանկարահանող սարքերը նույնպես դարձել են խիստ մատչելի եւ ամենուր դրանք կարելի տեղադրել, միացնել ինտերնետին եւ հասանելիություն ունենալ տվյալ տարածքից, աշխարհի ցանկացած կետից: Ըստ Հակոբ Արշակյանի՝ պետք է հաշվի նստել այն փաստի հետ, որ շատ ժամանակ այդ ցանցերը, որոնք օգտագործվում են տեսալուսանկարահանվող սարքերի միջոցով, կարող են հասանելի լինել տարբեր երկրների ծառայություններին, տարբեր քաղաքացիներին, ընդհանրապես կարող են ինտերնետում բաց լինել:
«Մենք խնդիր ունենք այն հարցի հետ, որ ցանկացած տնտեսվարող, ֆիզիկական անձ կարող է տեղադրել իր շքամուտքում, բակում, այլ տեղ տարածքների համար բարի նպատակներով տեսալուսանկարահանող սարք եւ դա կարող է հասանելի դառնալ այն մարդկանց համար, ում որ հասանելի չպետք է դառնար»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը եւ հավելել. «Այստեղ կա որոշ չափով կանոնակարգված մաս, որը վերաբերում է մարդկանց ազատություններին, իրենց անձնական ինֆորմացիայի տարածմանը, բայց մեծ հաշվով՝ ո՛չ տեխնիկական, ո՛չ ամբողջական այս հարցը կարգավորված չէ նաեւ այլ գոտիներում: Ըստ էության ես ցանկանում էի հնչեցնել այս մարտահրավերը, եւ մենք սրան նույնպես պետք է պատշաճ արձագանքենք օրենսդրական տիրույթում»,- եզրափակել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:

The proposed addendum to the Law on Medical Care and Service to the Population prohibits the use of video recording devices in functional diagnostic cabinets, intervention rooms, hospital rooms, bathrooms and toilets of organizations providing medical care and service. And in case of using video recording devices, the organizations providing medical care and service should place awareness signs in the visible parts of their organization’s territory. They are placed so that they are visible before entering the video surveillance area.
At the NA regular sitting on September 12, the package of drafts on Making Addendum to the Law on Medical Assistance and Service to the Population and on Making Addenda to the RA Code on Administrative Offenses authored by the deputies of the NA Civil Contract Faction Narek Zeynalyan, Lusine Badalyan and Hrachya Hakobyan was debated in the first reading.
The key rapporteur, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Health Care Lusine Badalyan noted that the data obtained by the use of video recording devices can be saved in accordance with the procedure established by the Government. If a violation is detected, the videos are stored in the medical assistance and service organizations until the investigation of the violation case (including the appeal procedure) or the end of the official investigation, unless another term is provided by law. In order to support the protection of the patients’ rights and legal interests, videos are stored for at least one month, but no longer than six months.
The law is expected to enter into force from 1 January 2024.
It was also mentioned that the package of drafts was developed in close cooperation with the Ministry of Justice.
The deputy Armenuhi Kyureghyan inquired whether it is allowed to use those same devices in doctors’ rooms.
In response, it was noted that the draft was developed based on a number of complaints. According to Lusine Badalyan, the patients found a camera in the so-called manipulation rooms and appealed to the deputies, the Human Rights Defender, as a result of which the deputies wrote a prohibitive part of the article.
The deputy Gegham Nazaryan inquired in his turn whether the viewpoint of the opposite side was taken into consideration, whether the issue was discussed with the medical centres (MC).
“We have heard the viewpoint of the opposite side. The complaints are not widespread, not all the restricted rooms have cameras. After doing some research, we found out that these are cameras that have been installed for a long time, which were installed to control corruption risks,” the key rapporteur said.
The MP Tsovinar Vardanyan inquired whether plastic surgeries are allowed to be filmed.
In response, it was noted that video recording for advertising purposes requires the patient’s permission, but can never be prohibited for scientific purposes.
The MP Lilit Stepanyan inquired in her turn whether cameras are installed in the resuscitation rooms or not.
The key rapporteur stated that there are cameras in those rooms, but the Ministry of Health will decide whether to allow them or not.
The co-rapporteur, the member of the NA Standing Committee on Health Care Emma Palyan presented the endorsement of the Head Committee.
The co-rapporteur, the Minister of Health Anahit Avanesyan informed that the Government presented a number of proposals that were adopted. She touched upon several questions. It was mentioned that the Government will determine the places where video cameras will be installed. According to the Minister, there are video recording devices in resuscitation departments to prevent possible disputes.
The co-author of the package of drafts, the Chair of the NA Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan noted that the field is not regulated, and it is being regulated by the legislative initiative. According to him, the draft clearly defines the places where the installation of cameras is prohibited, and we also give the Government the opportunity to define the procedure for installing these devices. It was also noted that filming can be carried out anywhere, if they are based on the aims mentioned in the law. A fine of 50.000 AMD is set for violating the law.
The NA Vice President Hakob Arshakyan, generalizing the issue in his extraordinary speech, referred to information security and the issue of video recording of public places and other people’s private territories by individuals and legal entities and their dangers. It was noted that, in fact, the Internet availability is widespread all over the world and video recording devices have also become very affordable and they can be installed everywhere, connected to the Internet and have access from the given area, from anywhere in the world. According to Hakob Arshakyan, it is necessary to take into consideration the fact that most of the time these networks, which are used by video recording devices, can be accessible to the services of different countries, to different citizens, and can be open on the Internet in general.
“We have a problem regarding the issue that any business entity, individual can install a video recording device in his porch, yard, other areas with good intentions and it can become available to people who should not have access to it,” Hakob Arshakyan said and added. “There is a somewhat regulated part here, which refers to people’s freedoms, the dissemination of their personal information, but by and large, this issue is neither technical nor complete, nor is it regulated in other zones. In fact, I wanted to voice this challenge, and we should also respond to this properly in the legislative sphere,” the NA Vice President concluded.